Hlavní navigace

Úřad vlády bude měřit českou digitální ekonomiku, chce pomoci s metodikou

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 29. 7. 2016

Oficiální národní čísla pro digitální ekonomiku neexistují, má se to ale změnit. Úřad vlády nejdříve potřebuje pomoci s metodikou.

Oficiální statistiky a údaje o tom, jak na tom vlastně je česká digitální ekonomika, v podstatě chybí. Úřad vlády ČR by to prostřednictvím kanceláře národního koordinátora digitální agendy Tomáše Prouzy chtěl brzy změnit. V chystaném Akčním plánu pro rozvoj digitálního trhu, který se ještě dolaďuje a jehož aktuální podobu má Lupa k dispozici, je mezi prioritami i měření vývoje digitální ekonomiky.

Úřad vlády ještě neví, jaké metodiky by měl pro takové měření, vyhodnocování a sbírání dat použít. Chce proto na toto téma vyvolat veřejnou diskusi a zapojit do akce různé subjekty. 

„Úkol vyžaduje spolupráci s resorty, Českým statistickým úřadem a hospodářskými a sociálními partnery,“ píše se ve strategii. „Cílem opatření je zmapovat, jaká data jsou v současnosti k dispozici, a v návaznosti na tento krok poté navrhnout či upravit jednotlivé metodiky měření.“

Prouzova kancelář chce metodiky zmapovat do konce čtvrtého kvartálu letošního roku a v lednu 2017 je zahrnout do aktualizace akčního plánu. Následnou koordinaci mezi jednotlivými subjekty bude mít na starost pětičlenný digitální tým, který Prouza sestavuje. Je také možné, že sběrem dat bude pověřený nějaký externí subjekt.

Propast mezi státem a lidem

„Mimo jiné budeme schopní zjistit, jak velká je v digitální oblasti propast mezi státem, lidmi a soukromým sektorem,“ popisuje pro Lupu Prouza. Data, která stát začne nově sbírat a dávat dohromady, mají kromě jiného sloužit k propagaci celé digitální agendy. Součástí výstupů budou i studie, grafy a další veřejně dostupné materiály.

Úřad vlády ČR.
Autor: Jan Sedlák

Úřad vlády ČR

Na základě metodik, které se letos stanoví, se pak mají posbírat informace v pěti hlavních oblastech: e-skills, e-commerce, e-government, kybernetická bezpečnost a e-výzvy.

Měření e-skills má ve výsledku přinést odpovědi na to, jaká je národní úroveň digitálního vzdělávání, jaké jsou digitální schopnosti a potřeby trhu práce, a zjistit výši alokovaných a čerpaných evropských peněz na projekty digitálního vzdělávání.

V oblasti e-commerce se má stát pokusit zjistit objem trhu elektronického obchodování a změřit spotřebitelskou spokojenost. Národní úrovně, využívání a uživatelské spokojenosti se má dosáhnout také u e-governmentu. Kybernetická bezpečnost pak chce zjistit počty incidentů, úroveň zabezpečení kritické infrastruktury a změřit počet narušení ochrany osobních údajů.

Do takzvaných e-výzev pak spadá měření využívání otevřených dat, zjištění poptávky po nejžádanějších datech k otevření, změření využívání online platforem a služeb sdílené ekonomiky a měření počtu podpořených projektů v rámci chytrých měst.

EBF16

Úřad vlády chce ve velké míře používat mezinárodní data od Světového obchodního fóra či indexů DESI (Evropská komise) a EGDI (OSN). Doplnit je mají právě nově sbírané údaje přímo z Česka.

Národní koordinátor se bude podílet také na aktualizované verzi Studie česká internetová ekonomika. Tu už v roce 2013 vydalo Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR), některé části byly ale dost zpochybňovány. Studie popisovala, jak velká je u nás internetová ekonomika, kolik lidí zaměstnává, jak se podílí na HDP a tak dále.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Podnikatel.cz: 5 věcí, které o EET ještě nevíte

5 věcí, které o EET ještě nevíte

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink