Hlavní navigace

V Rusku přituhuje, Dumou prošla nová omezení svobod na internetu

 Autor: Isifa.com
Daniel Dočekal 28. 6. 2016

Ve jménu boje proti terorismu v Rusku procházejí velmi tvrdá omezení svobody občanů. Týkají se i šifrování nebo ukládání dat o volání či zprávách.

Rusko schvaluje totalitní zákony a nic nepomůže, že se z původního návrhu v dolní komoře parlamentu (Dumě) podařilo odstranit některé lahůdky, jako třeba možnost odebrat občanu jeho občanství či mu zakázat vycestovat. Zákon je sice ještě na cestě k dalšímu schvalování, ale málokdo pochybuje o tom, že by nakonec neprošel.

Nové represivní zákony kriminalizují nenahlášení kriminálního konání, na čemž vcelku není nic špatného, zejména pokud jde o nenahlášení zjištění, že někdo připravuje teroristický útok. Stejně tak jako může být dobré, že podpora a výzva k terorismu na sociálních sítích mohou znamenat až sedm let vězení – byť tady už začíná být diskutabilní, co je a co nebude podporování terorismu, zejména pokud je v zákoně i zákaz „schvalování terorismu“.

Budiž, předchozí změny zákonu ještě teoreticky mohou být obhajitelné. Ne už tak zásadní změny v požadavcích na telekomunikační operátory ohledně ukládání dat. Nová je povinnost ukládat veškeré záznamy o volání a textových zprávách po dobu šesti měsíců. Samotná metadata ale budou operátoři muset uschovávat po dobu tří let. 

Vedle operátorů se nově tato povinnost bude týkat i „organizátorů šíření informací na internetu“. Kdo bude do této kategorie spadat? O tom rozhodne státní regulátor. „Organizátoři“ budou metadata muset uchovávat „jenom“ po dobu jednoho roku.

Šifrování? Jen prolomitelné

Ještě problematičtější je povinnost posledně jmenovaných zajistit možnost dešifrování dat vždy, když o to ruské bezpečnostní/tajné služby požádají. Pokud to neudělají, hrozí jim poměrně vysoké pokuty. V praxi to znamená, že jakékoliv komunikační nástroje budou muset povinně doplnit zadní vrátka, která umožní přístup ke komunikaci uživatelů. Jedním z požadavků dokonce bylo, aby veškeré odesílané zprávy byly kontrolovány a schvalovány státními cenzory.

Povinnost zadních vrátek se, což je zcela absurdní, týká nejenom chatovacích nástrojů, ale i každého webu, který používá https. Součástí návrhu je navíc zákaz používat jakékoli šifrování, které není schváleno státem.

Novinkou je i až deset let (minimum pět) za vyvolávání, nabírání či jiné zapojování lidí do organizování masových nepokojů, současně s výrazným rozšířením možnosti postihu mládeže od 14 let výše. A to včetně stíhání ze aktivity teroristické, ale opět i za účast na masových nepokojích. V Rusku se prostě protestovat nebude, pokud ano, tak jedině schváleným způsobem.

Vedle telekomunikačních operátorů se změny týkají i poštovních služeb, ty nově budou mít zodpovědnost za to, že jejich službami není šířeno cokoliv „nelegálního“. Což zahrnuje peníze, zbraně, narkotika, jedy, rychle se kazící zboží a cokoliv, co by mohlo ublížit zaměstnancům pošty či poškodit další služby. Asi nepřekvapí, že náklady na zajištění jsou plně na straně poštovních operátorů.

Mimo to ještě prošel samostatný zákon, který uvaluje 18 % DPH na prodej prostřednictvím internetu ruským občanům. Týká se jakýchkoliv online služeb, her, hudby, knih i videa a je obecně označován za „Google daň“. Vyjmuto je pouze zboží, které je sice koupeno přes internet, ale dodáváno ve fyzické podobě. Ve zdůvodnění zákona je uvedeno, že Rusové nakupují online a Rusku tak uniká DPH. Tento zákon by měl začít platit 1. ledna 2017.

Našli jste v článku chybu?

28. 6. 2016 13:10

Franta (neregistrovaný)

To je hodně blbá připomínka. Myslím, že třeba Babišově cenzuře se Lupa věnovala dost. Kolik toho bude muset napsat, aby měla právo se věnovat i cenzuře v jiných zemích?

28. 6. 2016 11:19

huh (neregistrovaný)

Základním nástrojem propagandy je navodit dojem, že útočník jen začal dělat to, co ostatní dělají už dávno.

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Vitalia.cz: Z tohoto konopí dělají léčivé masti

Z tohoto konopí dělají léčivé masti

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon