Hlavní navigace

Jak se původně měl jmenovat Internet? Ne, ARPANET správná odpověď není

Daniel Dočekal 19. 6. 2013

Stejně jako málokdo tuší, že Opera nebyl první prohlížeč s záložkami (taby), tak málokdo tuší, jak se původně měl jmenovat Internet. Víte to? A víte kdo byl J.C.R. Licklider?

Pokud se někoho zeptáte, jak se původně jmenoval Internet, je velká šance, že přijde se slovem, tedy spíše zkratkou, ARPANET. Paradoxně nebude mít pravdu, protože Internet se původně měl jmenovat The Intergalactic Computer Network. Jakkoliv to zní šíleně, je tomu tak.

Právě Intergalaktická počítačová síť se stala základem dnešního Internetu. Název samotný byl použit někdy na počátku šedesátých let, včetně zkrácené formy Galactic Network. 

Potvrzují to nakonec i dobové dokumenty, třeba Memorandum for Members and Affiliates of the Intergalactic Computer Network (23. duben 1963). A také historie vzniku Internetu zachycená v Brief History of the Internet. Právě ta upozorňuje na sérii dokumentů od J.C.R. Licklidera z MIT (srpen 1962), ve které je probírána „Galaktická síť“. J.C.R mimochodem znamená Joseph Carl Robnett.

Licklider předpovídal globálně propojené sady počítačů, přes které by kdokoliv mohl rychle přistupovat k datům a programům na jakémkoliv místě. Což v zásadě odpovídá dnešnímu Internetu. Technologicky lze Internet vysledovat pravděpodobně k sérii dokumentů od Leonard Kleinrocka (také z MIT), které popisují teorie přepínání paketů (rok 1961), a poté k první knize věnující se tomuto tématu (rok 1964).

A o pár let později se dostáváme k již zmíněnému termínu ARPANET – v roce 1966 Lawrence G. Roberts dal dohromady plány právě pro tuto počítačovou síť. Po roce 1967 se pak spojily dohromady práce týkající se přepínání paketů, ARPANET a ještě další aktivity do zformování základů dnešního Internetu.

ARPANET, čtyři počítače

Byl to ale až konec roku 1969, kdy se v rámci ARPANETu podařilo propojit první čtyři počítače. A v roce 1972 se ARPANET objevila v praktické demonstraci na ICCC (International Computer Communication Conference). Veřejnost tak poprvé spatřila to, z čeho se později stal všudypřítomný Internet.

Licklider, o kterém již byla řeč, se o komunikačních možnostech počítačů zmiňoval mimochodem i v dřívějších pracích. V roce 1959 například napsal knihu „Knihovny budoucnosti“, ve které vysvětluje jak lidé budou moci simultánně přistupovat, z různých míst, k „automatizované knihovně“ uložené v databázi uvnitř počítače. Dokonce předpovídal, že do 10 či 15 let se objeví „myslící centra“, zahrnující funkčnost (tehdejších) knihoven s možnostmi danými vývojem v oblasti ukládání a přístupu k informacím.

Předpověď budoucnosti

V již zmíněném srpnu 1962 pak napsal šestnáctistránkový dokument „On-Line Man Computer Communication“, o kterém byla řeč již dříve. Pro rok 1982 tehdy předpověděl, že děti se v mateřské školce budou učit pracovat na klávesnici a pro rok 2002 předpokládal, že klávesnice budou stejně univerzální jako tužky.

To, že se právě Licklider stal prvním ředitelem v Information processing techniques Office (IPTO) programu u DARPA, pak mělo vliv na další, již popsaný vývoj. O významu počítačových sítí budoucnosti a komunikace se mu podařilo přesvědčit další lidi. A DARPA začala pracovat na prvním síti v historii, která měla původně sloužit pro propojení radarových obranných systémů.

Joseph Carl Robnett Licklider zemřel 26. června 1990 ve věku 75 let. Jemu a myšlence na intergalaktickou počítačovou síť vděčíme za vznik Internetu.

Našli jste v článku chybu?

19. 6. 2013 15:15

Tomáš Bleša (neregistrovaný)

Takže Internet nevymyslel Jára Cimrman (J.C.), ale jakýsi J.C.R?

20. 6. 2013 10:58

JT (neregistrovaný)

Znalost historie je důležitá pro úspěch v životě, to je jasné snad každému, ale je nutné redukovat hloubku detailních informací. Stačí znát to podstatné, umět rozlišovat důležitost, chápat vztahy a souvislosti.

Už jenom proto, že množství informací, které se na nás valí, roste tak rychle, že všechno nedokážeme vstřebat. Kapacita mozku je omezená a kdo neumí rozlišovat podstatné od balastu, tak může klidně skončit jako bezdomovec i když bude znát zpaměti všechna díla Aristotela, Sokrata, příp. k…

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!