Hlavní navigace

Videa se kradou a Facebook s tím nic moc nedělá. Doplácejí na to autoři

 Autor: Facebook
Daniel Dočekal 1. 4. 2016

Videa se prostě kradou a Facebook proti tomu dostatečně rychle nezasahuje. Tvůrce videí to přitom připravuje o nemalé peníze.

Freebooting, tak zní termín označující situaci, kdy se někým nahrané video na Facebooku či YouTube objeví někde jinde. Někdo ho prostě stáhne a nahraje, aniž by k tomu měl od původního tvůrce svolení. Hlavně proto, aby na tom vydělal.

Tento problém na Facebooku se řešil už loni v květnu (viz Video na Facebooku roste. Ale také v otázce porušování zákonů) a jak to funguje v praxi, můžete aktuálně vidět například v Jak Prima ZOOM taky řeší obsah na Facebooku? Krádeží cizích videí.

Už před rokem si tvůrci videí stěžovali, že Facebook problém ignoruje, nedělá nic s kradenými videi, nahlášení porušování autorských práv řeší příliš pomalu a porušovatelé nejsou vlastně nijak postihováni. Ukradené video se sice nakonec podaří smazat, ale až poté, co na něm zloděj vydělal nemalé peníze nebo se obohatil jiným způsobem.

Jak je možné vidět v čerstvém Video Creators Are Frustrated With Pace of Facebook’s Antipirating Efforts, nezměnilo se nic. Natočíte video, to se stane populární, řada dalších lidí či subjektů ho stáhne, nahraje znovu, vydává za vlastní a vydělává na něm. Totéž se děje, pokud nahrajete video na svůj kanál na YouTube – jakmile se stane jenom trochu populárním, objeví se na Facebooku a přicházíte opět o peníze.

Jak tvůrci videí uvádějí, Facebook si s nimi jen hraje na schovku. Na jednu stranu to lze chápat – chce v přehrávaných videích porazit Google (a YouTube) a dělá pro to maximum. Od automatického spouštění až po dávání té nejvyšší priority při zobrazování videí nahraných uživateli přímo na Facebook. Nějaké mazání populárních videí jenom proto, že si stěžuje „nějaký ten autor“, je poněkud překážka v zásadních plánech.

Podnikatelský plán? Masové krádeže videí

Je běžné, že Facebook videa nesmaže, ani když je autor nahlásí. A ještě běžnější je, že můžete konkrétní stránku nahlašovat měsíce a měsíce, aniž by se cokoliv stalo. Praktickým příkladem je nedávné zrušení stránky You.Bo (viz Facebook Primě zablokoval stránku You.bo s více než milionem fanoušků). Schovávání se za obvyklé výmluvy „to nahráli fanoušci“ téhle stránce (a webu) vydrželo opravdu dlouhou dobu.

Jak ve výše uvedeném článku uvádí Wall Street Journal, Facebook stále tvrdí, že testuje automatizovaný systém, který by měl dokázat kradená videa poznat. Systém, který YouTube zavedlo před lety. Ale i tady lze předpokládat, že Facebook vlastně nikam moc nespěchá. Formálně požadavky na stažení kradeného obsahu přeci řeší. Nikde ale není dáno, jak rychle k tomu musí dojít.

Jedno se ale snad nakonec přeci jenom změnilo a zrušení You.bo toho také může být příkladem. Ti, kdo pravidla porušují soustavně a opakovaně, jsou nakonec konečně smazáni. Vybudovat znovu stránku, jako mělo You.bo, už dnes není až tak jednoduché jako před lety a bez podstatně vyšší investice to prakticky nejde udělat. Byť zábavná kradená videa budou nejspíš táhnout vždy, zejména pokud vám nebude vadit, že na „českou službu“ nasbíráte možná více zahraničních než českých fanoušků.

Sám Facebook tvůrce videí přesvědčuje, aby svá videa nahrávali přímo na Facebook, ne aby je měli na YouTube a sdíleli je. Snaží se je „přesvědčit“ i tím, že videa z YouTube mají uměle omezovaný dosah, zatímco videa nahraná na Facebook jsou podporována, ukazována podstatně více. Jenže pro tvůrce videí je Facebook nepraktický z jednoho zásadního důvodu: neumožňuje jim jejich videa proměnit ve zdroj peněz. Na YouTube to funguje a ti největší autoři mohou ročně vydělat i miliony dolarů.

V praxi ale tvůrci videí nakonec místo vydělávání peněz ručně vyplňují formuláře Facebooku, běžně v desítkách i stovkách případů na jedno jejich video. Aby se pouze bezmocně dívali, jak jim Facebook odpoví až za několik dní, neodpoví vůbec nebo stížnost zamítne, protože vyřizující pracovník vůbec nepochopil, o co jde. 

Našli jste v článku chybu?

1. 4. 2016 14:21

tom (neregistrovaný)

Kdyby google fungoval tak jak ma a daval na prvni pozice originalni videa (tedy ty co byly nahrany jako prvni) a naopak jejich duplikaty tvrde postihoval tim ze stranky a YT kde jsou umisteny by zahazoval daleko dozadu v serpu zadnej problem by nebyl jen hlidat aby prvni nahrani bylo vzdy na prvnim miste vyhledavani....

2. 4. 2016 20:29

CCblue (neregistrovaný)

Jenže když to stáhneš ze stránky YouTube, tak se samozřejmě reklamy na video navázané k tobě dostanou a YouTube to nějak moc nemrzí.
V článku se píše ovšem o něčem zcela jiném.


Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?