Hlavní navigace

Ústavní soud se zastal klientů firmy BezReklamky, přísluší jim zvýšená ochrana

Martin Vyleťal 26. 11. 2013

Soud rozhodl, že v tomto případě má přednost princip zvýšené právní ochrany spotřebitele před principem smluvní svobody a jasně vyjádřené vůle. Smlouvy jsou prý totiž nevyvážené.

Ústavní soud dnes zrušil rozhodnutí pobočky okresního soudu ve Valašském Meziříčí, který řešil spor mezi firmou BezReklamky.cz a jejím bývalým klientem. Firma slibuje výdělek prostřednictvím pronájmu reklamních ploch.

Pokud chcete poskytnout svoje auto či dům jako reklamní nosič, musíte nejprve společnosti zaplatit 890 korun za uvítací balíček. Ten však  obsahuje prakticky jen smlouvu. Následně firma vybírá roční poplatek 3390 Kč. Nikde ve smlouvě se ale nezavazuje, že klientovi opravdu zajistí využití jeho reklamních ploch

BezReklamky je dlouhodobě kritizovaná za nekalé praktiky a její klienti proti ní podnikají právní kroky. Firma naopak u tuzemských soudů zase vymáhá nezaplacené poplatky, na které má podle uzavřených smluv s klienty nárok. V současné době vede společnost u českých soudů zhruba 13 tisíc soudních sporů. Firma byla letos nominována na anticenu v anketě Křišťálová Lupa.

Důsledně odděluje žaloby za každý rok plnění a pokud dojde k exekuci, tak důsledně uplatňuje zvlášť jistinu a zvlášť náklady – to vše kvůli umělému navýšení svých nákladů řízení, na kterých především vydělává, uvedl David Ondrejkovič z občanského sdružení Společná obrana.

Bagatelní spor

Vzhledem k tomu, že v těchto případech nepřevyšuje plnění 10 tisíc Kč, je na ně nahlíženo ze zákona jako na bagatelní spory, u kterých není možné podat odvolání. Soudní řízení tak končí rozhodnutím okresních soudů. Ty ale v jednotlivých případech rozhodují tu ve prospěch klientů, tu ve prospěch BezReklamky.

Podle mluvčího Ústavního soudu Vlastimila Göttingera je to způsobeno mimo jiné tím, že soudci soudů prvého stupně (okresní soudy) nemají možnost se seznámit s rozhodnutími dalších okresních soudců.

Rozhodnutí okresních soudů nejsou publikována v žádné oficiální sbírce, uvedl dnes ve vysílání ČT24 Göttinger. Upozornil také, že v případě bagatelních sporů chybí sjednocující role Nejvyššího soudu a takové případy pak zůstávají navzájem nespojené.

Göttinger také připustil, že v podobných případech mohou soudci volit příliš formalistický postup. Možná nehodnotí veškeré důkazy v jejich celkových souvislostech a nejdou při posuzování sporu do hloubky, prohlásil Göttinger.

Na druhou stranu zdůraznil, že odlišný právní názor soudců je do určité míry pochopitelný, a to z toho důvodu, že právní situace v těchto sporech není krystalicky čistá.

Klienti vstoupili dobrovolně do právního vztahu s touto společností a nyní je na soudu, aby zhodnotil, zda má přednost princip smluvní svobody a jasně vyjádřená vůle nebo princip zvýšené ochrany spotřebitele v případě, kdy smlouva není úplně vyvážená. Často to není jednoduché rozhodování, uvedl ve vysílání ČT24 Göttinger.

Ústavní soud dnes vyhověl stížnosti muže ze Vsetínska, po kterém firma BezReklamky vymáhala na základě podepsané smlouvy 4590 Kč. Okresní soud rozhodl ve prospěch firmy bez veřejného jednání. Nevypořádal se přitom s argumenty, které na svou obranu muž soudu předložil.

V tomto konkrétním případě měl podle Göttingera přednost princip zvýšené ochrany spotřebitele.

Napadené rozhodnutí okresního soudu trpělo několika zásadními nedostatky. Soudce se vůbec nevyjádřil k platnosti napadené smlouvy a nevypořádal se také s návrhy na dokazování. K hodnocení případu přistoupil velmi formalisticky a selektivně. Ústavní soud toto shledal jako porušení práva na spravedlivý proces, uvedl Göttinger.

EBF16

Ústavní soud napadené rozhodnutí proto zrušil. To může být důležité i pro další podobné soudní spory. Podle článku 89 odst. 2 ústavy jsou totiž vykonatelná rozhodnutí Ústavního soudu závazná pro všechny orgány i osoby a tedy i pro soudy.

Soud musí respektovat právní názor Ústavního soudu a také principy, které Ústavní soud v tomto konkrétním nálezu vyslovil. Soudy by měly nyní hodnotit tyto sporné spotřebitelské smlouvy skutečně do hloubky a v případě jejich nevyváženosti by měly přiznávat zvýšenou ochranu spotřebitelům. Měly by se přitom odvolávat na právní názor Ústavního soudu, přiblížil dopady rozhodnutí Göttinger.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Měšec.cz: „Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

„Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

120na80.cz: Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny