Hlavní navigace

V Praze bude spuštěna první komerční Wi-Fi

Mirek Zeman 25. 7. 2002

Český Telecom sedí na místních smyčkách jako žába na prameni, takže je otázkou, kdy se běžný uživatel dočká rychlých datových služeb za rozumnou cenu. Kabelovou přípojku nemá doma každý a UMTS bylo zřejmě největším omylem v dějinách oboru. Velký respekt si však v tomto ohledu začíná získávat standard IEEE 802.11b.

Nedávno jsem kdesi vysvětloval význam zkratky UMTS (Universal Mobile Telecommunication Service) a mimoděk mě napadlo, že s největší pravděpodobností vstoupí do dějin úplně jiný výklad tohoto akronymu. Například Ultimate Mobile Telecommunication Slayer. V celoevropském měřítku se za licence na UMTS utratilo více než 100 miliard dolarů. Ty pochází z půjček, jež vedly k obrovskému zadlužení celého průmyslového odvětví. Nyní stačí, aby jeden velký hráč ztratil půdu pod nohama a řetězové reakci nic nezabrání (viz Spojené státy). Paradoxní je, že trh si zatím žádné služby sítí 3G nežádá a navíc se objevují levnější alternativy. UMTS se tam možná stane největším omylem v dějinách oboru.

Naděje jsou v tomto ohledu vkládány zejména do standardu IEEE 802.11b, známého pod označením Wireless Fidelity či jednoduše Wi-Fi. Jeho uváděna rychlost 11 Mb/s znamená sice v praxi přibližně polovinu a neslouží k telefonování, ale stále je přibližně třikrát rychlejší než UMTS o kapacitě 2 Mb/s. A hlavně: Zařízení pro provozování Wi-Fi jsou již na trhu dostupná a Mooreův zákon srazil jejich ceny proklatě nízko, takže začínají z domácností a kanceláří pronikat na veřejná prostranství (kavárny, letiště, restaurace). Jejich maximální dosah sice nepřesahuje 500 metrů, ale v zástavbě to nevadí, protože vybudování přístupového bodu vyjde na rozdíl od UMTS na několik tisíc korun, takže jich mohou být desítky.

Velký potenciál skýtají tzv. ad hoc sítě (ad hoc networks). Jejich užívání je ponejvíce spojeno s nouzovými a vojenskými aplikacemi a dokáží pracovat i bez existence síťové infrastruktury. Kupříkladu záchranáři pracující v oblastech zasažených zemětřesením používají zvláštní vysílačky, z nichž každá může současně sloužit jako relay pro ostatní vysílačky, takže pro spojení s ostatními vám stačí být v dosahu jednoho libovolného účastníka atd. U Wi-Fi vybavených odpovídajícím softwarem je situace podobná. Síť může být vytvořena ze skupiny laptopů, z nichž jeden bude v dosahu přístupového bodu. Pakety si poté již samy najdou cestu do Internetu (i když tak snadné to zase není).

MIF16

V České republice zatím na poli Wi-Fi existuje nadšenecký projekt CZFree.Net. Podle informací obsažených v článku Zabiják UMTS dorazil: ČR dostane bezdrátovou Wi-Fi síť na Technetu by se však první komerční aktivity měly rozběhnout v září letošního roku. Budou pocházet z dílny společnosti VanCo.net, která se zabývá výstavbou bezdrátové infrastruktury (mj. právě v kancelářích firmy MobilMedia, vydavatele Technetu). Prvních 16 přístupových bodů je plánováno v oblasti Václavského náměstí a I.P. Pavlova. Do konce roku by jich v Praze mělo být kolem stovky. Cena by se měla pohybovat kolem 50 korun za 100 MB a do sítě jménem WIA se budete připojovat skrze předplacený účet.

A jakými kroky se bude ubírat budoucnost? Směrem UMTS to pravděpodobně nebude. Pokud je kombinace mobilní sítě a Wi-Fi považována za 4G, zkratkou 5G je označována tzv. ultra-wideband (UWB). Její princip spočívá ve vysílání velmi krátkých impulsů na širokém rozsahu frekvencí současně. Ty zůstávají běžnými radiovými přijímači nepovšimnuty. Singapurská společnost Cellonics již demonstrovala zařízení schopné přenášet data rychlostí 11,4 Mb/s, ale teoretická hranice je podstatně vyšší. Všeobecně se očekává, že úloha telekomunikačních operátorů, především současných a bývalých monopolů sedících na místních smyčkách, se omezí především na dálkový tranzit. Budoucnost je růžová.

Anketa

Brali byste Wi-Fi v místě vašeho bydliště?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám