Hlavní navigace

Virtuál od Googlu se jmenuje Fi, za nevyčerpaná data bude vracet peníze

 Autor: Google
David Slížek 23. 4. 2015

Automatické přepínání mezi wi-fi a LTE, platby za skutečně použitá data, volání a SMS i přes Hangouts v počítači či tabletu. Co nabízí Google jako virtuál?

Dlouho očekávaný start mobilního operátora od Googlu je tady. Jmenuje se Project Fi a právě začíná fungovat – ovšem jen na americkém trhu. Pro Google má jít o laboratoř nápadů, jak by mohly mobilní sítě fungovat lépe.

Google nebude operátorem klasickým, s vlastní sítí a vysílacími stanicemi, ale virtuálním. Nebude ale ani klasický virtuál, který odebírá služby od jediného mateřského operátora – jeho klienti se totiž budou připojovat do sítí hned dvou amerických operátorů Sprint a T-Mobile.

Fi ale nebude spoléhat jen na mobilní signál. „Vyvinuli jsme novou technologii, která vás umí chytře připojovat na nejrychlejší síť v dosahu, ať už jde o wi-fi nebo o LTE našich partnerů,“ uvádí firma na svém blogu. Svůj přístup nazývají „sítí sítí“ (network of networks).

Uživatelé budou moci v USA využít síť asi milionu free wi-fi hotspotů, které nevyžadují login a heslo a jejichž fungování má prý Google ověřené jako spolehlivé a rychlé. Telefony se k nim budou připojovat automaticky a připojení má být zabezpečeno šifrováním – data se budou posílat přes VPN (Virtual Private Network). 

Pokud nebude k dispozici wi-fi, připojí se telefon k nejrychlejší mobilní síti v dosahu – ať už k LTE, nebo k 3G/2G. Přepojování má být plynulé, takže pokud bude zákazník volat přes wi-fi a ztratí připojení, telefon se automaticky přepne na dostupnou mobilní síť, aby mohl pokračovat v hovoru.

Právě kvůli této – zatím blíže nepopsané – technologii, připomínající možnosti VoLTE, bude Fi podle Googlu zatím fungovat jen na smartphonech Nexus 6, které ji podporují. Firma také vyvinula speciální SIM kartu, která se dokáže připojovat k více sítím.


Autor: Google

Fi – pokrytí v USA

Zaplať jen za použitá data

Zajímavá je i cenová politika. Fi bude mít jen jeden základní balíček, který za 20 USD měsíčně nabídne základní funkce – neomezené volání, SMS, wi-fi tethering a přístup k sítím ve 120 zemích světa (platby za roaming se ale neruší – viz níže). Operátor nebude vyžadovat uzavírání termínovaných smluv na nějakou určitou dobu. A když uživatel s Fi skončí, nebude po něm chtít žádné pokuty.

Data si zákazníci budou kupovat zvlášť za jednotnou cenu 1 GB za 10 USD měsíčně (a z nabídky na webu to vypadá, že nebude možné koupit jen balíček bez dat). Pokud ovšem nakoupená data nevyčerpají, firma jim vrátí poměrnou část peněz. Když si tedy koupí třeba 3 GB za 30 USD a spotřebují jen 1,4 GB, dostanou 16 USD zpět. Nedostanou ovšem peníze na účet, ale kredit, o který si mohou snížit platbu na příští měsíc.

Pokud naopak uživatel svůj datový balíček přečerpá, naúčtuje mu operátor data, která spotřebuje navíc podle obdobného klíče – tedy 100 MB za 1 USD. Uživatel přitom platí jen za data přenášená přes mobilní sítě, data přenesená přes wi-fi se mu do balíčku nezapočítávají – což je rozdíl třeba proti službě wi-fi calling, kterou začínají nabízet někteří zahraniční operátoři.

KL_HLASOVANI

V cizině budou mít uživatelé zdarma SMS, za volání a za data ale budou platit podle ceníku. Cena za data má být stejná jako v USA – 10 USD za 1 GB. Tady jsou ceny pro Českou republiku:

Fi se neomezí jen na smartphony. Pokud se uživatel rozhodne spojit své telefonní číslo se svými dalšími zařízeními (počítač, tablet, iPod Touch…), bude z nich moci volat, posílat SMS nebo vybírat hlasovou schránku. Google k tomu využije svou komunikační službu Hangouts.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

DigiZone.cz: Euro TV: personalizované znělky

Euro TV: personalizované znělky

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?