Hlavní navigace

Velká změna: Google upřednostní ve vyhledávání weby připravené na mobily

Daniel Dočekal 27. 2. 2015

Dalo se to čekat, v SEO bude nyní hlavní roli hrát zaklínadlo jménem „je váš web mobilní?“. Což je, popravdě, hodně dobře. Pro uživatele.

Přichází zásadní změna algoritmu Google, která se týká toho, jakým způsobem se web umístí ve výsledcích vyhledávání v mobilních zařízeních. Pokud nebude mít verzi použitelnou pro mobily, nečeká ho penalizace, jak se původně předpokládalo. Přístup Googlu je opačný: bude-li mít web mobilní verzi, čeká ho zvýhodnění. Vedle toho zvýhodní i umístění výsledku z mobilních aplikací.

Sám Google tvrdí, že změna bude mít významný dopad, takže nejde o žádné kosmetické změny a nevýznamné doplnění algoritmu. Říká ale také, že půjde o významný dopad v mobilním vyhledávání. Setkáme se tak s dalším tříštěním toho, co vlastně hledající dostává – na mobilních zařízeních budou výsledky výrazně jiné, než na desktopu.

Vliv mobilních aplikací se navíc má týkat pouze uživatelů, kteří jsou přihlášení a mají aplikaci nainstalovanou. Což mimo jiné znamená, že Google bude muset být schopen zjistit, jaké aplikace má na svém mobilu či tabletu.

Google už varuje provozovatele webů

Pokud máte své weby v Google Webmaster Tools, tak jste už pravděpodobně obdrželi varování, že váš web nevyhovuje potřebám mobilních telefonů. V upozornění na nedostatečnou mobilní podobu nejenom nabízí pomoc, ale umožňuje zjistit, kterých stránek se to týká. Což je v případě řady letitých nemobilních webů (jako je například ten můj, zmíněný v screenshotu) docela prosté. Týká se to celého webu a pro Google není podstatné, jestli existuje „mobilní verze“ na samostatné URL.

Na druhou stranu, varování od Googlu prozatím není nijak striktní, protože pokud by bylo, tak by ho právě v případě Pooh.cz rovnou označil za mobilům nepřátelský a moc by se o tom dál nebavil. Místo toho varování obsahují informaci i o nenastaveném viewportu, malé velikosti fontu, špatném umístění ovládacích prvků, designu s pevnou šířkou a používání Flashe.

Pokud web v GWT nemáte, můžete zkusit Mobile-Friendly test od Google. Můžete tuto službu použít i na test webů konkurence či prosté poučení se o tom, jak se na mobilitu Google dívá

Zjistíte, že mu bohatě stačí, když se mobil ocitne na zbytečně zjednodušené verzi striktně pro mobilní telefon, což nic neříká o tom, jak dobře to bude použitelné pro tablet.

Co tohle všechno znamená pro SEO

Od firem věnujících se SEO jste už hodně dlouho měli slyšet upozornění na to, že dnešní internet je mobilní a weby je nutné budovat tak, aby byly přístupné pro mobilní uživatele. Což nemá ani tak nic společného se SEO jako takovým, tedy optimalizací pro vyhledávače, ale prostě s použitelností, návštěvností a dalšími logickými věcmi.

Změna v algoritmu, která nastane od 21.dubna (máte tedy času dost), bude znamenat, že mobilně přístupné weby se budou lépe umisťovat v mobilním vyhledávání. Pro SEO tedy bude více podstatné mít mobilní verzi, protože weby bez ní budou ve výsledku penalizovány (protože ty s mobilní verzí se posunou vzhůru).

Vlada.cz "not mobile friendly". Asi je vcelku jasně vidět proč. Tohle se opravdu v mobilním telefonu používat nedá.

Vlada.cz „not mobile friendly“. Asi je vcelku jasně vidět proč. Tohle se opravdu v mobilním telefonu používat nedá.

Hodně podstatné to bude pro služby, které jsou využívány mladšími generacemi, protože tam je rozšířené používání mobilních telefonů nebývale silné. Ať už jde o obsah nebo e-shopy, mobilní verze je nutná. Ale co si budeme nalhávat, pokud ji stále nemáte, tak už máte zhruba dva roky zpoždění tak jako tak.

Pokud máte mobilní aplikace, bude důležité zapracovat na jejich podpoře pro vyhledávání, protože to bude moci výrazně pomoci opět v okamžiku, kdy někdo něco hledá v mobilu. Zajímavé to může být třeba pro obsahové tituly na mobilech a tabletech, protože tato změna umožní, že hledání v Googlu nabídne obsah z tabletového magazínu.

MIF16

Dobrou zprávou pro ty, kteří zaspali, může být to, že Google není nijak extrémně náročný a „mobile-friendly“ je pro něj v řadě případů něco, co se tak lidsky označuje poměrně obtížně. V případných snahách nezapomeňte, že pro Google je poměrně významná i další vlastnost vašeho webu, která pro mobilní podobu hraje ještě důležitější roli – jak rychle se vaše stránky odbavují. 

Zdroj: Finding more mobile-friendly search results

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Lupa.cz: Nejsou lidi. Startupy hledají IT talenty v cizině

Nejsou lidi. Startupy hledají IT talenty v cizině

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína