Hlavní navigace

Ve volbách může vyhrát i volič

Andrej Čírtek 14. 6. 2002

Cynikové tvrdí, že ať už volby vyhraje kterákoliv strana, volič vždy prohraje. Není to tak úplně pravda. V letošních parlamentních volbách může volič vyhrát mimojiné kapesní počítač Psion. Stačí, když si ve volební hře na situ Parlamentnivolby.cz tipne co nejpřesněji výsledný počet mandátů pro jednotlivé partaje. Výše zmíněný projekt ale nabízí především předvolební informace. V tom mu konkurují mimojiné Volby2002.cz nebo Volby.idnes.cz.

Je paradox, že weby zaměřené na předvolební zpravodajství jsou pro získávání informací o jednotlivých politických stranách daleko vhodnější než sity politických stran samých. Internetové prezentace českých politických stran lze přirovnat k výstavkám dokumentů a fotografií, které navíc svou nepřehledností v některých případech připomínají výkladní skříň samoobsluhy. Tento dojem se částečně snaží napravit tím, že předvolební speciality dají na výrazně oddělené místo. U ČSSD je to rámec v pravé části úvodní stránky, kde je k nalezení odkaz na program a stěžejní předvolební akce, u ODS přímo samostatný site. I tak ale strany voliče zahlcují zcela zbytečnými informacemi typu, že mítink v městě X se vydařil (z tohoto průměru svým způsobem vybočuje Koalice, která upřímně voliče informovala o mítinku nevydařeném).

Oproti stranickým stránkám jsou předvolební informační sity o třídu lepším pramenem informací. Není divu, většinou se jedná o specializované sekce předních internetových médií. Vyjímkou z tohoto pravidla jsou stránky na adrese Volby2002.cz. Jedná se o projekt, který kategorii zpravodajství přesahuje. Kromě aktualit obsahuje i studie, eseje a komentáře, které obsah posouvají od situ zpravodajského k situ politologickému. Publikují zde kromě „nezávislých“ osobností i známí politici.

Pro někoho nejsměrodatnějším údajem, podle kterého bude volit, jsou předvolební průzkumy. Nejlepšími statistikami se pyšní Parlamentnivol­by.cz. Podle tiskové zprávy „jako jediný primární zdroj nabízí exkluzivně výsledky týdenních průzkumů agentury Taylor Nelson Sofres Factum“. K dispozici jsou i preference po jednotlivých krajích. Na rozdíl od víceméně statických webů politických stran (čestnou vyjímkou je ODA) projekt společnosti Economia Online zapojuje aktivně i čtenáře. V úvodu zmíněná soutěž o Psiona je vedle online rozhovorů, her a virtuálních voleb jedním z nástrojů tohoto zapojení. Obsah je k dispozici i prostřednic­tvím WAPu.

Zatímco v předvolebních průzkumech vedou Parlamentnivol­by.cz, v informacích o volebních výsledcích se bude o tento post dělit s iDnes. Oba sity budou totiž přímo napojeny na databázi Českého statistického úřadu (jediného oficiálního zdroje volebních dat). Průběžné výsledky budou aktualizovány každé dvě minuty, a to jak za celou republiku, tak za jednotlivé kraje. Technickou libůstkou jsou internetové kamery ve volebních štábech dvou nejsilnějších stran, takže díky streamovacímu serveru budou moci voliči sledovat vypjaté okamžiky v přímém přenosu.

Sadu kvalitních pramenů doplňuje předvolební internetové zpravodajství Českého rozhlasu.

Přísun volebních informací na internet nebudou zanedbávat ani Lidovky.cz a Flashnewsv (online magazín deníku Právo). V jejich případě se však spíše než o samostatném situ dá mluvit o rubrice. Poměrně nevšímavé zůstávají k parlamentním volbám internetové odnože českého bulváru. Zatímco hokejista Jaromír Jágr spěchá, aby stihl natočit volební zdravici pro Václava Klause, Super online je zaujat hokejistovým partnerským životem. Blesk sice také dává přednost drbům, do budování občanské společnosti se ale zapojil alespoň vlastními volbami nanečisto.

Co se týče překvapivých novinek z arzenálu politických stran, Internet jich zůstal ušetřen. Jedinou světlou vyjímkou je Cesta změny, malá strana podnikatele Jiřího Lobkowicze. Novinka by v podstatě mohla nést název SMS pohlednice. Uživatel si vybere jeden z připravených textů a ten pak rozesílá svým známým. Tuto metodu prý s úspěchem vyzkoušeli britští labouristé. Zabere v případě Cesty změny dost nato, aby strana získala aspoň volební příspěvek?

Našli jste v článku chybu?

14. 6. 2002 21:28

Aladin (neregistrovaný)
Parlamentni volby.cz jsou pro ty, co se o volby zajímají super, ale to je vlastne zase stary znamy ihned. A Psiony uz takova bomby neni. Ale ty vyzkumy by bylo skoda po volbach zahodit, meli by se treba prodavat za qvecka nebo dukaty.

14. 6. 2002 18:21

Filip Radic (neregistrovaný)
"I kdyby byla jen jedinná strana byť i jen o něco málo lepší než strany ostatní má smysl nezůstat pasivní - protože tak se zapřičiníte alespoň o ten malý kousek dobra rozdílu mezi nimi."

To je zas to moje :o).Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?