Hlavní navigace

VOLný Internet 2000

Marek Antoš

Proces implementace tarifu Internet 2000 u poskytovatelů připojení se šine poměrně pomalu. Jedním z prvních poskytovatelů, který ho svým zákazníkům mohl nabídnout, byl Czech On Line a jeho služba VOLný. Ta díky Internetu 2000 získala pokrytí řady dalších UTO. Co se chystá do budoucna?

Tarif Internet2000 je pro Czech On Line nepochybně vítanou záležitostí. Vzhledem k tomu, že poskytuje Internet zadarmo, byly už v loňském roce jedním z mála možných příjmů podíly na poplatcích za telefonní impulsy. Tuto možnost však nabízel pouze pražský Dattel a dokonce i tu záhy uťal, když odmítl Dattelu cokoliv platit za volání v tarifu Internet 99. V rámci tarifu Internet 2000 však sám Český Telecom pamatuje na poskytovatele a v závislosti na objemu jejich příchozího telefonního provozu jim vyplácí určitá procenta z provolané částky. Vzhledem k tomu, kolik má Czech On Line zákazníků, se může v jeho případě jednat o poměrně slušné sumy. Náklady jsou i tak nepochybně obrovské, takže se z tohoto zdroje jistě nepokryjí, ale to ani autoři VOLného nepochybně nezamýšleli. Přesto je každá finanční injekce tohoto druhu příjemná.

Peníze však nebyly jediným přínosem, které nasazení tarifu Internet 2000 pro Czech On Line znamenalo. Dalším důsledkem bylo okamžité rozšíření počtu UTO, kde je VOLný dostupný za místní tarif. VOLný sice nemá národní verzi tarifu, ale i tak se jeho pokrytí zvýšilo. Důvod je jednoduchý: v rámci tarifu Internet 2000 nerozhodují klasická UTO, nýbrž obvody HOST ústředen. Jednoduše řečeno by se dalo říci, že každá dvě UTO mají jednu „nadřízenou“ HOST ústřednu. V rámci tarifu Internet 2000 stačí, aby bylo pokryto jedno z těchto UTO a automaticky mohou za stejný tarif volat i lidé z druhého UTO. Díky tomu se VOLný rozšířil o plných 33 nových UTO a navíc se mu částečně uvolnily kapacity tam, kde měl více než jeden uzel v rámci obvodu jedné HOST ústředny – přebytečné nyní může zrušit. Na druhou stranu se samozřejmě výrazně zvýšily nároky na kapacitu, protože na každý uzel nyní může volat výrazně více lidí, než dříve, takže vytížení linek i modemů je vyšší.

Pokud jsem tedy dobře sčítal údaje na jeho stránkách, je nyní VOLný dostupný v 67 UTO po celé republice. Ve všech přístupových bodech je přitom tarif Internet 2000, většinou je však alternativně nabídnut i normální tarif, což ocení zejména uživatelé na starých úsřednách, kteří dosud platí za každý hovor jen cenu jednoho impulsu, bez ohledu na délku – v rámci tarifu Internet 2000 by totiž museli platit stejně jako všichni ostatní. Na pokrytí celé republiky by musel mít VOLný ještě jednou tolik uzlů – anebo národní verzi tarifu Internet 2000, pak by mu stačilo dobudovat jen několik chybějících bodů, které Telecom vyžaduje. Podle mého názoru je právě to cesta, kterou se VOLný patrně vydá, takže dříve či později bychom se skutečně měli dočkat VOLného Internetu odkudkoliv.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

17. 2. 2000 10:57

Fireball (neregistrovaný)
Pred nedavnem jsem pripojoval svou matku na VOL uzel v PB. Jednim slovem "KATASTROFA". WinZip jsem stahoval v nejlepsim case skro 30 minut (testovano nekolikrat nekolik dnu po sobe). A nebylo to tel. linkou !!!! Po testovacim pripojeni na meho poskytovatele do okresu Tabor (! samozrejme, ze stejneho mista !), tady byl WinZip za 4 minuty... Posudte sami............

14. 2. 2000 15:38

Aleš Klok (neregistrovaný)
Ano je to pravda !
Tady ve Zlině není prostě večer šance. A nehorší na tom je, že já jsem ten kdo má VOL placený (až do konce dubna) a připojit se nemůžu (nemíním čekat u PC 30 min než se mi "povede" spojení). A když se mi to náhodou povede tak je to pomalé jako za starých časů 2400bps modemů. Na tohle VOL určitě nepomyslel, protože kdyby ano, tak by udělal zvlášť čísla pro VOLný a placený VOL. V čem mám vlastně jako platící zákazník výhodu, když se vůbec nepřipojím ? Správně ... v ni…
Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?