Hlavní navigace

V devátém iOSu konečně zmizí problematický Kiosek (Newsstand)

 Autor: Apple
Daniel Dočekal 1. 9. 2015

Newsstand, novinový stánek, Kiosek, končí. Jedna z dobrých zpráv, které patří k nové, deváté, verzi iOSU od Applu.

Newsstand (Kiosek), novinový stánek, kam Apple od roku 2011 odkládá časopisy a magazíny (vše, co vycházelo jako periodikum), končí. V deváté verzi se obsah z této aplikace promění ve složku a jakákoliv nová periodika se budou objevovat přímo na domovské obrazovce, stejně jako je tomu u běžných aplikací.

Nepochopitelný experiment Applu, který pořízená periodika skrýval před těmi, kdo si je pořídili, končí. Uživatelé tak konečně budou moci mít periodika tam, kde zůstanou na očích, nebo si je organizovat podle vlastní libosti. Bez nutnosti používat archaicky vypadající aplikaci, která pouze znepříjemňovala přístup k novinám i časopisům.

V App Store se objeví nová kategorie pojmenovaná Magazines & Newspaper, která se bude chovat jako každá jiná kategorie, ale bude mít výhody pro tvůrce – možnost měnit popis a screenshoty, aniž by bylo nutné nahrávat nové verze aplikací. S jedním drobným krokem zpět do středověku: aktualizace bude možné provádět pouze ručně a podle všeho to vypadá, že původní cesta přes Atom feed nebude podporována. Zmizí ale i obrázek obálek, takže noviny a časopisy budou reprezentované logem, který používá jejich aplikace.

Proč vůbec vznikl?

Newsstand noviny nezachránil, stejně jako to neudělaly tablety ani mobily. Svým způsobem bohužel, ale s odstupem času je docela zábavné sledovat, jak si to před několika lety novinový průmysl představoval a plánoval. Jakkoliv je málo pravděpodobné, že by absence zbytečného mezikroku v podobě aplikace Newsstand přinesla něco výrazně jiného, jedno je jisté: byla zásadní brzdou.

Proč vlastně Apple vůbec Newsstand uvedlo do života? Nejčastěji se předpokládá, že to bylo proto, aby noviny/časopisy mohly být prezentovány jejich obálkou, protože klasické aplikace mají ikonku danou a neměnnou, navíc ve zcela jiném formátu. Možná to bylo nutné z technického hlediska, možná to prostě byl nápad někoho dostatečně vysoko postaveného, který tím sledoval nějaký cíl.

Oddělení novin a časopisů do Newsstandu navíc znamenalo vynechání z doporučování v Gemiusu a hlavně, oddělení žebříčků i vyhledávání zcela mimo místo, kde uživatelé hledají „něco nového“. Když už náhodou uživatel něco takového našel, tak stažené médium zapadlo kamsi do aplikace, tedy zcela mimo všechny zvyklosti, které jsou v iOSu dány.

Apple navíc v průběhu času nepochopitelně situaci ještě zhoršoval, stačí vzpomenout na iOS 7, který Newsstand proměnil vzhledově v pravou aplikaci, vybavenou statickou ikonou. Skoro jako by tehdy Apple měl nějaký další záměr vše co nejlépe odstranit z pohledu uživatele.

Vydavatele má zachránit Apple News

Paradoxem je, že ve vybraných zemích se v iOS 9 objeví Apple News, nová aplikace pro objevování novin, magazínů či blogů (ne, v Česku ji zatím nečekejte). Vydavatelé tak nějak opět doufají, že přichází něco, co je zachrání, a tablety (a trochu i mobily) jim nahradí chybějící čtenáře (a hlavně chybějící příjmy).

Apple se s News aplikací pokouší přejít na model šíření článků, nikoliv model, kdy si uživatel (čtenář) sám musí najít odpovídající noviny či časopis, objednat si je, zaplatit, stáhnout a poté si pamatovat, kde je má najít, aby je vůbec mohl číst. Pokud stále netušíte, tak si to můžete představit jako pokus Applu vytvořit konkurenci pro Flipboard a další podobné aplikace.

Apple News budou získávat obsah přes RSS nebo přes vlastní datový Apple News Format. První variantu bude moci využít prakticky kdokoliv, druhá je dostupná (prozatím) pouze pro vyvolené vydavatele. A také je možné Apple News Format chápat jako snahu konkurovat Facebooku a jeho „instantním článkům“.

Jenže, Apple News nepodporují placený obsah a jediná cesta, jak z nich získat příjmy, jsou iAds. Tedy reklama, která se zobrazuje spolu s články – dost podobně, jako to dělá již zmíněný Facebook. Ten také nakonec vydavatelům prostě dává část příjmů, které tímto způsobem vzniknou. 

Je dost nepravděpodobné, že by Apple News mohlo vydavatelům přinést příjmy, které by dávaly nějaký větší smysl. Může jim ale přinést šanci, že si čtenář na základě článku koupí/předplatí jejich klasickou plnou aplikaci.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!