Hlavní navigace

Válka v přímém přenosu

Mirek Zeman 12. 9. 2001

Není patrně nikoho, kdo by nezaznamenal dění ohledně teroristických útoků v USA. Internet na to zareagoval po svém. Nejprve se poroučela stránka zpravodajské agentury CNN a následovaly další klíčové servery, ke kterým se připojil kupříkladu iDNES či Lidovky. Přenosové trasy jsou ucpané a telefonní linky přetížené --- zkrátka kolaps.

Televize nikdy nemůže nabídnout divákům válku v přímém přenosu — lidé by podobnou hrůzu nedokázali přijmout, nedokázali by nečinně sledovat utrpení jiných. To byla teze, ze které do začátku 90. let vycházela veškerá mediální věda a teze, jíž se podařilo překonat americkému zpravodajskému koncernu CNN. Byla to právě CNN, která pod dohledem bezpečnostních expertů přenášela průběh války v Perském zálivu. Znamenalo to bod zlomu, na nějž společnost — zřejmě otupena moderní dobou — reagovala překvapivě pozitivně. Válka jako atraktivně natočený a pečlivě sestříhaný akční snímek — dílem propaganda a dílem „béčková“ zábava s minimálními ztrátami na straně kladných hrdinů. Diváci byli doslova připoutáni k televizi a se zatajeným dechem sledovali příběh na pokračování.

463

ABC

464

CBS

Troufám si říci, že včerejšek byl dalším smutným milníkem v historii médií. Ve 14.15 narazilo do výškové budovy World Trade Center letadlo American Airlines, 18 minut na to další, a pak ještě jedno do Pentagonu. Na rozdíl od války v Perském zálivu však tentokráte média připravena nebyla — alespoň ta nová. Zakrátko se odmlčela stránka CNN, kterou následovaly i další klíčové zpravodajské weby. Přesto však Internet dokázal nabídnout více než ostatní sdělovací prostředky. Kupříkladu britský Guardian (jež se dlouho držel stranou zájmu lačných uživatelů) nabízel čerstvé informace téměř při každém obnovení stránky — zpravodajství, analýzy, komentáře, speciální přílohu o terorismu v USA, galerii fotografií či videozáběrů. Za pozornost stojí rovněž aktuální online reportáž českého iDNES, se kterou jste dokonale „wired“.

465

České noviny

466

CNN

[intermezzo]
Nasytíte-li se informacemi z běžných zpravodajských zdrojů, můžete si nalistovat internetovou stránku WashingtonPos­t.com, který má ve svém „newsroomu“ umístěnu kameru s výhledem na Pentagon. Nebo zavítat na web GreatBuildings­.com, abyste se dozvěděli, že budovu World Trade Center postavil v letech 1970---77 japonský architekt Minoru Yamasaki — k dispozici jsou i plány budovy a fotografie. Na internetové stránce American Airlines si můžete přečíst, že společnost právě slaví 75. výročí svého založení. Je na vás, zda budete pasivním příjemcem — to je Internet.
[/intermezzo]

Televizní zpravodajství je třeba brát s rezervou — taková zpráva se tváří jako realita a současně je uměle vykonstruovaná — má svého vypravěče, svou zápletku a svou pointu. Při nekritickém přijímání obsahu je nebezpečná. Internet naproti tomu dává možnost zkoumat kontext a podle citu si vybírat alespoň částečně relevantní informace — do značné míry je to způsobeno skutečností, že Internet je „chladné“ médium, tj. na rozdíl od televize nedává příliš prostoru emocím. Na druhou stranu nejsem přílišný „techno-idealista“. Je třeba si uvědomit, že většina informací pochází pouze z několika málo zdrojů, které jsou velmi snadno kontrolovatelné, a jakmile se podaří stlačit chaos na přijatelnou hladinu, žadný další údaj nebude zveřejněn samoúčelně. Srovnejte kupříkladu CNN.com a ARABIA.com.

467

FOX

471

iDNES

Službu však tentokráte vypověděla technika — bezprostředně po výbuchu se pod náporem návštěvníků odmlčely hlavní zpravodajské stránky (ABC, CBS, CNN, FOX či NBC). Posléze začali lidé ve snaze najít alternativní zdroje informací „objevovat“ i menší weby. Dlouhou dobu odolával kupříkladu WashingtonPost.com — ostatní postupně odřízli databáze (u nás zejména Lidovky) a nahradili titulní stranu její textovou obdobou, většinou pouze s logem. iDNES byl postupně donucen rozložit zátež na několik serverů. Zahraniční telefonní linky Českého Telecomu byly směrem do USA přetíženy a ke slovu přišly zálohy. Teploměr internetového počasí je na bodu mrazu. Soudím, že nikdo z nás zřejmě nepředpokládal, že událost, která v plné míře ukázala možnosti Internetu jako „aktivního“ média, narazí na technické limity.

469

Lidovky

470

NBC

Tolik stručné resumé z událostí, které se bezprostředně dotýkají nás všech — není samozřejmě vyloučeno, že ráno bude všechno jinak a místo Středního Východu bude velká vybombardovaná díra, uprostřed které bude netknutý Izrael. Pokud však k ničemu podobnému nedojde, přineseme podrobnější analýzu dopadu údalostí na český Internet (v optimálním případě kupříkladu zpoždění reakce uživatelů za průběhem událostí, srovnání návštěvnosti zpravodajských serverů oproti běžnému dni a další) — máme k tomu předběžně zajištěny podklady. Už nyní je však zřejmé, že se čísla budou lišit výrazným způsobem (například Centrum.cz hlásí deseti- až patnáctinásobek běžného průměru) a v souvislosti s tím dojde rovněž k propadu na straně serverů poskytujících jiný druh informací.

Našli jste v článku chybu?

17. 9. 2001 14:00

Dan Lukes (neregistrovaný)
Nijak. To nemuzes posoudit nikdy, ani na Internetu, ani u jakehokliv jineho zdroje informaci, protoze i ten, koho v televizi vidis nemusi byt vubec ten, jehoz udaje, jsou pod nim napsane v titulku - a je tedy take anonymni.

Pokud ale jsou vsechny zdroje informaci anonymni, pak mi neni jasna tva poznamka o tom, co dokaze s vyjadrovnaim lidi udelat anonymita Internetu.

Jmeno a prijmeni je podstatne hure modifikovatelny a podstatne univerzalnejsi identifikator cloveka nez nejaka prezdivka. Kvuli to…

17. 9. 2001 11:55

PK202 (neregistrovaný)
1) Mozna slo o malinko rozdilnou interpretaci, ovsem stale se hovorilo o odplate, masivnim uderu a pod.

2) Z dostupnych fakt nevyplyva o nic vetsi jistotu ze to udelal Ladin nez ze to udelal nekdo jiny. (Tim se ho nehodlam nijak zastavat, pouze tvrdim, ze rychlost s jakou byl oznacen, je velmi zvlastni)

3) Nevidim jediny duvod proc mne osocujes z nenavisti. Spise ty se chovas podle hesla "kdo necura s nami cura proti nam"Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?