Hlavní navigace

Videoobsah budiž pochválen

Jan Handl

Letošní rok má být opět internetovému videu zaslíbený. Pokud nás již nebude bavit sledovat nelegálně zveřejněné videoklipy na populárních videowebech, určitě si najdeme projekt šitý na míru, nebo alespoň objevíme zapomenuté legendy či hvězdy budoucnosti.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Dnes už si nedovedu představit velký zpravodajský web bez videoobsahu. Trend ze zahraničí ovládl i český internetový rybníček. Díky tomu můžeme vidět zajímavé videoreportáže a rozhovory jako doplněk ke klasickému psanému zpravodajství a fotogaleriím. Jestliže platí, že je lepší jeden obrázek než tisíc slov, pak jedno video vydá za tisíc obrázků. Populárnější než videozpravodajství je ale stále videozábava. Pro mnohé internetové uživatele znamená videozábava prohlížení videí na YouTube.com, a pak dlouho dlouho nic. Na českých videoserverech toho bohužel zatím moc zajímavého není, i čeští uživatelé dávají při ukládání svých videí přednost zahraničním službám.

Co se videozábavy týče, je YouTube opravdu nevyčerpatelným zdrojem videí. Z posledních tipů, které jsem dostal, mě nejvíc zaujala čtyřdílná série Svatba Jiřího Káry. Garantuji vám, že zajímavější svatbu jste ještě neviděli. Pokud vám nevadí vulgární výrazy, lze jenom doporučit. V poslední době zazářil také Ivan Mládek se svým Jožinem z bažin, v Polsku se z této třicet let staré písně stal hit, díky lavinovitému šíření se Internetem. Na to, že Poláci začali díky klipu na YouTube zbožňovat Ivana Mládka víc než Helenu Vondráčkovou, upozornil tisk i televize.

Video nemusí jenom bavit a informovat, může také poučit. Příkladem může být web Hausgemacht.TV. Jde o videoporadce, kde si uživatelé pomocí videonávodů navzájem radí, jak správně uvařit brambory nebo zatlouci hřebík. Projekt těží z propojení s německými televizními stanicemi a jeho popularita je v německy hovořících zemích obrovská. Videí obsahuje opravdu dost, kutil nebo zahrádkář si přijde na své. Videoporadce je skvělý příklad smysluplného využití videa na Internetu, i když trochu netradiční…

Na projektu Hausgemacht.TV je možné sledovat, že internetoví uživatelé nejsou zase tak líní a že se najde hodně těch, kteří si dají tu práci a natočí se při strouhání karotky. Do podobných projektů přispívají ti, kteří se nespokojí se sledováním nelegálních videoklipů. Chtějí totiž něco zvláštního, co je bude zajímat a co jim možná i pomůže.

Videoporadce jako internetový koncept je skvělým nápadem. Dovedu si představit videokurzy čehokoliv, například vaření (což je dnes populární a rozšířená záliba). Pokud bude přibývat podobných neotřelých a nápaditých projektů, propad sledovanosti televizních stanic může být ještě daleko markantnější. Konkurence videoobsahu šitého na míru je pro televizní vysílání opravdovou hrozbou. Co brání prakticky komukoliv založit si videoblog? Stačí kamera nebo mobilní telefon a trocha štěstí (štěstí je to, co pomůže, abyste zachytili politika, jak se dloube v nose). Pak se video stane populárním, rozšíří se lavinovitě dál a dál a nová hvězda je na světě. Ti odvážnější si mohou založit videoweb o tom, co je zajímá. Bez videa se prostě už neobejdeme. Otázkou je, zda kvůli tomu, že jsme si na něj zvykli, nebo kvůli tomu, že ho skutečně potřebujeme. Já osobně si myslím, že bez něj by byly zážitky z putování po síti poloviční…

Anketa

Je někde na Internetu video, v němž účinkujete vy?

Našli jste v článku chybu?

23. 1. 2008 1:44

topcz (neregistrovaný)
Hezký článek a pravdivý. Jenomže v Česku zatím odborná videa nemají moc šanci nějaké návštěvnosti. Youtube, ano to je srandička, porno ještě lepší, ale například moje videokursy marketingu na Internetu, nic moc nějaký zájem. Teď opravdu nevím, zda sem mohu vložit URL, ale kdyby někdo měl zájem může se poučit na www.sms-praha.cz/clnk/video01.html a dalších stránkách v této sekci.
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Vitalia.cz: Bižuterie tisícinásobně překračuje povolené limity

Bižuterie tisícinásobně překračuje povolené limity

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Velká cena v Abú Dhabí: 131 ti­síc diváků

Velká cena v Abú Dhabí: 131 ti­síc diváků

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět