Hlavní navigace

Úroda DNS programů

Pavel Satrapa 10. 11. 2011

Podzim 2011 byl mimořádně úrodný na DNS software. Na svět přišly dva nové servery a jedna klientská nadstavba, jejímž cílem je dostat DNSSEC kamkoli, navzdory NATům, firewallům a jiným pohromám.

Na pracovní skupině pro DNS v rámci RIPE Meetingů občas bývají ohlašovány nové softwarové kreace. Obvykle s frekvencí jeden kus ročně, spíše ještě řidší. Meeting z minulého týdne byl z tohoto pohledu dost unikátní – během hodiny došlo k představení hned tří zajímavých produktů.

Nové DNS servery

Když prozradím, že správce domény nejvyšší úrovně došel k závěru, že biotop DNS serverů je velmi omezený, pro velké domény nabízí de facto jen dva kandidáty – BIND a NSD – a rozhodl se jej rozhojnit o další alternativu, nebude taková informace příliš překvapivá. Ovšem skutečnost, že ve stejném čase ke stejnému rozhodnutí se skoro stejným výsledkem dospělidva správci TLD zároveň, je docela pikantní.

Prvním z nich je český CZ.NIC, který uvedl na scénu svůj Knot DNS. Roli déjà-vu na sebe vzal EURid, správce domény eu, jehož příspěvek DNS komunitě nese jméno Yadifa. Zní jako arabské dívčí jméno, ale ve skutečnosti se za ním skrývá zkratka Yet Another DNS Implementation For All.

Oba programy mají řadu vlastností společnou. Vznikly s cílem obohatit DNS prostor o nový server a s okem upřeným na provozování velkých domén. Usilují proto o vysoký výkon, snadné zásahy do složení zón za chodu a samozřejmě podporují DNSSEC. Oba jsou k dispozici jen jako autoritativní servery – nemají vyrovnávací paměť a nepodporují rekurzivní řešení dotazů pro místní klienty. Oba jsou/budou k dispozici volně s otevřeným zdrojovým kódem. Provedené testy kupodivu vykazují i podobné zvýšení výkonu proti NSD (o BINDu nemluvě, ten při výkonnostních testech figuruje spíše jako fackovací panák). Oba jsou už také v experimentálním provozu, mimo jiné obsluhují své vlastní domény.

A rozdíly? Knot DNS je o něco dál – současně s jeho představením jej CZ.NIC uvolnil ke stažení, byť číslo verze 0.8 naz­načuje, že jej autoři považují za ne zcela dospělý. Dokumentace je sporá (zahrnuje README, INSTALL, pár krátkých manuálových stránek a komentované ukázky konfiguračních souborů), ale pro experimenty s programem stačí. Zejména když je čerstvě doplněna článkem Ondřeje Surého, který pomůže s úvodní orientací.

Yadifa plánuje první veřejnou verzi 1.0 na únor příštího roku. Zatím si s ní tedy pohrát nemůžete. Ve schopnostech najdete dílčí rozdíly – Knot DNS zatím neumí autentizaci TSIG či dynamické aktualizace, Yadifa zase na začátku nebude doprovázena řídicím programem a budou jí chybět některé kryptografické algoritmy. Ovšem takové srovnání není zrovna korektní, protože se srovnává aktuální stav Knota s plánem Yadify na únor. Až Yadifa vyjde, bude mít smysl se k němu vrátit a porovnat, co je v obou alternativách opravdu k dispozici. Asi nejvýznamnější odlišností je, že EURid chystá i rekurzivní server (měl by se objevit ve verzi 2.0 plánované na srpen 2012), zatímco CZ.NIC takové cíle nedeklaroval.

Obecně lze příchod nových serverů jen přivítat. Konkurence samozřejmě pobízí zúčastněné k lepším výkonům a lze si od ní slibovat kvalitnější nástroje pro nás, kteří okopáváme pole DNS.

DNSSEC kdekoli

Jestliže představení nového DNS serveru se ukázalo jako ne zcela originální nápad, pravým opakem je Dnssec-Trigger nizozemských NLnet Labs. Snaží se ověřovat DNSSEC na koncovém stroji, a to i v podmínkách krajně nepříznivých.

MIF16

Opírá se o lokálně instalovaný rekurzivní DNS server Unbound, který slouží jako ověřovatel DNSSEC. Trigger mu upravuje konfiguraci podle informací z DHCP tak, aby potřebné záznamy získával z DNS serverů určených pro místní síť a využíval jejich sdílené vyrovnávací paměti. Pokud neuspěje, zkusí se obrátit přímo na autoritativní servery a chovat se jako regulérní rekurzivní server. Když se ani toto nezdaří (DNS je omezeno či přesměrováno), zkusí ještě získat informace od serverů NLnet Labs provozovaných na obvykle propustných TCP portech 443 a 80. Selžou-li všechny pokusy, Dnssec-Trigger informuje uživatele o nemožnosti ověřit podpisy a dotáže se, zda pokračovat bez DNS nebo s nezabezpečeným DNS. (A opakovaně zkouší, jestli se na situaci něco nezměnilo k lepšímu.)

Program se asi nedočká masového rozšíření, nicméně správcům DNS a uživatelům citlivým na bezpečnost může nabídnout zajímavé služby. Zatím je v experimentálním stavu (aktuální verze nese číslo 0.7), nicméně kromě zdrojového kódu je už k dispozici i v podobě instalátorů pro MS Windows a Mac OS X, a to včetně Unboundu, aby bylo jeho nasazení co nejsnadnější.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz