Hlavní navigace

Utopia Internetu

Jiří Donát 29. 3. 2001

eWorkshop na téma "Konec softwarových licencí": Počínaje včerejškem už se to tady konečně začíná pěkně rozjíždět! Takový eWorkshop se mi začíná líbit. Děkuji všem za skvělou účast a podněty v diskuzi pod oběma články. Na některé z nich se nyní prostřednictvím článku třetího podíváme blíže.

Zajímavý je názor Petra S.: „Nejraději bych viděl společné budování "vzájemně výhodného systému“ (asi obdoba Linuxu, nevím přesně, nejsem z oboru), kdy neprofituju přímo z umožnění jeho používání, ale nepřímo – z rozvíjení funkcí dalšími členy komunity. Možná je to úplně mimo, ale zdá se mi důležité, aby motivace přispět k rozvíjení systému v „místě zrodu“ byla silnější než motivace systém „ukrást“, něco si přidat a sám z toho profitovat. Pak bod 3 odpadá a růst nebude bržděn. (A celý svět bude náhle lepším.)"

Základní dilema podnikatele

Tento názor udeřil hřebíček na hlavičku. Odhaluje totiž základní podnikatelské dilema: největším uměním v podnikání je nalezení vratké rovnováhy právě v otázce, jak dalece otevřený systém mám vytvořit. Pokud vytvořím systém, který je příliš těsný a který velmi striktně podléhá mé kontrole, vystavuji se nebezpečí, že pro tento systém nezískám dostatečné množství spojenců. Mohu být sice silnou a významnou firmou, ale i ta nejsilnější firma světa je na skutečně velké projekty slabá.

Pokud bude naopak můj systém příliš volný, mohu o něj přijít.

Těsný systém odrazuje

Zajímavé přitom je, že ani jeden z extrémů nemusí pro mě jako pro tvůrce systému znamenat neúspěch. Připomeňme třeba počítače Apple Macintosh – ty sice ani v dobách své největší slávy nedosáhly více než desetiny úspěchu počítačů PC; pravdou však je, že v této slavné době vydělávala stejnojmenná firma docela slušně.

Příliš volný systém

Příkladem toho druhého extrému – příliš volného systému – může být samotný standard PC. Tento standard byl původně definován firmou IBM. Ale ačkoliv jej firma IBM neovládla, vždy ze svého podílu na trhu slušně těžila. Ve skutečnosti byl její zlomek trhu PC větší, než činila velikost celého trhu počítačů Apple, který firma Apple vlastnila celý.

Jako jiný zajímavý příklad si uveďme vývoj operačního systému Linux. Jeho duchovní otec Linus Torvalds sice nikdy nezískal milióny na dividendách, přesto se však ve svém životě dokázal uživit velmi dobře. Standard, který dokázal Torvalds vybudovat, jej proslavil natolik, že rovnou po odchodu ze školy získal velmi solidní pozici ve výborně financované firmě – věc, která je pro běžného absolventa vysoké školy nepředstavitelná. Odlesk Torvaldsovy slávy se navíc projevuje i na popularitě celé zmíněné firmy, což má pozitivní vliv na přízeň investorů a obchodních partnerů.

Z tohoto pohledu se tedy myšlenka Petra S., že „celý svět bude náhle lepším“ vůbec nejeví tak paradoxně a ztřeštěně. Tato myšlenka je reálným a možným přístupem k životu. Nemusím vlastnit celý trh, ovšem za podmínky, že v části, kterou vlastním, mám solidní obchodní model.

Pro pořádek bychom měli dodat ještě jednu věc: Model Linuse Torvaldse je modelem nepřímým. Torvalds začal vydělávat slušné peníze až ve chvíli, kdy myšlenku bezplatné práce opustil. I když ještě část svého času Linuxu věnuje, Transmeta je na hony vzdálená Open Source firmě. Naopak – téměř klasicky se snaží prosadit nový standard koncepce procesorů (a chrání si jej patentem); logicky přitom využívá hlubokých znalostí Torvaldse z návrhu operačního systému. V nepřímém modelu tedy profituji nikoliv z produktu, který jsem vytvořil, ale například ze znalostí nebo popularity, kterou jsem tím získal, kterou ovšem uplatním již v „normální“ komerční firmě, která se snaží ve své strategii aplikovat všechny tři body. Přesně to je dnešní situace Linuse Torvaldse.

Kompromisní poloha

Největších úspěchů se tedy dostalo firmám, které dokázaly manévrovat v kompromisní poloze. A z tohoto důvodu se instinktivně snažíme najít takový projekt, který bude mít všechny tři části námi zmíněné osnovy.

Včera v naší diskusi zazněly velmi zajímavé myšlenky, nabádající k „omezení délky života“ internetových aplikací. Tento postup by mohl zajistit přirozený způsob jejich obměny, a tedy i cestu, jak udržet náskok našeho produktu před konkurencí. Docela si myslím, že bychom dnes mohli tento směr prozkoumat více.

Našli jste v článku chybu?

31. 3. 2001 22:23

Jiří Donát (neregistrovaný)
To, co uvádíte, je jen jedna z mnoha definic. A nesouhlasím s ní. Sdílení dat je důležité, ale není tím jediným, co P2P systémy nabízejí - například sdílení výpočetního výkonu (viz Applied MetaComputing CareScience, Inc.; Centrata; DataSynapse; Distributed.net; DistributedScience; Entropia; Parabon Computation; Popular Power; Porivo Technologies, Inc.; SETI@home; The Open Lab; United Devices, Inc.: Individuals Accelerating Science), nebo sdílení přenosové kapacity sítě (sem směřují zejména vývoj…

30. 3. 2001 0:52

Ladislav Zajicek (neregistrovaný)
Nikoli http://www.mojonation.com/, ale http://www.mojonation.net/

Definice P2P je jednoduchá - všechna data, jaká kdo poskytne do sítě P2P, jsou v každém momentu dosažitelná všemi účastníky sítě ve společně přístupném a prohledávatelném prostoru.

Je jedno, na jakých počítačích ta všem přístupná data jsou. Rozhodující je rozhraní mezi uživatelem sítě a jejími funkcemi. Jinak též - jde o provedení přidaných vrtstev komunikačních protokolů, vystavěných nad FTP.

Aby si to někdo …Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy