Hlavní navigace

UPC zvýší rychlost, zavede limity

Mirek Zeman 23. 3. 2004

Včera jsme přinesli první neoficiální informace o tom, že kabelový operátor UPC plánuje zavedení datových limitů u svých internetových služeb. Téhož dne dopoledne společnost vydala tiskovou zprávu, ve které oznamuje zvýšení rychlosti datových přípojek zdarma. O omezení provozu se v ní nic nepíše, ale přijde.

Stručné shrnutí: V pátek 12. března rozeslala UPC dvaceti největším „stahovačům“ (leechers) používajícím službu Chello Plus varovný dopis, že překročili 90 procent datového limitu pro danou přípojku a budou-li ve svém počínání pokračovat, sníží se jim rychlost připojení na 64/64 kbit/s (downstream/up­stream).

Současně se objevily neoficiální informace naznačující, že firma připravuje pro jednotlivé služby zavedení datových limitů, po jejichž překročení by byl uživatel penalizován. Minulý týden jsme požádali UPC o informace oficiální, ty nám však byly přislíbeny až na začátek tohoto týdne (podrobněji viz UPC patrně chystá datové limity).

Firma v pondělí dopoledne skutečně tiskovou zprávu zveřejnila. Ta se však poněkud překvapivě netýkala datových limitů, ale navýšení rychlosti internetových přípojek. Z jejího názvu UPC: Internet Chello navyšuje až trojnásobně svoji rychlost. Ceny se nemění. snadno můžete usuzovat na obsah.

Nosnou a současně jedinou informací je skutečnost, že od středy 24. března (zítra!) dojde k hromadnému upgradu internetových služeb Chello Classic, Chello Plus a Chello Professional na 768/128 kbit/s, 1024/256 kbit/s a 1536/384 kbit/s. Pro přehlednost je navýšení rychlosti rozepsáno v tabulce.

Služba Současná rychlost Nová rychlost
Chello Classic 256/96 kbit/s 768/128 kbit/s
Chello Plus 512/128 kbit/s 1024/256 kbit/s
Chello Profesional 768/256 kbit/s 1536/384 kbit/s

Zdroj: UPC

Co v tiskové zprávě ovšem není, je fakt, že neoficiální zdroje opět prokázaly svoji spolehlivost a ruku v ruce se zrychlením přípojek dojde k zavedení datových limitů, jejichž vznik umožňují nové obchodní podmínky služby, které vstoupily v platnost 1. ledna 2004 a vyvolaly značné protesty mezi uživateli.

V článku 4.12 se zde totiž uvádí, že pokud člověk překročí 90 procent datového provozu stanoveného pro jednotlivé druhy internetového připojení, dostane od firmy upozorňující mail. Když se „nepolepší“, sníží mu UPC až do začátku dalšího měsíce provozní rychlost na oněch 64/64 kbit/s.

Firma podle vlastního tvrzení v minulých dnech ukončila vyhodnocování objemu přenášených dat. Z něho vyplývá, že asi 93 procent uživatelů Chello Classic nepřenese měsíčně více než 5 GB a přibližně 90 procent zákazníků Chello Plus má datový provoz nepřesahující 15 GB. Naproti tomu někteří jedinci jsou schopni přenést i více než 100 GB.

Z tohoto důvodu firma od středy přistupuje k zavedení odpovídajících datových limitů: „Těm uživatelům, u nichž objem přenesených dat během měsíce přesáhne množství 5 GB (Chello Classic), resp. 15 GB (Chello Plus), je společnost oprávněna snížit s okamžitou účinností přenosovou rychlost (…),“ říká tiskový mluvčí UPC. Chello Professional se záležitost netýká.

Dlužno poznamenat, že tento krok je ze strany firmy zcela pochopitelný a ospravedlnitelný. Podle mého soukromého průzkumu většina lidí zavedení omezení vítá, protože se domnívá, že kvůli stahovačům je občas síť dosti přetížená a značně kolísá rychlost. Pokud člověk nemá enormní datové nároky, bude z nových opatření pouze profitovat zvýšením rychlosti.

Rovněž si myslím, že to možná nejsou ani tak leechers, kteří leží UPC na srdci, jako spíše ADSL (a snad i připravované spuštění CDMA450), vedle něhož se chce prezentovat jako po všech stránkách lepší volba. Firma se rozhodla zvednout atraktivitu zvýšením rychlosti (což ji nic nestojí), ale protože se bojí stahovačů, zavedla datové limity.

Anketa

Domníváte se, že poslední kroky UPC jsou reakcí na konkurenci ADSL?

Našli jste v článku chybu?

15. 4. 2004 16:42

Swooppy (neregistrovaný)
...tak tebe bych chtěl mít doma.Říci mi někdo že to co je vhodné pro mě musí být vhodné pro ostatní a aby to mě tu správnou váhu tak ty ostatní nazvu maniaky ,závisláky a podobně!Já si tu službu platím!Reagoval jsem na reklamu ISP UPC.Internet využívám hodně.Ale nepřipadám si jako uchalák ,maniak ani jako závislák.To vy mi spíš připadáte jako zastydlí socialista.A nebo máte svůj comp jen jako dobrý lapač prachu s vázičkou a dečkou na monitoru!!!!

15. 4. 2004 10:34

Swooppy (neregistrovaný)
I toto je možný názor.Jen bych se chtěl na něco zeptat.
1) Klamavá reklama - připojení k internetové síto bez omezení /UPC toto omezení nepublikuje ani na svých int. stránkách a ani to není uvedeno v podmínkách.Není možno si ani objem stažených dat pruběžně kontrolovat./
2)Páteřní sít UPC- o přetížení páteřní sítě UPC nelze mluvit.UPC propůjčuje /pronajímá/ svou sít pro jiné subjekty.
3)"Vyšší služba"- další omyl.Všechny služby které poskytuje UPC jsou limitovány.Limity jsou od 5Gb …


Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)