Hlavní navigace

Vítězové StartupAwards.SK: univerzální nabíječka pro mobily či plynový senzor

Martin Vyleťal 29. 11. 2013

Minulý týden byly v Bratislavě vyhlášeny výsledky soutěže StartupAwards.SK. Ocenění si odnesl senzor úniku vodíku, nabíječka mobilů velikosti USB klíčenky či pomůcka pro logopedy.

Do letošního, v pořadí již třetího ročníku soutěže StartupAwards.SK, se přihlásilo na 100 projektů. Do finálového kola, které proběhlo minulý pátek v Městském divadle P.O. Hviezdoslava v Bratislavě, se dostalo 12 start-upů. V každé ze čtyř kategorií postoupily tři. O vítězích rozhodla čtyřčlenná mezinárodní porota, jejímž členem byl například Marcus Druen, šéf evropské sítě technologických podnikatelských akcelerátorů Wayra. Ten neopomněl připomenout, že v pražské Wayře je aktuálně 8 z 9 týmů právě ze Slovenska.

Vítězové si odnesli ceny od sponzorů v celkové hodnotě 80 tisíc eur. Pořadatel soutěže jim současně uhradí náklady na cestu do jakéhokoliv start-upového akcelerátoru nebo inkubátoru na světě a zajistí kontakty s tamními investory či potenciálními zákazníky. Pojďme se podívat, které projekty v jednotlivých kategoriích nejvíce zaujaly.

InHiro

V kategorii Digital zvítězil projekt InHiro. Nápad, jak ulehčit nábor nových zaměstnanců, vznikl v hostingové firmě Websupport. Aplikace umožňuje vytvářet a následně publikovat graficky propracované pracovní nabídky. Inhiro inzeráty zveřejňuje prostřednictvím sociálních sítí. Jeho tvůrci jsou totiž přesvědčeni, že „hrdinové, které hledáte“ nenavštěvují pracovní portály. Za dva měsíce se jim podařilo díky jedinému newsletteru rozeslanému zákazníkům Websupportu získat 900 zákazníků, z toho 30 platících.

Inzerát vytvořený pomocí služby Inhiro

Inzerát vytvořený pomocí služby Inhiro

Gas Sensor

V kategorii Science porotu nejvíce zaujal technologický projekt, který vznikl na půdě Elektrotechnického ústavu Slovenské akademie věd. Plynový senzor dokáže s velkou citlivostí odhalit unikající vodík, ale například i čpavek. Oproti dnes standardně používaným senzorům se vyznačuje podstatně menší spotřebou energie.


Autor: Elektrotechnický ústav Slovenskej akadémie vied

Současně se dá vyrobit za zlomek ceny současně dostupných přístrojů. Zatímco dnes se podobná zařízení prodávají za ceny okolo 300 dolarů, výroba jednoho plynového senzoru ze Slovenské akademie věd (SAV) přijde na 25 dolarů. Výrazné snížení nákladů bylo dosaženo tím, že k jeho výrobě není použito drahé palladium. SAV nechce zařízení sama vyrábět, ale plánuje prodávat licence firmám, které se výrobě plynových senzorů věnují.

CulCharge

Úspěšný crowfundingový projekt založili dva spolužáci. Reaguje na problém, se kterým se potýká většina majitelů chytrých mobilních telefonů – slabou výdrž baterie. CulCharge, který zvítězil v kategorii Art & Design, je univerzální nabíječka smartphonů velikosti klíče. Umožňuje dobíjet telefony prostřednictví téměř jakéhokoliv zařízení  USB portu. Jeden z autorů Viktor Reviliak během prezentace projektu uvedl, že zkoušel prostřednictvím CulCharge nabíjet i z USB portu na tiskárně a fungovalo to. 

CulCharge vybral za 40 dní prostřednictvým crowdsourcingové platformy Indiegogo na předobjednávkách více než 94 tisíc dolarů. Několik tisíc nabíječek si objednal i slovenský operátor O2.

Do prodeje by první kusy mohly jít začátkem příštího roku. Výroba probíhá v čínském Šen-čenu.

K dispozici budou verze pro iPhone 4 a iPhone 5, ale také verze s mini a micro USB konektorem. CulCharge už zřejmě brzy získá autorizaci od společnosti Apple, díky které se nabíječka po zastrčení do iPhonu bude chovat jako originální příslušenství.

Speekle

Kategorii Society ovládl projekt Speekle, za kterým stojí studenti Fakulty informatiky a informačních technologií Slovenské technické univerzity v Bratislavě. Jeho motem je „one letter does matter“. Speekle je počítačovou platformou, která má pomoci dětem s řečovými vadami překonat problémy s výslovností. Zatím na platformě běží jedna počítačová hra, ve které děti sbírají poklady v jeskyni, ale nesmí přitom probudit spícího draka. Uspat ho mohou vyslovením „šššš“. Další hry jsou ve stádiu vývoje.

widgety

Studenti také vyvinuli systém, který dokáže sledovat, zdali dítě při vyslovování používá správně jazyk. Zatím funguje s kamerou Kinect, ale do budoucna by měla stačit i obyčejná webkamera. Systém by měl formou hry dítě naučit, jak správně při mluvení jazyk používat.

V současné době probíhá beta testování platformy stovkou uživatelů. Poté by měla být dostupná ve dvou verzích. Pro rodiče na domácí použití bude k dispozici za cenu 35 eur. Logopedům bude nabízena za měsíční paušál.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Konference Radiokomunikace se blíží

Konference Radiokomunikace se blíží

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

DigiZone.cz: Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?