Hlavní navigace

Ve Zlíně se otevírá datové centrum Silo, pomohly evropské dotace

 Autor: NWT
Jan Sedlák 12. 11. 2015

Česko má další regionální datové centrum podpořené evropskými dotacemi. Jmenuje se Silo a provozuje ho společnost NWT. Prioritně nabízí vlastní cloudové služby.

V Česku se rozjíždí další regionální datové centrum. Ve Zlíně ho v nově rekonstruované budově bývalých zemědělských sýpek vybudovala technologická společnost NWT. Datové centrum Silo se od května letošního roku dva měsíce testovalo a nyní už je v akceschopném provozu. Projekt vyšel řádově na miliony korun a s financováním pomohly evropské dotace.

Datacentrum je součástí většího objektu, který vznikl předěláním historické budovy z baťovské éry. NWT stavbu využije nejenom jako datový komplex, ale také jako takzvané centrum strategických služeb. V něm má práci dostat celkem čtyřicet lidí. V datacentru pracují tři plus další z externí společnosti spravující technické zázemí.

NWT datové centrum využije především jako zázemí pro své podnikání a rozšíření byznysu. Silo je součástí divize Servis, kam mimo jiné spadá vývoj informačních systémů a další služby v ICT. Díky datacentru bude možné nabízet především cloudové služby.

Vlastní cloud

„V současné chvíli jsme schopni nabídnout kompletní funkce spočívající ve virtuálních strojích s možností využití technologií od Microsoftu nebo distribucí Linuxu, virtuálních sítích nebo databázi jako služba,“ říká pro Lupu vedoucí datového centra Silo Tomáš Verner s tím, že k dispozici je i housing pro zákazníky. Psát lze také webové aplikace, mimo jiné za použití moderních technologií jako MongoDB či Node.js. NWT chce do budoucna nabízet také další vlastní cloudové produkty.

Tyto cloudové možnosti fungují na technologii Azure Pack od Microsoftu, podobně jako třeba AC Cloud od AutoContu. Azure Pack je sada serverových produktů Redmondu, které umožňují vytvářet vlastní cloudy a na nich pak stavět další služby.

NWT je gold partnerem Microsoftu a už nějakou dobu jeho cloudové služby prodává. „Vytvoření vlastního privátního cloudu bylo pouze dalším krokem a uvolněním balíku Azure Pack jsme pouze ucelili naši nabídku,“ vysvětluje Verner. Přechod na připravovaný Azure Stack, který má možnosti Packu rozšířit, NWT zatím nechystá.

Zlínské datové centrum Silo od společnosti NWT.
Autor: NWT

Zlínské datové centrum Silo od společnosti NWT.

V Silu je v současné době k dispozici 17 serverových skříní (racků) o různých parametrech (tradiční 42 U, půlené 2×20 U a čtvrtinové 4×9 U) na užitkové ploše 72 metrů čtverečních. Objekt je navržen v designu TIER 3, certifikaci od Uptime Institutu ale nemá, podobně jako řada dalších tuzemských datových center.

Zlínský projekt využívá dvou nezávislých optických tras. Tou hlavní je linka od společnosti ČD-Telematika o kapacitě 500 Mb/s a možností pro rychlé navýšení, sekundární připojení pak zajišťuje stomegabit od lokálního podniku ZlínNet. Hlavní linka vede do internetového uzlu NIX. Součástí jsou také dva nezávislé okruhy napájení, UPS a diesel generátor, který má zvládat udržet v chodu celou budovu.

Regiony a jejich smysl

NWT své cloudové služby provozuje na serverovém hardwaru od japonské společnosti Fujitsu, což je dlouhodobý partner firmy. Využívají se jak servery (Primergy RX2540), tak disková pole (Eternus DX100) a zálohování (Eternus JX60). Síť pak běží na tradičním modelu Nexus 9000 od Cisca.

Chlazení datového centra je zajištěno redundantní rozvodnou soustavou, která je naplněna glykolem. „Tato soustava je ochlazována zdvojenými chillery, které jsou umístěny na střeše budovy. Mimo tento způsob chlazení máme poměrně originální řešení, kdy vedle datového centra je umístěno tepelné čerpadlo a to je schopno přebytečné teplo z místnosti datového centra odčerpávat a tímto teplem jsme schopni vytápět některé kanceláře,“ popisuje Verner.

Regionálních datových center, která využila možnosti financování z evropských fondů, už v Česku existuje několik. Velkým projektem je Technologické centrum Písek, v Ústí nad Labem funguje objekt Rondel, KKCG a její dceřiná společnost DataSpring získaly 127 euromilionů na datacentrum v Hodoníně, České Radiokomunikace chystají projekt na Cukráku a o 21 milionů ve dvou výzvách požádala také firma Wedos na svůj objekt v Hluboké nad Vltavou. V novém operačním programu OPPIK jsou další prostředky k dispozici.

Podle Tomáše Vernera ze Sila regionální projekty dávají smysl. „Myslíme si, že datacentra v menších regionech jsou pro zákazníky důvěryhodnější než velcí globální poskytovatelé,“ věří a zmiňuje také věci jako osobní přístup a podobně.

Našli jste v článku chybu?

12. 11. 2015 7:47

Jan Novotný (neregistrovaný)

Nemá smysl podnikat bez dotací, protože kdykoliv hrozí, že konkurence s mohutnou podporou dotací (de-facto ukradených i té skutečně podnikající a pracující firmě) koupí novější, modernější a dumpingově odstřelí ty poctivé, kteří to budují za své a obnovují z reinvestice svých zisků.

12. 11. 2015 8:09

NextClick (neregistrovaný)

Tak tohle je fakt echt EU svinstvo. Do plně rozjetého komerčního prostředí strčit dotační peníze a podrazit nohy všem firmám co se rozjeli za vlastní. Tfuj
Jako postavit za dotace veřejnou stavbu nebo koupit mašinu do nemocnice to prostě chápu. Ale tohle. Tfuj.


Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie