Hlavní navigace

UPC zdraží od září kabelový Internet

Mirek Zeman 1. 8. 2002

Zatímco obecný trend v oblasti telekomunikací směřuje spíše od poskytování drahých služeb k jejich zlevňování, UPC Česká republika vykročilo zcela opačnou cestou. Před dvěma lety nabídlo kabelový Internet s neomezeným datovým objemem za 499 korun měsíčně a od té doby dochází k jeho plíživému zdražování.

Podle včerejší zprávy ČTK UPC od září zvýší cenu vysokorychlostního Internetu o desetinu se bude konkrétně jednat o MISTRAL HOME, což je služba určená pro domácnosti a za 980 korun měsíčně nabízí 128 Kb/s downstream a 96 Kb/s upstream. Počínaje zářím bude nabídka stát o 10 procent více, tj. 1.080 korun. Stávající zákazníci mohou do konce roku požívat jakési „věrnostní slevy“, v rámci které budou platit původní cenu. Varianty MISTRAL SPEED, MISTRAL BUSINESS a MISTRAL PROFI zůstanou nedotčeny. ČTK dále uvádí, že: „Firma zvýšení ceny zdůvodnila vysokými investicemi do zvyšování kvality a kapacity připojení i rostoucími náklady.“

Samotné zdůvodnění není tak nelogické, jak by se na první pohled mohlo zdát. Společnost UPC historicky vznikla skoupením a spojením firem Dattelkabel, KabelNet a Kabel Plus. Díky tomu je celá kabelová síť bezkoncepční a nekonzistentní, takže jakýkoli další krok si žádá masivní investice do infrastruktury. A navíc je veřejným tajemstvím, že nemalé procento lidí používá kabelový Internet k tahání filmů, hudby a warezu nacházejícího se buď na zahraničních FTP serverech nebo v peer-to-peer sítích, tj. většinou rovněž v zahraničí. To se samozřejmě musí podepisovat na zahraniční konektivitě. Většina takových uživatelů používá MISTRAL SPEED, ale zřejmě jich není tolik, aby jeho zdražení přineslo kýžené peníze.

UPC si takové zdražení samozřejmě snadno může dovolit, protože ani za 1.080 korun nemá širokopásmový Internet takových parametrů konkurenci. A to se bavíme o Praze a Brně, kde má průměrný občan neskonale vetší možnosti připojení k Internetu než v menších městech či na vesnici. Kupříkladu asymetrické bezdrátové připojení od společnosti Contactel pořídíte při lepších rychlostních parametrech sice již za 790 korun, ale k částce je třeba připočítat 990 korun za pronájem koncového zařízení a skutečnost, že jste omezeni 300 MB objemu dat. Situace kolem ADSL vypadá navíc přibližně tak, že bude konkurovat spíše levnějším bezdrátovým pojítkům, takže průměrná domácnost je z obliga.

WT100

Konkurence navíc nehrozí ani ze strany ostatních kabelových sítí. Hlavním důvodem je skutečnost, že pokládání optických kabelů je tak drahé, že si žádná kabelová síť netroufne jít do místa, kde již druhá kabelová síť je, protože by to ohrozilo už tak mizernou návratnost investic. A z velkých firem navíc v České republice poskytuje Internet pouze TESmedia. Společnost Intercable má sice jakýsi pilotní projet a koncepčně i technicky nejlépe vyřešenou infrastrukturu, ale o poskytování Internetu nemá zájem. Intercable nepřímo vlastní nizozemský telekomunikační operátor KPN, který měl tímto způsobem políčeno na zbytek místních smyček, které nekoupí s Českým Telecomem, ale pak vzaly události jiný směr.

Řada malých kabelových sítí by sice Internet poskytovala ráda, ovšem současná legislativa z pera Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) této skutečnosti nepřeje. Celý proces získávání odpovídající licence se totiž tak zbyrokratizoval, že obdržet ji znamená doslova akrobatický výkon. Největším problémem je však částka 100.000 korun, kterou si ČTÚ za licenci žádá. Pro takovou UPC se ztrátou 340 milionů korun je to sto tisíc sem, sto tisíc tam, ale pro provozovatele v malém městě, který by rád nabídl Internet těm deseti lidem, kteří o něj stojí, to představuje nesmyslný výdaj. Navíc už kdysi v minulosti zaplatil 20.000 korun za generální pověření. Někdo to pak dělá načerno, jiný raději vůbec.

Anketa

Bude mít kabelový Internet v ADSL konkurenci?

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...