Hlavní navigace

UVDT se zlobí na CZ.NIC

Mirek Zeman 8. 10. 2002

Klíčovým argumentem, který sdružení CZ.NIC, správce národní domény .cz, používalo vůči svým kritikům, bylo, že nelíbí-li se někomu politika sdružení, může se stát jeho členem a podílet se na jejím spoluutváření. Unie vydavatelů denního tisku však na základě vlastní žádosti přijata nebyla, což způsobilo menší pozdvižení.

Klíčovým argumentem, který sdružení CZ.NIC, správce národní domény .cz, používalo vůči svým kritikům, bylo, že nelíbí-li se někomu politika sdružení, může se stát jeho členem a podílet se na jejím spoluutváření. V pátek, 4.10.2002, však rozeslala Unie vydavatelů denního tisku (UVDT) tiskovou zprávu Unie vydavatelů denního tisku protestuje proti postupu CZ.NIC. Jejím obsahem je sdělení, že UVDT požádala CZ.NIC, aby mohla do sdružení přistoupit jako člen, a byla odmítnuta, třeba v květnu tohoto roku podala přihlášku, „která obsahovala všechny náležitosti, jež požadují stanovy CZ.NIC“ . A protože UVDT sdružuje většinu tiskovin, rozjela se proti CZ.NIC náležitá kampaň. Oprávněná nebo neoprávněná?

CZ.NIC odmítnutí UVDT zdůvodnilo, že se UVDT nepodařilo „hodnověrným způsobem dokázat, že osoba podávající žádost o přistoupení, je oprávněna to za UVDT učinit“ . Problém spočívá v tom, že dosud všichni členové sdružení mohli při přistoupení prokázat ověřeným výpisem z obchodního rejstříku, kdo je oprávněn jménem tohoto subjektu jednat. Jenže UVDT je občanské sdružení, takže výpis z obchodního rejstříku předložit nemůže. Předložilo tedy stanovy sdružení z ministerstva vnitra se statutárními orgány a notářsky ověřený zápis z valné hromady, kde se statutární orgány volily. CZ.NIC žádost UVDT zamítlo a UVDT reagovala 4.10.2002 otevřeným dopisem, v němž žádá svolání mimořádné valné hromady.

CZ.NIC trvá na tom, že UVDT podmínky pro přijetí nesplnila, UVDT trvá na tom, že podmínky pro členství splnila. Spor spočívá v tom, že zápisy z valné hromady, které UVDT dodala, jsou notářsky ověřeny, nikoli notářsky pořízeny. Tj. je notářsky ověřeno, že zápisy z valné hromady podepsal XY a XY je skutečně XY. To ovšem nic neříká ve vztahu k tomu, že XY je dejme tomu předsedou představenstva. CZ.NIC nemá pro toto jednání oporu v zákoně, protože občanská sdružení nemusí notářsky pořizovat zápisy z valných hromad, a tento přístup lze považovat za maximálně paranoidní. Nikoli však zcela neoprávněný. UVDT mává právním posudkem, ale ten se k tomuto problému nevyjadřuje.

Reakce UVDT (otevřený dopis, tisková zpráva – obé velmi zručně napsáno!) mi přijde poněkud neadekvátní a má příchuť určitého uraženectví. Například ve čtvrtém odstavci otevřeného dopisu se uvádí: „V představenstvu UVDT je sedm osob, z nichž pět generálními řediteli významných vydavatelství periodického tisku a internetových titulů a další dvě jsou ředitelkami inzerce neméně důležitých vydavatelství. Tito všichni si obstarali výpisy z trestního rejstříku (…).“ Z líčení úspěchů a vítězství je patrno, že UVDT sdružující 52 vydavatelů denního tisku nebude kvůli CZ.NIC svolávat valnou hromadu, aby získala notářsky pořízeny zápis.

CZ.NIC na druhou stranu podezřívám z mírně obstrukčního jednání, protože požadavek na notářsky pořízený zápis z valné hromady je extrém. Problémem dle mého není nedůvěryhodnost UVDT, jako spíše nechuť CZ.NIC mít ve svých řadách člena, který disponuje mediální silou jako UVDT. A pokaždé, když nebude po jeho, budou v jeho periodicích vycházet různé články, které CZ.NIC nemůže potřebovat. Zvláště bylo-li by v těchto článcích uvedeno, kdo co na valné hromadě řekl, protože tam občas zaznívají výroky, k nimž by se žádný z jejich aktérů veřejně nepřihlásil. (UVDT chce do CZ.NIC vstoupit kvůli jeho neprůhlednosti.)

Dilema přijetí či nepřijetí UVDT do CZ.NIC však zřejmě není hlavním problémem, který bude sdružení v dohledné době řešit. Proslýchá se, že jeden z poradců premiéra Vladimíra Špidly dostal výborný nápad, jak obohatit státní rozpočet. Národní doménu by mohl spravovat stát. To by zřejmě byla učiněná katastrofa, protože národní doména v současné době nepodléhá žádným lobbistickým zájmům (World Intellectual Property Organisation, WIPO), což by patrně rychle vzalo za své. Zástupci CZ.NIC již dokonce byli statut sdružení obhajovat. Současná podoba možná není ideální, ale státem spravovaná národní doména by byla ještě horší.

Našli jste v článku chybu?

17. 10. 2002 12:19

Guderian (neregistrovaný)
Ne z přesně stejného důvodu, proč bychom neměli znovu zavádět socializmus.

14. 10. 2002 18:32

Jarek Jesenský (neregistrovaný)
Děkuji za poměrně obšírné vyjasnění, věřte že opravdu nejsme ve sporu :-).
Jen jsem chtěl poukázat na jeden z dalších možných špatných postojů k našim úředníkům, a to je smíření se s daným stavem :-)
Samozřejmě že asertivitu a slušnost považuji za základ úspěchu při jednání nejen s úředníky, takže k tomu jsem ani necítil potřebu se vyjadřovat :-)
Přeji Vám hodně úspěchů ve frontách i jinde v životě :-)


Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?