Hlavní navigace

UPC zdraží od září kabelový Internet

Mirek Zeman 1. 8. 2002

Zatímco obecný trend v oblasti telekomunikací směřuje spíše od poskytování drahých služeb k jejich zlevňování, UPC Česká republika vykročilo zcela opačnou cestou. Před dvěma lety nabídlo kabelový Internet s neomezeným datovým objemem za 499 korun měsíčně a od té doby dochází k jeho plíživému zdražování.

Podle včerejší zprávy ČTK UPC od září zvýší cenu vysokorychlostního Internetu o desetinu se bude konkrétně jednat o MISTRAL HOME, což je služba určená pro domácnosti a za 980 korun měsíčně nabízí 128 Kb/s downstream a 96 Kb/s upstream. Počínaje zářím bude nabídka stát o 10 procent více, tj. 1.080 korun. Stávající zákazníci mohou do konce roku požívat jakési „věrnostní slevy“, v rámci které budou platit původní cenu. Varianty MISTRAL SPEED, MISTRAL BUSINESS a MISTRAL PROFI zůstanou nedotčeny. ČTK dále uvádí, že: „Firma zvýšení ceny zdůvodnila vysokými investicemi do zvyšování kvality a kapacity připojení i rostoucími náklady.“

Samotné zdůvodnění není tak nelogické, jak by se na první pohled mohlo zdát. Společnost UPC historicky vznikla skoupením a spojením firem Dattelkabel, KabelNet a Kabel Plus. Díky tomu je celá kabelová síť bezkoncepční a nekonzistentní, takže jakýkoli další krok si žádá masivní investice do infrastruktury. A navíc je veřejným tajemstvím, že nemalé procento lidí používá kabelový Internet k tahání filmů, hudby a warezu nacházejícího se buď na zahraničních FTP serverech nebo v peer-to-peer sítích, tj. většinou rovněž v zahraničí. To se samozřejmě musí podepisovat na zahraniční konektivitě. Většina takových uživatelů používá MISTRAL SPEED, ale zřejmě jich není tolik, aby jeho zdražení přineslo kýžené peníze.

UPC si takové zdražení samozřejmě snadno může dovolit, protože ani za 1.080 korun nemá širokopásmový Internet takových parametrů konkurenci. A to se bavíme o Praze a Brně, kde má průměrný občan neskonale vetší možnosti připojení k Internetu než v menších městech či na vesnici. Kupříkladu asymetrické bezdrátové připojení od společnosti Contactel pořídíte při lepších rychlostních parametrech sice již za 790 korun, ale k částce je třeba připočítat 990 korun za pronájem koncového zařízení a skutečnost, že jste omezeni 300 MB objemu dat. Situace kolem ADSL vypadá navíc přibližně tak, že bude konkurovat spíše levnějším bezdrátovým pojítkům, takže průměrná domácnost je z obliga.

Konkurence navíc nehrozí ani ze strany ostatních kabelových sítí. Hlavním důvodem je skutečnost, že pokládání optických kabelů je tak drahé, že si žádná kabelová síť netroufne jít do místa, kde již druhá kabelová síť je, protože by to ohrozilo už tak mizernou návratnost investic. A z velkých firem navíc v České republice poskytuje Internet pouze TESmedia. Společnost Intercable má sice jakýsi pilotní projet a koncepčně i technicky nejlépe vyřešenou infrastrukturu, ale o poskytování Internetu nemá zájem. Intercable nepřímo vlastní nizozemský telekomunikační operátor KPN, který měl tímto způsobem políčeno na zbytek místních smyček, které nekoupí s Českým Telecomem, ale pak vzaly události jiný směr.

Řada malých kabelových sítí by sice Internet poskytovala ráda, ovšem současná legislativa z pera Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) této skutečnosti nepřeje. Celý proces získávání odpovídající licence se totiž tak zbyrokratizoval, že obdržet ji znamená doslova akrobatický výkon. Největším problémem je však částka 100.000 korun, kterou si ČTÚ za licenci žádá. Pro takovou UPC se ztrátou 340 milionů korun je to sto tisíc sem, sto tisíc tam, ale pro provozovatele v malém městě, který by rád nabídl Internet těm deseti lidem, kteří o něj stojí, to představuje nesmyslný výdaj. Navíc už kdysi v minulosti zaplatil 20.000 korun za generální pověření. Někdo to pak dělá načerno, jiný raději vůbec.

Anketa

Bude mít kabelový Internet v ADSL konkurenci?

Našli jste v článku chybu?

9. 8. 2002 20:33

David Simonek (neregistrovaný)
Tak jsem si psal kolik by me stalo u Tesmedie dalsich 5GB a byla mi nabidnuta naprosto skvela cena 1000,- Kc za 1 GB. To uz me vyjde levneji i to ADSL od Telekomu.

PS: Normalne na pateri kupuju 1 GB kolem 10 korun.

6. 8. 2002 15:06

Dan Lukes (neregistrovaný)
No, treba se mozna mylim, ale ze by z BSA volali mi pripada nepravdepodobne. Takze to se za ne vydaval nejspis technik od UPC, kteremu si lidi z kolegova okoli stezovali na nizkou prenosovou kapacitu (zahlcene) site, nebo mozna, pokud maji jen trochu fistrona, volali primo kolegovo sousede vyuzivajici stejny kabel ...
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Platební brány a EET? Stále s otazníkem

Platební brány a EET? Stále s otazníkem

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy