Hlavní navigace

Ústavní soud se zastal Seznamu ve sporu s CHAPSem o jízdní řády

David Slížek 1. 7. 2015

Pro Seznam.cz už je verdikt spíš zadostiučiněním, ovlivní ale budoucí spory o výklad zákona o svobodném přístupu k informacím.

Rozsudek Nejvyššího správního soudu porušil práva Seznamu, který se s brněnskou firmou CHAPS soudil o přístup k datům o jízdních řádech. Na základě stížnosti Seznamu o tom rozhodl Ústavní soud ČR.

CHAPS údaje shromažďuje na základě smlouvy s ministerstvem dopravy pro Celostátní informační systém o jízdních řádech (CIS JŘ). Seznam se s firmou už několik let pře o přístup k aktualizovaným zdrojovým datům, aby je mohl používat ve svých službách. CHAPS totiž údaje zatím publikuje na webu ve formátech PDF a XLS a jinak je poskytuje exkluzivně portálu IDOS, který provozuje vydavatelství Mafra.

Ve sporu nejprve vítězil Seznam. Krajský soud v Brně v červnu 2013 CHAPSu přikázal data předat. Firma neuposlechla a Seznam na ni pak v září podal stížnost a později ještě správní žalobu. Krajský soud potom znovu nařídil CHAPSu, aby data předal. Námitku CHAPSu, že Seznam včas nepodal stížnost na to, že data nedostal, přitom soud odmítl. 

Šetrnější k základním právům

Do případu pak zasáhl Nejvyšší správní soud (č. j. 3 As 26/2014–62), který verdikt krajského soudu zrušil. Argumentoval tím, že Seznam v roce 2013 propásl lhůtu na podání žádosti, a tím pádem „řádně nevyčerpal procesní prostředky nápravy, které měl k dispozici ve správním řízení“. Laicky řečeno: když propásl stížnost, neměl už na další stěžování nárok.

Ústavní soud teď ale při posuzování ústavní stížnosti Seznamu rozhodl, že výklad krajského soudu byl správnější, protože byl „šetrnější k základním právům stěžovatelky (Seznam.cz – pozn. redakce) na soudní ochranu a na informace“. 

Při interpretaci zákona o svobodném přístupu k informacím je třeba zvolit ústavně konformní výklad. Je-li tedy k dispozici více výkladů, je třeba volit takový, který je příznivější pro realizaci práva na informace. Rovněž není možno judikatorně dotvářet další procedurální překážky přístupu k informacím.

Spor se teď vrátí k Nejvyššímu správnímu soudu a kola soudních jednání se roztočí nanovo. „Rozsudek Ústavního soudu pro nás znamená reinkarnaci naší žádosti o informace, která je i po všech těch letech za nás validní,“ komentoval verdikt Michal Feix, ředitel pro právní a legislativní záležitosti v Seznam.cz.

Konec monopolu. Skoro

Pro Seznam může být rozhodnutí hlavně morálním zadostiučiněním. Když firma nedokázala z CHAPSu data dostat žádostmi a u soudů, začala totiž data sama „těžit“ z volně dostupných souborů, které CHAPS podle smlouvy musí zveřejňovat na webu.

A od září by se měla situace ještě změnit: ministerstvo dopravy aktualizovalo příslušnou vyhlášku a uzavřelo s CHAPSem dodatek ke smlouvě, podle kterého musí veřejně publikovat data i ve strojově čitelném formátu – viz Monopol na data z jízdních řádů končí. CHAPS se dohodl s ministerstvem.

MIF16

Jenže to se týká jen dat o autobusových jízdních řádech. Údaje o vlacích upravuje jiná vyhláška, která novelizována nebyla. Její současné znění přitom CHAPSu strojově čitelný formát nenařizuje. Jak tedy nakonec bude zveřejňování dat od září vypadat, stále není jasné. CHAPSu se navíc v poslední době stávají zajímavé technické nehody.

Verdikt je každopádně dobrou zprávou pro jakékoli budoucí žadatele, kterým státní úřady nebudou chtít vyhovět a budou se snažit využít formální kličky, aby se své povinnosti vyhnuly.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Jsou tu předobjednávky na Chromecast Ultra

Jsou tu předobjednávky na Chromecast Ultra

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku