Hlavní navigace

Věci, které na Facebooku dělat nemůžete a přesto jsou zcela neškodné

 Autor: Isifa
Daniel Dočekal 15. 7. 2014

Jistě víte, že na Facebooku můžete hanobit rasu, chtít vyhladit Romy, napadat lidi, porušovat jejich soukromí. Co ale opravdu nesmíte?

S Facebookem v roli samozvaného cenzora uživatelských fotografií je to těžké. Zejména proto, že případné „porušování zákonů“ je posuzováno lidmi kdesi ve zcela cizí zemi (je již delší dobu známo, že rozhodování o osudu uživatelských fotografií Facebook outsourcuje do Indie). 

Posuzovatelé mají před sebou pouze jakýsi návod, který říká, co je přijatelné a co už nikoliv. Mezi typicky ignorované věci patří hanobení rasy, stále dokola se objevující výzvy na vyhlazení Romů, napadání, kyberšikana i porušování soukromí.

Je to svým způsobem pochopitelné, protože ve většině těchto případů jde o textové formy sdělení,  který „nebohý Ind“ nedokáže pochopit. Česky neumí a Google Translate (respektive Bing Translate) mu samozřejmě nepomůže. A bez znalosti reálií dané země je zpravidla ještě více tumpachový.

Proto je také jasné, že zákaz používání Facebooku vám mohou snadno opatřit zcela jiné věci, než ty opravdu podstatné a porušující tuzemské zákony. Například fotografie malého dítěte, které imitují známou reklamu společnosti Coppertone. Ještě méně pochopitelná je cenzura fotografie, kde kdosi močí na plot.

Facebook má dlouhodobou neurózukojících matek, byť alespoň zde podle některých informací došlo v posledních měsících k výraznému zvýšení tolerance. 

Tu ale rozhodně neměl na líbající se dvojice stejného pohlaví, tedy hlavně mužského, protože líbající se ženy problémem kupodivu nebyly. Právě cenzura líbajících se mužů vyvolala v minulosti velkou aféru, po které Facebook musel zmírnit své extrémní požadavky.

Hodně zábavný příklad (pře)citlivělosti Facebooku na nesmyslné věci je otázka existence irského městečka Effin. Jeho jméno je totiž podle Facebooku urážlivé. Proč tomu tak je, zůstává otázkou. Ale možná to bude nějaká místní krajová specialita, protože několik kilometrů vzdálený Bottomstown je Facebookem také blokovaný.

V nevýhodě budete, pokud se jmenujete Mark Zuckerberg, protože ani po poskytnutí všech vyžádaných dokladů potvrzujících vaší totožnost se nedočkáte toho, že by vám Facebook umožnil mít účet s tímto jménem. Nemusíte se ale zdaleka jmenovat Zuckerberg, stačí nezvyklá jména.

Zatímco předchozímu se lze hodně divit, snaze Facebooku mazat jakékoliv fotografie „idealizující fyzický vzhled“ chápat lze. Facebook, stejně jako Google i další, dlouhodobě bojují se záplavami spamu a podvodů týkajících se hubnutí.

WT100

Poměrně absurdní je ale i nedávný případ odstranění fotografie novorozence, který se narodil s vadou, kvůli které několik hodin po porodu zemřel. Zveřejněné fotografie Facebook smazal, opakované zveřejnění vedlo k zákazu přispívat na Facebook.

Je dobré připomenout, že Facebook se o „nevhodných“ fotografiích dozvídá od vašich „přátel“. Celý tento systém cenzury a omezování je založený na bonzování. Navíc v záplavě různorodých zákazů, se zpravidla pouze dozvíte, že jste „cosi porušili“. A jste bez šance zjistit co vlastně, stejně jako nemáte šanci se jakkoliv odvolat. 

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

DigiZone.cz: Slovensko: startuje sportovní TV 213

Slovensko: startuje sportovní TV 213

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

120na80.cz: Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB