Hlavní navigace

V devátém iOSu konečně zmizí problematický Kiosek (Newsstand)

 Autor: Apple
Daniel Dočekal 1. 9. 2015

Newsstand, novinový stánek, Kiosek, končí. Jedna z dobrých zpráv, které patří k nové, deváté, verzi iOSU od Applu.

Newsstand (Kiosek), novinový stánek, kam Apple od roku 2011 odkládá časopisy a magazíny (vše, co vycházelo jako periodikum), končí. V deváté verzi se obsah z této aplikace promění ve složku a jakákoliv nová periodika se budou objevovat přímo na domovské obrazovce, stejně jako je tomu u běžných aplikací.

Nepochopitelný experiment Applu, který pořízená periodika skrýval před těmi, kdo si je pořídili, končí. Uživatelé tak konečně budou moci mít periodika tam, kde zůstanou na očích, nebo si je organizovat podle vlastní libosti. Bez nutnosti používat archaicky vypadající aplikaci, která pouze znepříjemňovala přístup k novinám i časopisům.

V App Store se objeví nová kategorie pojmenovaná Magazines & Newspaper, která se bude chovat jako každá jiná kategorie, ale bude mít výhody pro tvůrce – možnost měnit popis a screenshoty, aniž by bylo nutné nahrávat nové verze aplikací. S jedním drobným krokem zpět do středověku: aktualizace bude možné provádět pouze ručně a podle všeho to vypadá, že původní cesta přes Atom feed nebude podporována. Zmizí ale i obrázek obálek, takže noviny a časopisy budou reprezentované logem, který používá jejich aplikace.

Proč vůbec vznikl?

Newsstand noviny nezachránil, stejně jako to neudělaly tablety ani mobily. Svým způsobem bohužel, ale s odstupem času je docela zábavné sledovat, jak si to před několika lety novinový průmysl představoval a plánoval. Jakkoliv je málo pravděpodobné, že by absence zbytečného mezikroku v podobě aplikace Newsstand přinesla něco výrazně jiného, jedno je jisté: byla zásadní brzdou.

Proč vlastně Apple vůbec Newsstand uvedlo do života? Nejčastěji se předpokládá, že to bylo proto, aby noviny/časopisy mohly být prezentovány jejich obálkou, protože klasické aplikace mají ikonku danou a neměnnou, navíc ve zcela jiném formátu. Možná to bylo nutné z technického hlediska, možná to prostě byl nápad někoho dostatečně vysoko postaveného, který tím sledoval nějaký cíl.

Oddělení novin a časopisů do Newsstandu navíc znamenalo vynechání z doporučování v Gemiusu a hlavně, oddělení žebříčků i vyhledávání zcela mimo místo, kde uživatelé hledají „něco nového“. Když už náhodou uživatel něco takového našel, tak stažené médium zapadlo kamsi do aplikace, tedy zcela mimo všechny zvyklosti, které jsou v iOSu dány.

Apple navíc v průběhu času nepochopitelně situaci ještě zhoršoval, stačí vzpomenout na iOS 7, který Newsstand proměnil vzhledově v pravou aplikaci, vybavenou statickou ikonou. Skoro jako by tehdy Apple měl nějaký další záměr vše co nejlépe odstranit z pohledu uživatele.

Vydavatele má zachránit Apple News

Paradoxem je, že ve vybraných zemích se v iOS 9 objeví Apple News, nová aplikace pro objevování novin, magazínů či blogů (ne, v Česku ji zatím nečekejte). Vydavatelé tak nějak opět doufají, že přichází něco, co je zachrání, a tablety (a trochu i mobily) jim nahradí chybějící čtenáře (a hlavně chybějící příjmy).

Apple se s News aplikací pokouší přejít na model šíření článků, nikoliv model, kdy si uživatel (čtenář) sám musí najít odpovídající noviny či časopis, objednat si je, zaplatit, stáhnout a poté si pamatovat, kde je má najít, aby je vůbec mohl číst. Pokud stále netušíte, tak si to můžete představit jako pokus Applu vytvořit konkurenci pro Flipboard a další podobné aplikace.

Apple News budou získávat obsah přes RSS nebo přes vlastní datový Apple News Format. První variantu bude moci využít prakticky kdokoliv, druhá je dostupná (prozatím) pouze pro vyvolené vydavatele. A také je možné Apple News Format chápat jako snahu konkurovat Facebooku a jeho „instantním článkům“.

MIF16

Jenže, Apple News nepodporují placený obsah a jediná cesta, jak z nich získat příjmy, jsou iAds. Tedy reklama, která se zobrazuje spolu s články – dost podobně, jako to dělá již zmíněný Facebook. Ten také nakonec vydavatelům prostě dává část příjmů, které tímto způsobem vzniknou. 

Je dost nepravděpodobné, že by Apple News mohlo vydavatelům přinést příjmy, které by dávaly nějaký větší smysl. Může jim ale přinést šanci, že si čtenář na základě článku koupí/předplatí jejich klasickou plnou aplikaci.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává