Hlavní navigace

Velký bratr tě sleduje

Marek Antoš 20. 4. 1999

Zajímavý mail si našel minulý týden cestu do mého mailboxu. Ministerstvo vnitra podle něj ve spolupráci s NIXem monitoruje provoz v českém Internetu a "odposlouchává" vybrané osoby. Je to kachna, nebo nás skutečně sleduje Velký bratr? A co tomu říká NIX?

Na úvod si dovolím přetisknout část citovaného mailu, který vznáší podezření z odposlechu:


„Dnes jsem z poměrně důvěryhodného zdroje, který si nepřál být nikde uváděn, dostal informaci ohledně porušování soukromí uživatelů Internetu ze strany ministerstva vnitra. Podle této informace je český Internet sledován nejen z hlediska obsahu serverů, což je ostatně známo, ale u vybraných jedinců je také narušována veškerá jejich nekódovaná soukromá komunikace. Pracovníci MVČR podle této informace mají dohodu s NIXem, který jim umožňuje přístup na stroj, na který jsou transparentně mirrorovány všechny pakety z IP adres uživatelů, na sledování jejichž komunikace má policie zájem.“


Byl jsem kdysi na nějaké prezentaci našeho zřejmě nejznámějšího odborníka v oblasti šifrování, dr. Klímy, který prohlásil, že – tuším – zhruba 85 procent veškeré komunikace na světě je monitorováno, resp. odposloucháváno. Nevím, osobně bych věřil, kdyby řekl odposlouchávatelná, ale nedokážu si dost dobře představit kapacity, které by musel mít ten, který by chtěl takový objem dat libovolným způsobem analyzovat, z čehož mi plyne, že to nikdo dělat nemůže. Ale možná je to jen ukázka mojí naivity.

O stanovisko k této zprávě jsem požádal výkonný výbor NIXu, který by podle ní měl údajně mít s ministerstvem vnitra dohodu. Jménem výboru mi krátce odpověděl jeho člen, Vojtěch Vrba: „NIX žádnou takovou smlouvu nemá a nic jako monitoring Internetu ani neprovozuje. Stanovy jasně zakazují monitoring sdíleného segmentu v uzlu NIX, takže jednoznačně se jedná o naprostou kachnu.“

Pokud jde o to, zda je to nebo není kachna, mám stejný názor, podepřený i dalšími argumenty. Především se domnívám, že by nebylo tak snadné monitorovat provoz konkrétních osob podle jejich IP adres – většina lidí se připojuje přes dial-up a IP adresy tedy dostávají přidělené dynamicky, pokaždé jinou. Navíc by bylo asi nešikovné je monitorovat zrovna v NIXu, přes který jde jen tuzemský provoz a to ještě jen jeho část (byť největší). Šikovnější by bylo umístit monitorovací zařízení přímo k poskytovateli připojení, který by takovou osobu připojoval, pak by navíc samozřejmě bylo možné dotyčného hlídat, i když by měl pokaždé jinou IP adresu. V neposlední řadě by umístění takového monitoringu přímo do NIXu bylo částečně také technický problém vzhledem k tomu, jak je po technické stránce NIX řešen.

Existuje ovšem ještě jeden důvod, tím je důvod právní. Nepovolený odposlech by byl zasahováním do ústavně zaručených práv člověka a pokud by ho některý státní orgán nasadil, spáchal by trestný čin. Netvrdím, že se takové věci nedělají, ale v tomto případě by o tom muselo vědět takové množství lidí (řádově desítky lidí od poskytovatelů připojení), že by se pravděpodobnost odhalení této protizákonné činnosti blížila jistotě. Zákon o Policii ČR ovšem připouští i zákonný odposlech, podle par. 36, odst. 3, může nasazení operativní techniky povolit krajský soud, ovšem vždy se musí jednat o individuální odposlech osoby přesně určené. Podle některých informací takové soudní příkazy už pro český Internet byly vydány, ale spíše než o soustavný odposlech šlo o zjištění identity určitého zákazníka, o které byl tímto způsobem požádán jeho poskytovatel připojení.

KL_HLASOVANI

Masové sledování provozu v českém Internetu po vzoru Orwellova Velkého bratra tak nehrozí, alespoň ne ze strany státních orgánů. Jak však říká jeden můj známý, paranoie není nikdy dost, takže klidně s dobrým pocitem šifrujte všechny své maily, tím nikdy nic nezkazíte – možných naslouchačů po cestě je dost a vůbec nemusí jít o oficiální orgány. K problému bezpečnosti se v blízké době ještě vrátíme, mimo jiné jsme také v této souvislosti mezi poskytovateli připojení uspořádali malou anketu, jakým způsobem nakládají s osobními daty svých zákazníků a za jakých okolností by je případně někomu poskytli. Výsledky zatím nevypadají příliš zajímavě, což je ovšem dobrá zpráva – pokud mluví poskytovatelé pravdu, jsou naše data v relativním bezpečí.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Sat novinky: promo Sky 1 HD

Sat novinky: promo Sky 1 HD

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom