Hlavní navigace

Ve světě je Netscape jednička, u nás už Microsoftu ani nefuní na záda

Marek Antoš 9. 6. 1998

Několik posledních let Internetového vývoje bylo poznamenáno soupeřením Netscapu s Microsoftem, mimo jiné o to, kdo ukousne více z trhu s WWW prohlížeči. Na počátku měl Netscape drtivou převahu, dnes se pozice vyrovnávají - ovšem naprosto jinak je tomu v českých luzích a hajích.

Když přijde řeč na browsery, většina lidí, kteří jsou na Internetu o něco déle a mají k němu podstatně jiný, jaksi osobnější vztah, než „náplavy“ z poslední doby, se rozdělí na dva tábory. Stane-li se to třeba v elektronické konferenci, člověk si rázem začne připadat jako kdyby seděl na tribuně fotbalového stadionu při utkání derby Sparta-Slavia a namísto snášení argumentů je svědkem emotivních výkřiků do tmy. Ano, volba prohlížeče u těchto uživatelů není příliš otázkou rozumového uvažování, ale spíše citových vazeb – a nemohu říci, že by mi to bylo nesympatické.

Noví uživatelé si většinou servítky neberou a pracují prostě s tím, co jim někdo dodal pod nos, ať už to byl jejich poskytovatel připojení či kdokoliv jiný. Netuší přitom, že se stávají pěšáky v barvách té či oné strany na válečném poli mezi oběma společnostmi.

Na počátku měl Netscape velkou technologickou i časovou převahu, která se projevila i v drtivé převaze v tržním podílu. Microsoft ale doháněl a dohání velmi zdatně a po technické stránce dnes jeho Internet Explorer podle většiny odborníků ukazuje Navigatorovi záda. Neumím to dost dobře posoudit, protože pro můj laický způsob práce (nejsem webmaster) oba splňují všechny základní požadavky, které mám, a k tomu zhruba 1500 % věcí navrch.

Podle výsledků průzkumu užívanosti WWW prohlížečů firmy ZD Market Intelligence, který se vztahuje k letošnímu lednu, má Netscape v celosvětovém měřítku zhruba 54 procent, což je o devět procent méně než o rok předtím. Internet Explorer si naopak přijde na 39 procent, což o 18 procent více, než v roce 1997. Jak je vidno, získal zde dvakrát tolik dušiček než Netscape ztratil – odráží se v tom celková konvergence trhu k této silné dvojce, cosi jiného používá už jen 7 procent uživatelů.

Naprosto odlišná čísla ale spatříte, podíváte-li se do českých luhů a hájů. Explorer tu měl tradičně silné pozice. Netscapu toho zdejší trh mnoho neříkal a i po ustanovení distributora jsme byli svědky toho, jak několik firem utápělo energii v tom, že se dohadovaly, kdo z nich je vlastně distributor – a už o něco méně se snažili produkty Netscapu propagovat a prodávat. Naproti tomu český Microsoft má trh všeobecně dobře obšlápnutý a nenechal si ho vzít ani v oblasti Internetu.

Jedním z šikovných zdrojů, které mohou relativně objektivně říci, jak situace vypadá, jsou systémy pro přehled návštěvnosti, u nás tedy především Na vrcholu a TOPlist. Tento týden o nich konečně vyjde článek, při zíkávání informací pro jeho přípravu nám zástupci Na vrcholu poskytli i přehled browserů, které se používají pro prohlížení českých stránek. Pro Netscape je situace skutečně tristní, získal totiž jen necelých 27 procent!. Naproti tomu Microsoft má na svém kontě téměř trojnásobek, konkrétně 71 procent. Zbylá dvě procenta si dělí ostatní brousidla. Není bez zajímavosti, že u obou prohlížečů sice vedou poslední verze, tedy verze s číslem čtyři, ale trojky zaostávají jen o chloupek.

Válka browserů už zdaleka netáhne tolik jako dřív, pěkný článek o tom ostatně napsal Jiří Hlavenka na Živě – doporučuji přečíst.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO