Hlavní navigace

Více osvěty (nejen) pro RSS

Eduard Hlava

V jednom americkém výzkumu, který provedl Pew Internet and American Life Project, a o kterém informoval minulý týden například DigiWeb, se ukázalo, že jen devět procent dotázaných Američanů ví, co je to RSS. V Česku to zřejmě nebude lepší. O RSS se moc nemluví a přitom je to tak jednoduchá a pro uživatele přínosná věc.

V jednom americkém výzkumu, který provedl Pew Internet and American Life Project, a o kterém informoval minulý týden například DigiWeb, se ukázalo, že jen devět procent dotázaných američanů ví, co je to RSS. V Česku to zřejmě nebude lepší. O RSS se moc nemluví a přitom je to tak jednoduchá a pro uživatele přínosná věc.

Když jsme se s kamarádem nedávno bavili s jednou kolegyní, která není Internetem moc zasažena, o službách pošty a o odhadu cen za odesílané zásilky, zmínil se kamarád i o internetovém kalkulátoru ceny zásilek České pošty. Pro mě to není nikterak převratná záležitost. Prostě webový formulář, který po vyplnění zobrazí cenu zásilky. Naopak zmíněná kolegyně byla překvapena, co vše se dá na Internetu zjistit a sehnat. A následně pronesla zajímavou větu: „vy, co sedíte furt u toho Internetu, toho víte daleko víc“. To není špatná vizitka pro komunitu lidí, kteří jsou den co den spojení s Internetem, že? Ale také to může znamenat to, že stejná komunita se málo stará o to, aby své „vědomosti“ rozšiřovala i mezi normální lidi. Spíše staví kolem sebe zeď z neprostupných termínů, zkratek a nic neříkajících názvů.

Penetrace Internetu v Česku je už celkem slušná. Internet běžně používají i obyčejní lidé. Tedy i ti, kteří nemají čas sledovat aktuální trendy a učit se novým termínům. Navíc takovým, které působí naprosto cize, například: RSS, XML, podcast, cookies, HTTP, URL, tabbed browsing. Jak ale tyto technologie představit obyčejným uživatelům?

Návod můžeme hledat u jiné tajemné zkratky, kterou se podařilo velmi dobře marketingově „prodat“. Je to MP3. Tato zkratka zlidověla, většina lidí sice nemá tušení, jak vznikla a co znamená, ale stala se dobře známou značkou. MP3 je synonymem pro hudbu. Tečka. Víc vědět nepotřebujete.

A co tedy s tím RSS? Jak vysvětlit i příležitostným uživatelům, že pomocí RSS čtečky mohu sledovat své oblíbené informační zdroje efektivněji, přehledněji, rychleji a radostněji? Odkaz na RSS kanál, případně doplněný ještě odkazem „stáhněte si RSS čtečku“, jaksi nestačí. Dokonce ani snaha výrobců prohlížečů zabudovat do nich RSS čtečky, se mi zdá zatím nedostatečná, byť samozřejmě vítaná. Tato technologie tedy zůstává stále uvězněna mezi zdmi internetové komunity, která ji nechce, nebo neumí vypustit více do světa. A přitom by si to RSS zasloužilo stejně dobře jako slavné „empétrojky“.

Našli jste v článku chybu?

31. 7. 2005 20:12

lukas (neregistrovaný)
SMARJA OMG LOLEC!

Jasne snad je, ze myslim soubor, ktery je lehce nevalidni. Takovych feedu je spousta. Jsou tam treba blbe odescapovany entity. Z toho se kazdej robustni parser dostane a ty ctecky tehdy (a mozna jeste ted) pouzivaly striktni XML parser, coz je cini naprosto useless.

30. 7. 2005 20:59

Ge0rge (neregistrovaný)
Nevalidni , to neni nejake kouzelne zaklinadlo. To neni jmeno standardu (jak si asi mnozi mysli) ktery by bylo mozne snadno podporovat. Nevalidni je proste CHYBNY. Pokud vam jako RSS naserviruji prazdny soubor obsahujici text AHOJ, je to prave nevalidni RSS. Ukazte mi ctecku ktera vam dokaze takovy soubor jako korektni RSS interpretovat :-)
Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: Kanál TA3 HD zahájil vysílání

Kanál TA3 HD zahájil vysílání

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu