Hlavní navigace

Videoobsah: Jak si v USA stojí televize, online video a mobilní telefony?

 Autor: 74287
Jan Handl 9. 12. 2009

Společnost Nielsen čtvrtletně připravuje dokument “Three Screen Report”, tedy srovnání tří hlavních “obrazovkových” zdrojů zábavy. Tedy televize, počítače a mobilního telefonu. Dále je sledována obliba klasického televizního vysílání, online videa a sledování záznamů pořadů z přehrávačů. Online video a DVR (kategorie digital video recorder) neustále rostou, tradiční televize zůstává silná.

Výzkumná společnost Nielsen připravila již šestý dokument (je zveřejňován čtvrtletně) Three Screen Report. Jde o studii, která sleduje, jak moc Američané využívají televizní vysílání, online video, mobilní video a dívají se zpětně na nahrané pořady z televize.

USA - tbl 1

Poslední zveřejněná zpráva hovoří o třetím čtvrtletí tohoto roku a týká se tak jako všechny předchozí amerického trhu. Kategorie DVR a online video rostou meziročně o 21,1 % respektive o 34,9 %, co se tráveného času za měsíc týká.

USA - tbl 2

I v poslední zprávě je potvrzován fakt, že diváci neomezují sledování televizního vysílání na úkor nových zdrojů zábavy (tedy online videa). Než aby se Američané vzdali sledování televize, tak raději najdou další čas, který pak věnují online videu. Průměrný Američan tráví u televize 31 hodin v týdnu, z toho je 31 minut sledování uložených programů například na harddisku. Proti tomu jsou 4 hodiny u Internetu a 22 minut sledování online videa stále poměrně směšné časy. A sledování videa v mobilním telefonu věnuje věnuje průměrný Američan každý týden pouhých pár minut.

Zajímavé jsou i další přepočty. Například celých 99 % sledování videoobsahu v USA zajišťuje tradiční televize. Američané konzumují média opravdu rekordně – za měsíc je to 129 hodin televize, 27 hodin Internetu. Největšími příznivci videa v mobilním telefonu jsou pochopitelně teenageři, ovšem boom videa v mobilních telefonech je pryč, meziročně došlo k poklesu doby věnované mobilnímu videu o 10 %.

USA - tbl 4

Jak tedy vypadá týden průměrného Američana? Celkový čas trávený se všemi třemi obrazovkami stále roste. Televize vede u všech generací, lidé starší pětašedesáti let u ní tráví za týden neuvěřitelných 43,5 hodiny, tedy skoro dva dny čistého času. Online video nezajímá teenagery o moc více než věkovou skupinu 55 – 64 let, největší oblibě se těší u dvacátníků a třicátníků.

USA - tbl 6

Věková skupina 18 – 24 let je dost specifická. Tráví u online videa více času než u sledování televizních pořadů zaznamenaných v paměti televize či přehrávače. U všech ostatních věkových skupin “Watching Timeshifted TV” nad online videem vede.

Oproti třetímu čtvrtletí roku 2008 ve třetím čtvrtletí objem času před televizí trochu pokles. Je ale třeba brát v úvahu, že třetí čtvrtletí minulého roku nabídlo Američanům “televizní” události typu prezidentských voleb nebo olympijských her v Pekingu. Tedy tok 2008 byl mimořádně silný a mírný meziroční pokles sledování televize v USA za třetí čtvrtletí je třeba brát s rezervou. Co se týče online videa, tak ve sledovaném čtvrtletním období došlo k nárůstu o 53 minut.

Používání DVR, respektive sledování uloženého záznamu vysílání televize zpětně, zabere Američanům 7 hodin měsíčně, tedy o 21 % více než vloni. Poměrně překvapivé je rozdělení přízně mezi tři obrazovky podle pohlaví a celkového počtu příznivců. Ženy mají raději televizi a Internet, muži zase video v mobilních telefonech.

USA - tbl 5

Jaké jsou trendy a poznatky? V USA se v září (tedy s nastupující televizní sezónou) zvýšil počet těch, kteří nechtějí přijít o nové zajímavé seriály a pořady a nahrávají si je. Podstatným zdrojem online videa na Internetu se stávají sociální sítě. Zde došlo k vůbec největšímu nárůstu, sledovanost online videa v sociálních sítích stoupla od října roku 2008 do října letošního roku o 98 %. Konzumace online videa v sociálních sítích roste i mezi staršími diváky, ve věkové skupině 35 – 49 let o 37 % a ve skupině 65 a více let dokonce o 47 %. V třetím čtvrtletí tohoto roku sledovalo video v mobilním telefonu 15,7 milionu Američanů. Mobilní video zaznamenalo meziroční nárůst příznivců o 53 %. Tento trend bude hlavně díky zvyšující se penetraci chytrých telefonů a většímu výběru obsahu pokračovat. S počtem uživatelů tohoto kanálu ale neroste doba, které je mu v průměru věnována.

Kompletní zprávu je možná stáhnout zde na blogu společnosti Nielsen [pdf, 246 kB].

Anketa

Nahráváte si pořady z televize k pozdějšímu shlédnutí?

Našli jste v článku chybu?

9. 12. 2009 12:45

brif (neregistrovaný)
Plně souhlasím. Nejde jen o to, že večer po různých "zábavných" estrádách a "kvalitních" pořadech se na skutečně dobrý obsah dostane až po dvanácté hodině. Jde také o to, že díky přetáčení reklam člověk stihne pořad dokoukat za 2/3 času potřebného pro sledování živě.

9. 12. 2009 12:40

jo da se z programu neco vybrat. Ale Amici jsou ne tom lepe.

v CR sleduji
CT zpravy
CT Uvolnete se prosim
NOVA ComeBack
po internetu sleduji
Stargate Universe
Heroes 3
FlashForward
The Big Bang Theory 3
V
StarWars The Clone Wars (animovane)DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Podnikatel.cz: S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?