Hlavní navigace

V Rusku přituhuje, Dumou prošla nová omezení svobod na internetu

 Autor: Isifa.com
Daniel Dočekal 28. 6. 2016

Ve jménu boje proti terorismu v Rusku procházejí velmi tvrdá omezení svobody občanů. Týkají se i šifrování nebo ukládání dat o volání či zprávách.

Rusko schvaluje totalitní zákony a nic nepomůže, že se z původního návrhu v dolní komoře parlamentu (Dumě) podařilo odstranit některé lahůdky, jako třeba možnost odebrat občanu jeho občanství či mu zakázat vycestovat. Zákon je sice ještě na cestě k dalšímu schvalování, ale málokdo pochybuje o tom, že by nakonec neprošel.

Nové represivní zákony kriminalizují nenahlášení kriminálního konání, na čemž vcelku není nic špatného, zejména pokud jde o nenahlášení zjištění, že někdo připravuje teroristický útok. Stejně tak jako může být dobré, že podpora a výzva k terorismu na sociálních sítích mohou znamenat až sedm let vězení – byť tady už začíná být diskutabilní, co je a co nebude podporování terorismu, zejména pokud je v zákoně i zákaz „schvalování terorismu“.

Budiž, předchozí změny zákonu ještě teoreticky mohou být obhajitelné. Ne už tak zásadní změny v požadavcích na telekomunikační operátory ohledně ukládání dat. Nová je povinnost ukládat veškeré záznamy o volání a textových zprávách po dobu šesti měsíců. Samotná metadata ale budou operátoři muset uschovávat po dobu tří let. 

Vedle operátorů se nově tato povinnost bude týkat i „organizátorů šíření informací na internetu“. Kdo bude do této kategorie spadat? O tom rozhodne státní regulátor. „Organizátoři“ budou metadata muset uchovávat „jenom“ po dobu jednoho roku.

Šifrování? Jen prolomitelné

Ještě problematičtější je povinnost posledně jmenovaných zajistit možnost dešifrování dat vždy, když o to ruské bezpečnostní/tajné služby požádají. Pokud to neudělají, hrozí jim poměrně vysoké pokuty. V praxi to znamená, že jakékoliv komunikační nástroje budou muset povinně doplnit zadní vrátka, která umožní přístup ke komunikaci uživatelů. Jedním z požadavků dokonce bylo, aby veškeré odesílané zprávy byly kontrolovány a schvalovány státními cenzory.

Povinnost zadních vrátek se, což je zcela absurdní, týká nejenom chatovacích nástrojů, ale i každého webu, který používá https. Součástí návrhu je navíc zákaz používat jakékoli šifrování, které není schváleno státem.

Novinkou je i až deset let (minimum pět) za vyvolávání, nabírání či jiné zapojování lidí do organizování masových nepokojů, současně s výrazným rozšířením možnosti postihu mládeže od 14 let výše. A to včetně stíhání ze aktivity teroristické, ale opět i za účast na masových nepokojích. V Rusku se prostě protestovat nebude, pokud ano, tak jedině schváleným způsobem.

MIF16

Vedle telekomunikačních operátorů se změny týkají i poštovních služeb, ty nově budou mít zodpovědnost za to, že jejich službami není šířeno cokoliv „nelegálního“. Což zahrnuje peníze, zbraně, narkotika, jedy, rychle se kazící zboží a cokoliv, co by mohlo ublížit zaměstnancům pošty či poškodit další služby. Asi nepřekvapí, že náklady na zajištění jsou plně na straně poštovních operátorů.

Mimo to ještě prošel samostatný zákon, který uvaluje 18 % DPH na prodej prostřednictvím internetu ruským občanům. Týká se jakýchkoliv online služeb, her, hudby, knih i videa a je obecně označován za „Google daň“. Vyjmuto je pouze zboží, které je sice koupeno přes internet, ale dodáváno ve fyzické podobě. Ve zdůvodnění zákona je uvedeno, že Rusové nakupují online a Rusku tak uniká DPH. Tento zákon by měl začít platit 1. ledna 2017.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka