Hlavní navigace

Vlaky Pendolino mají konečně Wi-Fi, řada webů a služeb je však blokována

Jiří Macich ml.

České dráhy ve všech soupravách Pendolino začaly od neděle 15. července 2012 nabízet bezplatné připojení k Internetu přes Wi-Fi. Ve vlaku lze jejich síť nalézt pod názvem CDWiFI. Zatím jde o zkušební provoz. Konektivitu si síť ve vlaku obstarává od mobilních operátorů.„Systém používá technologie mobilních datových přenosů a využívá pokrytí všech dostupných mobilních operátorů současně,“ uvedl pro Lupu tiskový mluvčí Radek Joklík z Českých drah.

České dráhy ve všech soupravách Pendolino začaly od neděle 15. července 2012 nabízet bezplatné připojení k Internetu přes Wi-Fi. Ve vlaku lze jejich síť nalézt pod názvem CDWiFI. Zatím jde o zkušební provoz. Konektivitu si síť ve vlaku obstarává od mobilních operátorů.„Systém používá technologie mobilních datových přenosů a využívá pokrytí všech dostupných mobilních operátorů současně,“ uvedl pro Lupu tiskový mluvčí Radek Joklík z Českých drah.

Dostupnost internetové konektivity by tak vzhledem k zužitkování sítí všech mobilních operátorů měla být na vyšší úrovni. Tam, kde nemá signál síť jednoho operátora, systém využije síť jiného operátora, která je k dispozici. Nasazena byla ale i další opatření, aby byl přístup na Internet dle slov Českých drah poskytován „v té nejvyšší možné kvalitě.

Blokován je přístup na webové stránky, které připojení k Internetu výrazně vytěžují,“ sdělil Lupě mluvčí Radek Joklík. Přes Wi-Fi ve vlacích Pendolino není možné stahovat aktualizace operačních systémů a minimálně některých počítačových programů. Dále jsou blokovány stránky, které poskytují streamování videa. To ale není vše.

WT100

V rámci zabezpečení používání služby je také monitorován přístup na webové stránky s nelegálním obsahem či pokus o jeho distribuci prostřednictvím připojení k internetu pomocí bezdrátové sítě CDWiFi.“ uvedl Jakub Joklík z Českých drah pro Lupu. Jak konkrétně mají být takové webové stránky identifikovány, to již nespecifikoval.

Připomeňme, že o legálnosti nebo nelegálnosti webových stránek může s definitivní platností rozhodnout pouze soud. Jakub Joklík ovšem jménem Českých drah říka: „Věříme, že uvedená opatření výrazně přispějí ke zkvalitnění této služby.“ Dále uvedl, že se ve vlacích Pendolino chystá také palubní portál, na kterém cestující naleznou podrobné informace o jízdě vlaku, informace o přípojích, služby na palubě, jídelní a nápojový lístek, online zpravodajství a další prý zajímavý obsah.

Našli jste v článku chybu?
16. 7. 2012 14:42

Také nenabízí Internet, ale službu CDWiFi. Osobně si myslím že je v naprostém pořádku, když svou službu pro přístup do Internetu regulují podle toho jak uznají za vhodné. Kdo nechce, používat to nemusí.

16. 7. 2012 13:17
qr (neregistrovaný)

Je třeba doufat, že https je taky "Internet". Bohužel dnešní provideři se předhánějí v tom co je Internet. Ono je už zajímavé, že všichni prodávají Internet a nikdo neprodává připojení k Internetu:-) V rámci Vaší ochrany se pak třeba dozvíte, že nemůžete používat přístup na vzdálený port 25 (tedy pokud to není někdo kdo byl schválen - třeba Seznam).

Rozumím snahám nezahltit linku (která bude třeba u Pendolína relativně úzká) tak, aby jeden uživatel neznemožňoval třeba normální čtení webu dalším…