Hlavní navigace

Vítáme vás na nové Lupě

Marek Antoš 1. 8. 2000

Asi největší změnou v životě každého serveru je změna jeho layoutu - a právě tu jsme pro vás uchystali. Protože však nejsme žádní troškaři, současně s tím jsme provedli také přechod na úplně nový redakční systém a rovněž na nový počítač. Ale nebojte se - stále ještě jste na Lupě!

Kalendář dnes ukazuje datum 1.8.2000, což značí, že jsou Lupě bez jednoho dne dva roky a čtyři měsíce. Na okamžiky, které předcházely jejímu spuštění, mám dodnes velmi živou vzpomínku – v podstatě jsem probděl noc a věnoval ji posledním úpravám předtím, než jsem ráno 2.4.1998 stiskl ono pomyslné červené tlačítko. Je to zvláštní, ale přestože přípravy byly tentokrát mnohem mohutnější, samotný proces přerodu byl neméně dramatický.

Na vině je tentokrát náš původní počítač, na kterém po celou dobu Lupa běžela, který má vzhledem ke své konfiguraci (Pentium MMX 166 MHz, 64 MB RAM) vskutku nárok na zasloužený odpočinek. Nejrůznější problémy s jeho chodem máme už skoro rok, proto jsme také včas pořídili nový počítač, nechtělo se nám však všechno zbytečně stěhovat a proto jsme se rozhodli, že na něj rovnou přeneseme celý nový systém. Málem by to bylo vyšlo, ale jak pravidelní čtenáři jistě zaznamenali, minulý týden se potíže vystupňovaly na maximum a server chvilku běžel, chvilku zase ne. Protože spuštění nového systému bylo doslova na dosah ruky, raději jsme se ho pokusili maximálně urychlit, místo abychom zachraňovali na starém počítači, co se dá. Doufám proto, že nám odpustíte výpadek, který Lupa měla skoro po celý včerejší den.

Změna grafické tváře vždy budí kontroverzní ohlasy – většina lidí, kterým jsem doposud náš nový design ukazoval, sice reagovala kladně, ale našly se i záporné odezvy, které kritizují zejména menší přehlednost než doposud. Nový design byl však podle mého názoru nutný. Je totiž třeba si uvědomit, že Lupa původně začínala zejména jako informační server s přidanou zpravodajskou částí – a tomu odpovídalo i původní grafické ztvárnění. Pro náš současný obsah však bylo poněkud těsné: nebylo kam umístit všelijaké informace a položky, které patří k výbavě většiny zpravodajských serverů. Příkladem může být třeba jméno autora článku, které nyní najdete přímo na titulní stránce – a samozřejmě i další drobnosti, jež jsou však v souhrnu důležité. Neočekávám samozřejmě, že všichni čtenáři budou hned výskat radostí, nový design se zřejmě bude muset chvíli usazovat – ostatně sám jsem v tomto ohledu značně konzervativní. Svůj názor na naši novou tvář můžete vyjádřit také v anketě u tohoto článku, což je mimochodem další novinka na Lupě.

Nezměnila se však jen grafická část, ale takřka úplně i veškeré „vnitřnosti“. Základem je nový a opravdový redakční systém, který Lupa dlouhou dobu postrádala. Novinek, které nám přináší, je skutečně celá řada a celá redakce z něj má velkou radost – většina z nich nám totiž usnadňuje práci, ale samozřejmě část jich je obrácena i ke čtenářům. Příkladem je fulltextové vyhledávání, po kterém řada čtenářů dlouho volala, inteligentněji řešené související články, možnost hodnocení článků, vkládání obrázků a anket do článků a podobně. Systém samozřejmě umí také časované zveřejňování článků, čehož bychom rádi využili k tomu, abych zpravidelnili chod našich vydání; podobně jako na nových serverech by se u nás velmi záhy měly začít objevovat články hned po půlnoci.

Nový je také celý systém, který se stará o přehled poskytovatelů. Jeho hlavní výhodou je skutečnost, že do něj může každý poskytovatel získat přímý přístup a starat se o své informace sám – od toho si slibujeme, že na rozdíl od dosavadního stavu na Lupě nebudou neaktuální údaje, což byla dlouhou dobu naše Achillova pata. Většina poskytovatelů už nyní na Lupě zanesena je, další budou doufám průběžně přibývat.

Nechci vás unavovat dlouhým popisem toho, co všechno je nového – není toho málo a nakonec na to můžete přijít sami. Celý systém navíc zdaleka není dokončený, takže se budou postupně objevovat další novinky. Rád bych vás však předem požádal o shovívavost vůči některým negativním projevům přechodu na nový systém. Za normálních okolností by nyní měl následovat nejméně týden ladění a vychytávání mušek, zrada starého serveru nás však donutila novou Lupu zveřejnit už nyní a mušky vychytávat za provozu. Může se proto stát, že někde narazíte na nefunkční odkaz nebo něco podobného. Opravdu nám pomůže, pokud nám o tom dáte vědět – nejlépe Michalovi Jursovi (jursa@lupa.cz

Sluší se také poděkovat – a já to v tomto případě činím opravdu rád, protože za novou Lupou vidím skutečně velké množství práce. Její největší díl – a také skoro nepřetržité směny v posledních dnech – připadl na našeho již zmíněného programátor Michala Jursu, který je autorem takřka všeho, co je skryto za novou Lupou, a je také hlavním styčným důstojníkem celého přechodu. Na přechodu se samozřejmě podílel i Petr Tesařík, zejména pokud jde o části Lupy v jeho péči (např. WHOIS, počasí, reklamní systém) – toho jsme dokonce včera byli nuceni vzdor chorobě vytáhnout z postele, aby se mohly dokončit poslední přípravy. Zapomenout nemohu ani na naši další kolegyni Darinu Vostřelovou, která se mimo jiné stará o přehled poskytovatelů, pročež jí připadl nepříliš jednoduchý úkol komunikovat s poskytovateli připojení, vysvětlovat jim fungování nového systému a velkou část údajů dokonce vlastnoručně vložit. Bez práce nebyl ani můj redakční kolega Mirek Zeman, který mimo jiné procházel stařičké rady „Jak na …“ na Lupě a snažil se je přiblížit dnešní realitě. V neposlední řadě můj dík směřuje do Plzně k Adamovi Haunerovi ze společnosti Flamingo Web Design, který je – stejně jako u původní Lupy – autorem našeho layoutu.

Děkování skončilo, zbývá začít zase normálně fungovat. Budu se těšit na vaše názory i připomínky – a tiše doufat, že se vám bude nová Lupa líbit.

Našli jste v článku chybu?

3. 8. 2000 23:43

Martin Hájek (neregistrovaný)
A Interval nemá fixní šířku?

3. 8. 2000 0:33

kerta (neregistrovaný)
... pod clankem by mohl pouzivat GET (jako driv) a ne POST, aby je bylo mozne bookmarkovat... pokud jdu na zobrazeni nazoru k clanku primo z titulni strany tak tam to c_id stejne je, takze mne to prijde kazdopadne malinko nekonzistentni... ale to je jen takova blbost a argumenty jsou asi i pro soucasny pristup...

Root.cz: Chytré hodinky Pebble úplně končí

Chytré hodinky Pebble úplně končí

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Zeleninové jogurty prý budou hit

Zeleninové jogurty prý budou hit

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný