Hlavní navigace

V Mnichově mají Oktoberfest, v Brně zase Linux Installfest

Marek Antoš 5. 7. 1998

Zatímco v Mnichově si dávají do nosu Bavoři se štětkami na kloboucích a za nějaký ten týden trvání svátků piva proteče hrdly pěkných par hektolitrů tohoto moku, v Brně se budou přenášet hektobajty softwaru. Chystá se tu totiž svátek pro všechny zájemce o instalaci Linuxu - stačí přijít a "napojit" svůj počítač.

Celá akce, nazvaná Linux Installfest, vypukne v sobotu 18. července ve 13.00 hodin a sosat se bude celých 5 hodin. Koná se v učebně A104 v přízemí budovy Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, detailní popis najdete na příslušné stránce pořádajícího CZLUGu.

Princip celé akce je velmi jednoduchý – každý si může přinést počítač, který bude na místě připojen k lokální počítačové síti (síťové karty budou v omezeném množství na místě) a stáhnout si aktuální verzi některé z distribucí Linuxu (RedHat 5.1, Slackware 3.5, Debian 2.0,…) z Linuxového archívu na ftp.fi.muni.cz, o který se organizátoři starají.

Cílem akce je zjevně další rozšíření Linuxu, což je velmi povzbuzující aktivita. Dobře si pamatuji, že ještě před dvěma roky jedna rovněž brněnská firma prodávala Linux na CD za částku přes 1000 Kč a před takovými čtyřmi roky tatáž firma verzi na disketách za zhruba 5000 korun českých. Dnes jsou už jsou naštěstí různé verze Linuxu na CD poměrně levně a široce dostupné a třeba s perfektní knížkou pánů Satrapy a Randuse Linux – Internet server můžete získat mírně starší verzi jejich vlastní distribuce Sarah (SAtrapa, RAndus, Hodně práce) dohromady za 399 Kč, samotné CD za 99. Přesto je akce podobná té brněnské dosti významná, mne osobně těší především ten samotný zápal pro věc, který z organzátorů čiší, a samozřejmě doufám, že někdo přijde natankovat. :-)

Je všeobecně potěšující, že se podobné akce dějí, a Linuxová komunita u nás žije docela obstojně. Pod hlavičkou České skupiny uživatelů Linuxu (CZLUG) se koná řada zajímavých akcí, na nedávný linuxový seminář (spíše bych měl říci kongres) jsem se málem vypravil také. Je zajímavé, že se v této oblasti utvořila silná buňka právě v Brně, jména jako Jan „Yenya“ Kasprzak, Pavel Janík, Petr Šnajdr či Michal Mühlpachr (uff, tu přehlásku jsem teď hledal na klávesnici asi minutu) hovoří sama za sebe.

Člověka zkrátka potěší, když někdo dělá jen pro svoje potěšení, z nadšení, pro věc samu, a nikoliv pro peníze. Internet býval podobně nadšeneckou sférou, samozřejmě i ten český – a právě z něj mám poslední dobou trochu „blbou náladu“. Je samozřejmě fajn, že komerce je na vzestupu, to jediné může Internet jako takový rozšířit mezi široké masy a prostý lid, jenže ty dřevní časy před pár lety byly prostě lepší. Skoro všichni, kteří jsme k Internetu už tenkrát trochu aktivněji přičuchli, jsme se znali osobně, občas jsme se sešli (třeba u piva) a byli jaksi spříznění. Dneska je to jinačí, co bychom si namlouvali, bohužel se to můžeme jen říkat; většina lidí v Internetu vidí jen obchod a na nadšení není čas ani místo. Promiňte tu mírnou skepsi, jsem trochu sentimentální člověk. Původně jsem chtěl této otázce věnovat zvláštní článek, tak jste si to aspoň okroutili stručně.

Nechť tedy vzkvétá aspoň ten Linux. Pokud budete mít cestu kolem, nezapomeňte se 18. července zastavit. Určitě jim uděláte radost.

KL_HLASOVANI

Marek Antoš


Související články a odkazy:

* Linux musí z TENu ven, komerce může zůstat
* Server www.linux.cz
* Stránky Linux Installfestu
Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?