Hlavní navigace

Útočníci se na vaše účty na sociálních sítích mohou dostat oklikou

Daniel Dočekal 6. 7. 2016

Hlídáte si, kterým aplikacím jste přidělili přístup ke svým účtům na sociálních sítích? Preventivní opatrnost vám může ušetřit řadu starostí.

V průběhu několika týdnů se týmu OurMIne podařilo dostat na účty na Twitteru poměrně známých lidí a něco hezkého jim tam napsat. Pronikli na účet Marka Zuckerberga, Sundara Pichaie (CEO Googlu), Travise Kalanicka (CEO Uberu) a možná i dalších lidí. Smyslem jejich aktivit bylo upozornění na hrozící nebezpečí. Pokud by chtěli škodit, tak ale mohli.

Zajímavé a podstatné je, že se jim nepodařilo získat přihlašovací údaje k účtům jako takovým. Podařilo se jim získat přístup k možnosti zveřejnit tweety oklikou, přes aplikace, kterým výše uvedení dali přístupová práva. 

U Twitteru jde o přístupová práva pro zápis (vedle neškodných práv pro čtení), která umožňují na daném účtu uveřejnit nové tweety. V některém z výše uvedených příkladů to udělali přes práva přidělená službě Quora, u jiných účtů přes Bit.ly či přes Sprout Social.

Hlídáte si, jaké aplikace mají přístup k vašim účtům?

Nemusí jít jenom o Twitter, přístup přes API je možné přidělit aplikacím i v dalších sociálních sítích i online službách. Podobné riziko tak může hrozit u Facebooku, Instagramu (s výjimkou toho, že tam API nepodporuje zveřejnění nových příspěvků) či LinkedIn. Ale také u Gmailu/Google Apps i řady dalších online služeb, které mají API, a dalšímu softwaru můžete přidat práva.

Je dobré se čas od času podívat, jakým aplikacím jste práva přidělili a odstraňovat takové aplikace, které už nepoužíváte. Nebo si nejste jisti, že je používáte

Je také dobré znát některé mechanismy. Nejdůležitější je, že žádné aplikace třetích stran nepotřebují pro přístup k Twitteru, Facebooku, Instagramu, Gmailu (atd.) vědět vaše přihlašovací údaje. Na tento přístup narazíte u klienta pro Instagram, který obchází API a přihlašuje se přímo jako vy. Pokud něco takového připustíte, riskujete.

Příklad: Na Twitteru přes NastaveníAplikace můžete vidět všechny aplikace, které mají přístup k vašemu Twitteru. Dozvíte se tam, kdy jste jim přístup dali, jaký přístup mají (čtení, zápis, soukromé zprávy) a pomocí „Odebrat přístup“ jim můžete práva odebrat. Bohužel zde není možné něco jako „Odebrat vše“, takže to bude trochu klikačka.

Pokud se někomu podaří získat přístup k aplikaci, která má od uživatelů přidělena práva k účtům na sociálních sítích, získá totožný přístup. Něco podobného se nemusí stát jen v případě, že někdo aplikaci hackne. Čas od času se to stane, když služba či aplikace zkrachuje a její data a zdrojové kódy převezme někdo jiný.

MIF16

Proto je dobré přehled aplikací s přístupovými právy pravidelně kontrolovat a čistit. Vyhoďte všechno, u čeho si nejste jisti, že opravdu víte, k čemu to slouží. V nejhorším případě následně zjistíte, že některá aplikace protestuje a budete jí muset práva znovu přidělit. Je ale lepší být preventivně aktivnější, než mít později zbytečný problém.

Pamatujte na to, že změna hesla k účtu (třeba poté, co vám na něj skutečně někdo pronikl) nemá na připojené aplikace žádný vliv. A útočníci si velmi často nechají zadní vrátka v podobě přidělení práv jejich aplikaci. Po každém útoku a následné změně hesla byste tedy opět měli zkontrolovat a promazat práva aplikací.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: E-liga na FTV Prima: je tu Hearthstone

E-liga na FTV Prima: je tu Hearthstone

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní