Hlavní navigace

Vláda odklepla vznik e-Sbírky a e-Legislativy za půl miliardy Kč

 Autor: Isifa
David Slížek 26. 10. 2015

Projekt závazné databáze se všemi platnými zákony a mezinárodními smlouvami a systému na tvorbu zákonů opět vstává z mrtvých.

Internetová sbírka závazného znění všech zákonů a mezinárodních smluv (tzv. e-Sbírka) a systém, ve kterém zákonodárci budou moci jednoduše vytvářet a připomínkovat nové předpisy (e-Legislativa), by měly lidem začít sloužit od 1. ledna 2019. Kabinet dnes schválil návrh zákona, který má jejich vznik umožnit.

Půjde o monstrprojekt s pořizovacími náklady 527 milionů Kč. Z většiny je má zaplatit dotace z operačního programu Evropské unie (celkem 434 milionů), zbytek (cca 92 milionů) dá ze svého rozpočtu ministerstvo vnitra. Důvodová zpráva počítá taky s dalšími 389 miliony na provoz v prvních deseti letech fungování obou systémů.

Záměr vybudovat oba systémy mají české vlády už od roky 2000. Pak se ale šetřilo a projekt šel v roce 2011 k ledu. Naposledy jej ministerstvo vnitra narychlo oživilo před dvěma lety – viz Proč by měl eSbírku přivézt zrovna poštovský panáček?

Databáze od nuly

Teď měla vláda opět trochu naspěch – s předložením žádosti o kofinancování projektu se totiž počítá už letos v prosinci. Projekt se tak oproti dva roky staré variantě nijak výrazně nezměnil. 

Dále počítá s vytvořením kompletní databáze zákonů úplně od nuly. „Systémy dat, za která by se stát mohl plně zaručit a transparentně deklarovat proces a zásady uplatněné při jejich vzniku, tedy na kterých by bylo ve zkratce možné vystavět právně závazný zdroj konsolidované legislativy pro všechny adresáty práva pro budoucí desetiletí, trh v České republice nenabízí,“ konstatuje důvodová zpráva.

Stát tedy plánuje vydat 37,5 milionů Kč (včetně DPH) za „…rekonstrukci obsahu celkově 320 tisíc stran 35 tisíc předpisů (a mezinárodních smluv a dalších aktů) obsahujících kromě textů i 31 tisíc tabulek a 10 tisíc netextových objektů, tedy vzorců, obrázků příloh, formulářů.“ 

Dalších 17,2 milionů spolkne uspořádání těchto dat do strukturované databáze a 24,2 milionů půjde na konsolidaci dat. Skoro půlka ceny vytvoření databáze, tedy 60,5 milionu Kč, pak má jít na verifikaci dat.

Data zdarma

Systém nebude obsahovat například judikaturu vyšších soudních instancí a další související informace, byť ministerstvo říká, že bude připraven na další možné rozšiřování. Tato metadata by tedy dále měli prodávat hlavně poskytovatelé komerčních právních databází.

EBF16

Stát jim také po dokončení eSbírky poskytne její data zdarma ke komerčnímu využití: „Tím jim bude jednak kompenzována a usnadněna změna struktury trhu právních informací, jednak se otevře prostor pro další rozvoj právní informatiky v České republice založený na poskytování přidané hodnoty k ověřeným úplným zněním právních předpisů a dalším souvisejícím dokumentům a zároveň bude vyhověno požadavkům směrnice 2003/98/ES o opakovaném použití informací veřejného sektoru,“ slibuje důvodová zpráva.

Zajímavé je, že na sousedním Slovensku má elektronická eZbierka začít fungovat už začátkem příštího roku. Náklady na její zprovoznění se přitom měly podle původních záměrů pohybovat 9,5 milionů eur – tedy v přepočtu cca 260 milionů Kč.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: 5 věcí, které o EET ještě nevíte

5 věcí, které o EET ještě nevíte

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Měšec.cz: „Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

„Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny