Hlavní navigace

Velký třesk: Deset tisíc domén zmizelo!

Marek Antoš 10. 1. 2000

Patrně největší "Velký třesk" ve své historii zažívá v těchto dnech český Internet. CZ.NIC s EUnetem totiž začali rušit domény, za které jejich majitelé nezaplatili. Těchto domén je celá řada a často jsou to domény užívané, kde zřejmě došlo k nějakému omylu. Mezi postiženými je ostatně i třeba Český telekomunikační úřad.

Okamžik, kdy bude rušení domén zahájeno, byl několikrát oddálen. Podle původních propozic měla být neuhrazená doména vyřazena z DNS po měsíci od odeslání výzvy k zaplacení, což znamená, že většina z nich by zmizela již v průběhu listopadu. Tato lhůta však byla posléze po dohodě CZ.NICu s EUnetem prodloužena až do konce roku, aby měl každý možnost stihnout zaplatit. Mezi svátky se ještě konala valná hromada CZ.NICu, na které byl tento termín posunut až na 5. ledna.

Od minulého týdne tak začaly být rozesílány 2. upomínky plátcům a majitelům nezaplacených domén, které jsou současně vyřazovány z DNS, což znamená, že z Internetu fakticky mizí. CZ.NIC však dává majitelům ještě další dva týdny času na to, aby zaplatili, a doména jim bude obnovena. Teprve poté, tedy u těchto domén zhruba v rozmezí 21.-25. ledna, budou definitivně zrušeny a bude si je moci zaregistrovat kdokoliv jiný; zatím tedy ještě ne.

Mezi zhruba deseti tisíci zrušených domén podle mého názoru jasně převažují ty, které jejich majitelé zaplatit nechtějí a protože si nechtěli přidělávat práci s jejich rušením (je třeba úředně ověřeného podpisu na příslušném formuláři), zkrátka je nezaplatili a nechali je odejít do propadliště dějin tímto způsobem. Je však mezi nimi i celá řada domén, se kterými se jejich majitelé evidentně loučit nechtějí: pro ně bude zrušení jistě velmi nemilým překvapením. Důvodů, proč v těchto případech mohly domény zmizet, je několik. Nejčastěji to bude asi proto, že subjekt, uvedený jako plátce (obvykle je to někdo jiný, než majitel), doménu nezaplatil a majitel se o tom buď nedozvěděl, nebo výzvu CZ.NICu ignoroval s tím, že je to věc plátce dané domény, kterému již za provoz platil. Dalším důvodem může být opomenutí příslušné platby. Výjimkou však podle mého názoru nebudou ani platby, které sice byly provedeny, ale např. se špatným variabilním symbolem, takže je CZ.NIC nemohl přiřadit konkrétní doméně a ta je proto nadále vedena jako nezaplacená. Ostatně takový přepis v jedné číslici se mi u jedné z našich domén také podařil, naštěstí jsem to však zjistil včas a dávno předtím, než vypukla tato doménová řež, jsem nechal příslušnou platbu v CZ.NICu opravit.

Největší problémy vznikly evidentně u domén, které mají jako plátce uvedený CESNET. To se ostatně vědělo už dříve a právě případ CESNETu byl jedním z důvodů, proč byla lhůta prodloužena až do konce roku. CESNET totiž v minulosti registroval domény pro své zákazníky a jako fakturační kontakt zřejmě pro usnadnění situace uváděl u všech těchto domén sebe. Zároveň však vybíral pouze poplatky za vlastní vedení domény na svých nameserverech, nikoliv zálohy pro CZ.NIC, protože nebylo zřejmé, kdy bude třeba poplatky CZ.NICu zaplatit a dokonce nebyla jistá ani jejich konečná výše. Když bylo nakonec rozesílání výzev zahájeno, dostal samozřejmě výzvy za tyto domény právě CESNET, který však domény v žádném případě nehodlal zaplatit a nakonec ani neměl z čeho. Majitelé těchto domén však většinou netušili, že nastal nějaký problém. Některé z nich vytrhla z blažené nevědomosti první upomínka, po které zaplatili, jiným tuto skutečnost sdělil sám CESNET, ale jak je vidno, stále existuje i řada těch, kteří nechali svou doménu dojít až do stavu zrušení. Patří mezi ně i řada prominentních organizací, jako je Český telekomunikační úřad či Sprinx, původní provozovatel ATLASu.

Problémy s doménami mají ovšem lavinovitý efekt. Ve zrušených doménách totiž často byly vedeny nameservery i pro další domény. Pokud byly tyto domény zaplaceny, EUnet je nezrušil, jako nameservery jsou však pro ně i nadále uváděny servery v již neexistujících doménách. To jinými slovy znamená, že daná doména zmizí ze světa (částečně či úplně, podle toho, zda má i nějaký nadále existující nameserver), přestože byla zaplacená. Každému bych proto doporučoval, aby si ověřil, zda jeho nameservery i nadále existují. Je přitom důležité používat přímo primární server EUnetu (ns.eunet.cz), protože v jiných nameserverech mohou být dosud nacachované staré údaje (příkladem je ns.pvt.net, který jeden z našich čtenářů o víkendu uváděl v diskusi na Lupě).

Na závěr ještě několik čísel, která vycházejí ze zjištění Petra Součka. K 31.12.1999 bylo v zóně cz celkem 47.282 domén. Do 6.1. bylo zrušeno 4.363, 7.1. následovalo dalších 2.571 a konečně 8.1. 3.494; včera se již podle dostupných údajů další domény nerušily. Celkem tak bylo zrušeno 10.428 domén, tedy něco přes jednu pětinu. Pokud by to mělo být konečné číslo (s tím, že řada domén bude znovu obnovena), což osobně nepředpokládám, byl by vzhledem k okolnostem podíl domén, které jejich majitelé nehodlají zaplatit, poměrně malý.

Velký třesk bude pravděpodobně ještě pokračovat, osobně nezávidím pracovníkům technické podpory EUnetu, resp. CZ.NICu, kteří si nyní nepochybně zažijí nejednu horkou chvilku. Problému se samozřejmě budeme i nadále věnovat.

Marek Antoš


Starší, související články:

Našli jste v článku chybu?

19. 1. 2000 14:04

Tomas Kukacka (neregistrovaný)
Delsi dobu sleduju Vase prispevky, ale uz mi to opravdu neda: mily Bedo, je treba si ujasnit dva pojmy: poskytovatel sluzby a zakaznik. Prece nelze zakaznikovi diktovat, jak se ma chovat, aby vyhovel poskytovateli sluzby! Notabene samozvanemu! Proforma faktura prece neni nepochopitelny pozadavek. BTW - muzete mi napsat jediny ochranny prvek v rozesilanych mailech? Ani vsechny fakturacni udaje tam nebyly. Natoz nejaky platny kontakt, ktery by byl neznalou ucetni vystopovatelny a ktery by umoznova…

12. 1. 2000 18:32

Martin Lukasek (neregistrovaný)
A co takhle poslat, alepon jako posledni moznost, PAPIROVOU UPOMINKU? Internic to dela zjevne naprosto bez problemu a po celem svete. To jenom nasi nabubreli spravci si delaji co chteji. Je to monopol drsnyho kalibru. Kdyby di k nam dovolil podobne jednani kterykoliv dodavatel, tak skoncil.
Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Platební brány a EET? Stále s otazníkem

Platební brány a EET? Stále s otazníkem

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET