Hlavní navigace

Valná hromada NIXu: Telecom zůstává na palubě

Marek Antoš

Minulý týden se konala valná hromada NIXu, která měla velmi bohatý program a řešila několik zásadních otázek, proti nimž byla řada předchozích hromad pouhým prázdným tlacháním. Příliš senzací se však nekoná, nevyřešena zůstala i otázka SPT TELECOM.

Jednou z klíčových otázek, které řešila valná hromada, byl problém dalšího setrvání SPT TELECOM v NIXu, potažmo zachování peeringu s ním. Hlasy před valnou hromadou potichu potvrzovaly, že SPT TELECOM bude vyloučen a následně se z NIXu stane jakýsi odborový svaz, který bude bránit poskytovatele vůči monopolnímu operátorovi.

Z těchto revolučních snah však nakonec sešlo a poskytovatelé tedy jediný reálný bič, který na SPT TELECOM mají, nevyužili. Zatím. Podle některých zpráv to totiž nelze brát jako definitivní „vyměknutí“ poskytovatelů, pouze vzali v úvahu, že současné stanovy jim nedávají dostatečné právní oprávnění Telecom vyloučit (nahlédněte do nich sami, ať víte, za co je možné vylučovat). Chystají se proto nové stanovy, které by měla přijmout další valná hromada, jež se má konat na přelomu května a června; ty by měly umožnit pružnější proces vylučování a pak bude možná osud SPT TELECOM naplněn.

Přestože se neodvážili k příliš razantním krokům, nepustili spor s Telecomem k vodě a učinili dokonce rozhodnutí, které může mít podstatně větší význam. Rozhodli totiž přesunout dosavadní aktivity skupiny opozičníků, která nebyla nijak formálně zakotvena, do NIXu. Nyní tedy bude proti Telecomu bojovat i Telecom s IBM, kteří v původní skupině nebyli. Co je důležitější, poskytovatelé jsou nyní ochotni celý proces (včetně podání na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže) financovat, což je dost zásadní pokrok – dává to naději, že věc neusne. Valná hromada na tento účel z peněz NIXu vyčlenila rovný milion.

Valná hromada také musela rozhodovat o výkonném výboru. Podle předchozí dohody totiž odstoupil z pozice člena pan Boris Bělousov, který od Nového roku odešel z PVT, za něž byl původně zvolen. V doplňovacích volbách však byl – řečeno s Járou Cimrmanem – znovu navržen, kandidaturu přijal a byl zvolen. Staronový výbor tedy dál pracuje ve složení Lorman (předseda), Bělousov, Vrba. Osoba pana Bělousova je přitom zároveň jediným propojením mezi výkonným výborem a dosavadní skupinou tří vyjednavačů opoziční skupiny (vedle něj Hartman a Král).

Hodně se hovořilo také o novém uzlu a nakonec zřejmě padlo definitivní rozhodnutí: nový uzel bude. Zůstane však i současný uzel na Žižkovské věži, což považuji za moudré (nebo přesněji jediné možné) rozhodnutí, protože nelze chtít po všech poskytovatelích, aby okamžitě překládali všechny své linky, které tam již mají zavedené. Nový uzel bude podle očekávání u Dattelu, přestože s tím někteří poskytovatelé nesouhlasili. Nepřímo to tedy posiluje pozici GTS, které drží v Dattelu majoritní podíl. Vybudováním druhého uzlu by měly skončit problémy s natažením nových linek do NIXu, které často přinášela komunikace s Českými radiokomunikacemi. Navíc, když to řeknu lapidárně, existence dvou nezávislých uzlů dává NIXu do ruky bič na oba provozovatele (ČRa i Dattel), aby se co nejvíce snažili, jinak zaklepou u konkurence.

V neposlední řadě se na valné hromadě jednalo i o přistoupení nových členů. Přijat byl především IPEX, který v současné době ve spolupráci s AppleTem chystá novou síť GIN, a vedle něj i zajímavá firma DirectNet – doporučuji vám podívat se na ni do obchodního rejstříku. Naopak přijat nebyl uchazeč In2loop, který se na jednání valné hromady nedostavil.

Bylo tedy veselo a zvláště ve vztahu k SPT TELECOM zřejmě ještě veselo bude. Hlavní je, aby to k něčemu vedlo.

Marek Antoš


Starší, související články:

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna