Hlavní navigace

Ve využívání e-governmentu Česká republika zůstává na chvostu Evropy

 Autor: Isifa
Jiří Průša 3. 3. 2016

Lesk a bída tuzemského e-vládnutí – Česká republika se v mnoha oblastech sice lepší, ale ostatní země se vyvíjejí rychleji.

V rámci celkového hodnocení digitální ekonomiky a informační společnosti prostřednictvím indexu DESI si letos Česká republika pohoršila o dvě místa. Zatímco v loňském roce jsme byli se skóre 0,5 přesně na evropském průměru a 15. místě, v letošním roce nám stejná hodnota přinesla až 17. místo z evropské osmadvacítky. Nejlépe se umístilo Dánsko, nejhůře pak Bulharsko a Rumunsko.


Zdroj: Evropská komise

Umístění jednotlivých zemí dle DESI 2016

Mezinárodní srovnání DESI se skládá z pěti hlavních oblastí – konektivita, lidský kapitál, využití internetu, integrace digitálních technologií a digitální veřejné služby, tedy e-government. Z pěti oblastí si Česká republika polepšila pouze v jediné, a to právě v e-governmentu, v oblasti konektivity si udržela 15. místo a ve třech ostatních oblastech se propadla. 

Využívání e-governmentu se zlepšilo, ale…

V loňském roce skončila Česká republika ve využívání e-governmentu na nelichotivém 25. místě. V letošním roce si o jednu příčku sice polepšila, hůře však skončilo jen Maďarsko, Slovensko, Rumunsko a Bulharsko. Naopak na prvním místě se umístilo Estonsko, ze kterého pochází Andrus Ansip, evropský komisař pro digitální agendu, který na podzim loňského roku jednal i s českým premiérem a apeloval na zlepšení situace

Za umístěním na chvostu Evropy stojí především nízká míra aktivního využívání e-governmentu ze strany občanů, konkrétně elektronického odesílání formulářů. To podle údajů Evropské komise využilo v roce 2015 pouze 12 % občanů, což je dokonce ještě o 2 % méně, než v předchozím roce. Podle zjištění Evropské komise se sice dostupnost inteligentních formulářů a elektronických podání zlepšuje, avšak občané je příliš nevyužívají. 

Přestože například datovou schránku dnes v ČR vlastní 77 991 fyzických osob, většina z nich ji využívá převážně pro získávání informací, nikoliv už pro jejich odesílání. Situace se však v této oblasti lepší a loňský rok, který se zatím v DESI neprojevil, patřil v počtu zpráv odeslaných fyzickými osobami k rekordním. 

Roste i podíl datových zpráv odesílaných fyzickými osobami – zatímco v roce 2013 se jednalo o 0,17 %, v roce 2015 to bylo 0,37 %. Ještě lepší vyhlídky pak dává letošní rok, kdy za první dva měsíce fyzické osoby odeslaly už více datových zpráv, než za celý předloňský rok. Významný podíl na tom však pravděpodobně bude mít povinné zasílání přiznání daně z nemovitostí datovou schránkou.


Autor: Ministerstvo vnitra ČR

Další významné zlepšení v aktivním využívání inteligentních formulářů by měly přinést projekty podpořené ze strukturálních fondů, kde je na aktivity vedoucí k úplnému elektronickému podání alokováno celkem 470 milionů Kč. Otázkou však je, kdy se tyto projekty podaří realizovat a zda se stihnou promítnout už do příštího hodnocení. Navíc – dosavadní zkušenosti hodnocení České republiky ukazují, že ne vždy proinvestované miliony bohužel vedou ke zlepšení

Na nepříznivé hodnocení e-governmentu v DESI však může mít vliv i složení dílčích kritérií, ve kterých už od loňského roku není zařazeno využívání e-governmentu ze strany firem. To bylo přitom především díky povinné komunikaci přes datové schránky tradičně vysoké a představovalo jednu z významných komparativních výhod českého e-governmentu. 

WT100

Povinné zasílání celé řady daňových podání by se pak odrazilo nejen v míře využívání e-governmentu, ale i jeho sofistikovanosti. Oproti loňskému hodnocení z DESI 2016 v oblasti elektronických veřejných služeb vypadla zároveň oblast e-Health, konkrétně výměna zdravotních dat a využívání elektronických receptů. Vzhledem k vývoji tohoto projektu je to však pro Českou republiku bohužel možná lepší.

Vývoj DESI zároveň ukazuje na další důležitou věc – Česká republika se v mnoha oblastech sice lepší, ale ostatní země se vyvíjejí rychleji a ani (mírné) zlepšení indexu nestačí na zlepšení pozice v mezinárodním srovnání.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Podnikatel.cz: V říjnu se rozšíří režim reverse-charge

V říjnu se rozšíří režim reverse-charge

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

120na80.cz: Na různou rýmu různá homeopatie

Na různou rýmu různá homeopatie