Hlavní navigace

Viry už zachvátily i ICQ!!!

Marek Antoš 9. 7. 1998

Každý, kdo je k Internetu připojený déle, než od předminulého pondělka, už určitě někdy dostal mail, obsahující dramatické varování před nějakým zákeřným virem, který se šíří elektronickou poštou. Uff, oddychl si určitě, ještě že jsem byl varován včas. Mírná modifikace se teď šíří i po ICQ.

Obvykle se jedná o nejapný žert. Někdo si vymyslí přiléhavý subject a na všechny strany rozešle dlouhý varovný mail, plný KŘIKU (kapitálky se podle netikety vysvětlují jako křik). V tomto mailu pak varuje, že když otevřete mail se Subjectem „…“ (tady jsou různé obměny), celý váš počítač se rázem promění v hromadu kouřících sutin, data budou nenávratně zničena a pokud přitom nebudete postiženi popáleninami třetího stupně na 80 % těla, můžete o sobě mluvit jako o šťastlivci. Někdy ani nemusíte ten mail otevírat, stačí jen okem pohlédnout, ba dokonce i jen pomyslet. Autor na to pochopitelně nepřišel sám, potvrzují to experti z McAfee, Microsoftu, Netscape, IBM, … (doplňte dle potřeby) a než přijdou s novým patchem, raději všechny maily mažte a především, to HLAVNĚ, forwardněte tento varovný mail na všechny adresy, které vám kdy prošly hlavou, aby bylo varováno co nejvíce lidí.

Pochopitelně, řada běžných uživatelů, nota bene začátečníků, tak učiní a s dobrým pocitem, že pomáhají k záchraně světa obešlou desítky lidí. Těžko se jim to dá zazlívat, nemohou vědět, že jde o pitomost. Občas se ale stane, že podobný mail skončí i v nějaké konferenci (postopadesáté) a vyvolá ironické poznámky.

Je to skutečně virus, ano, opravdu, ovšem ten dopis sám. Šíří se totiž velmi zdatně a zatím se zdá, že se nechystá na odpočinek; setkáváme se s ním už několik let v neztenčené míře. Celá věc je o to legračnější, že když už se všichni starší a mírně pokročilí uživatelé Internetu navzájem ujistili, že mailem se žádný virus šířit nemůže, přišly nové generace softwaru pro práci s elektronickou poštou, které v záplavě možností skrývají i šikovné skulinky, kterými se mohou viry skutečně šířit. Většina z nás nad tím ale mávne rukou, protože už přece dávno ví, že poštou se viry nešíří. Někteří z nás ostatně mohou – stačí používat rozumný software. Ale nechci rozpoutávat hádku.

V titulu tohoto článku se ale mluví něco o ICQ, nuže k němu. Pokud jde o tuto službu, jsem poměrně značný greenhorn, jak by řekl Sam Hawkins. Pořídil jsem si ji teprve velmi nedávno, když jsem nezvratně dospěl k závěru, že už ji mají vážně všichni. Je to šikovná věc. Nedlouho poté mi ale přišla velmi sympatická zprávička, která mne utvrdila v tom, že některé principy na Internetu fungují bez ohledu na to, o jakou službu zrovna jde. Čtěte sami:

Mirabilis has started to clean up among its members. They want to know how many unactive members they have. If you want to stay on ICQ, please forward this message to all on your contactlist. If not, you will be removed from their system instantly. We are able to check that you send to all on your list so please do so, if you want to use this service.

Přeloženo do češtiny, Mirabilis čistí neaktivní uživatele, pokud se chcete vyhnout cestě do propadliště dějin, neváhejte a pošlete tuto zprávu všem na vašem seznamu, jinak budete okamžitě smazáni. Blbost jako Brno (teprve zpětně mi došlo, že bych se měl hned omluvit, jinak ve mně bude odhalen zabšklý pragocentrista), je logické, že i kdyby se k něčemu podobnénmu schylovalo, existuje asi dvacet výrazně lepších metod, jak zjistit, zda je někdo aktivní, či nikoliv. Tento dopis je ale veselá cesta k tomu, jak spustit další lavinu zpráv, tentokrát ovšem přes ICQ. Zatím mi došla jen jednou, takže buď komunikuji jen s vyspělými uživateli :-), nebo rozšíření není tak velké. Určitě však bude urputné.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není