Hlavní navigace

Všechen internetový provoz si je rovný, řekli europoslanci. Kývli i na zrušení roamingu

 Autor: Isifa
David Slížek

Končící europoslanci v prvním čtení schválili přísnější pravidla pro zachování síťové neutrality i konec roamingu v prosinci 2015. Rozhodnutí ještě musí posvětit Rada EU.

První fáze velké politické bitvy o podobu telekomunikačního trhu a internetu v Evropské unii je dobojována. Hlasováním na plénu Evropského parlamentu prošel balík návrhů Jednotný evropský trh elektronických komunikací, který obsahuje mimo jiné úplné zrušení roamingu v příštím roce a přísnější pravidla pro dodržování síťové neutrality.

Pro přijetí „telekomunikačního balíčku“ hlasovalo 534 poslanců, 25 bylo proti a 58 se zdrželo.

Zrušení roamingu je jasné a asi nepotřebuje žádného většího vysvětlování. Podle přijatých návrhů by k němu mělo dojít k 15. prosinci 2015. Po tomto datu operátoři nebudou smět zákazníkům účtovat maloobchodní poplatky za hovory, SMS či datové připojení uskutečněné v jiné zemi EU. 

V pozměňovacích návrzích ovšem prošla i pojistka proti zneužívání roamingových služeb ve formě možných „zastropovaných plateb“. Kritéria pro ne by měli operátoři jasně uvádět ve smlouvách, stojí v návrhu: „Tato kritéria by se měla uplatňovat tak, aby spotřebitelé mohli při pravidelných cestách v rámci Unie bez obav opakovat daný vzorec své typické domácí spotřeby spojený s jejich balíčkem tuzemských maloobchodních služeb.“

Operátoři se samozřejmě snažili poslance přesvědčit, že jim zrušením roamingových poplatků vznikne škoda. Podle agentury Reuters analytici odhadují, že by mohli přijít asi o 5 procent výnosů. Evropská komise ale už dlouho oponuje, že se případná ztráta více než vyrovná zisky z toho, že už si zákazníci nebudou telefony v zahraničí vypínat.

Síťová neutralita

Mnohem důležitější než zrušení roamingu je z hlediska uživatelů i podnikatelů na internetu otázka dodržování tzv. síťové neutrality. I tady se poslanci postavili proti operátorům a poskytovatelům připojení, když odhlasovali přísnější pravidla, než původně navrhovala Evropská komise.

Součástí schválených pozměňovacích návrhů je především definice, co síťová neutralita v EU znamená: 

‚Neutralitou sítě‘ se rozumí zásada, podle které se s veškerým internetovým provozem nakládá rovnocenně, bez diskriminace, omezení nebo zásahů a bez ohledu na odesílatele, příjemce, typ, obsah, zařízení, službu nebo aplikaci;

Tato zásada by měla zamezit tomu, aby ISP a operátoři upřednostňovali některé služby na úkor jiných – například protože se s nimi domluví na nějaké komerční spolupráci. Poskytovatelé připojení budou moci dále nabízet prémiové služby (například v oblasti video-on-demand nebo cloudových aplikací), ale jen v případě, že tím neomezí „dostupnost nebo kvalitu služeb přístupu k internetu“ jiných firem.

Poslanci v pozměňovacím návrhu také změnili definici toho, co tyto tzv. specializované služby jsou:

‚specializovanými službami‘ se rozumí služby elektronických komunikací optimalizované pro konkrétní obsah, aplikace nebo služby, případně jejich kombinace, které jsou poskytovány prostřednictvím logicky odlišné kapacity, vycházejí z přísné kontroly přístupu, nabízejí funkčnost vyžadující zvýšenou kvalitu v celém jejich rozsahu a nejsou nabízeny ani použitelné jako náhrada za službu připojení k internetu;

Původní návrh Komise byl přitom velmi obecný a teoreticky umožňoval za „speciální“ prohlásit celou řadu internetových služeb:

„specializovanými službami“ se rozumí služby elektronických komunikací nebo jiné služby, které umožňují přístup ke konkrétnímu obsahu, aplikacím nebo službám, případně jejich kombinaci, a jejichž technické vlastnosti jsou mezi koncovými body kontrolovány, nebo které umožňují odesílat nebo přijímat data mezi určitým počtem subjektů nebo koncových bodů a nejsou nabízeny ani běžně používány jako náhrada za službu připojení k internetu;

Co bude následovat dál? Balíček, který obsahuje návrh nařízení a změnu několika směrnic, dostane na stůl Rada Evropské unie. Pokud jej schválí, začne platit. Pokud ne, vrátí se v druhém čtení znovu do Evropského parlamentu, kde už o něm budou hlasovat nově zvolení europoslanci, vzešlí z květnových eurovoleb.

Našli jste v článku chybu?

3. 4. 2014 18:34

x (neregistrovaný)

Takze si v ramci volneho trhu kazdy vykope zcela vlastni vodovodni trubky ke sve vlastni prehrade a polozi sve vlastni kabely k vlastni elektrarne a vybuduje vlastni ropovod ... plynovod ...

Takze soudruhu, cest praci ... a poinformujte se o takovem kapitalistickem vynalezu jakym jsou umele a prirozene monopoly a jejich regulacich. Made in USA.

3. 4. 2014 19:28

Marcel Kolaja (neregistrovaný)

Trh, na kterém hrají mobilní operátoři, přece ale není volný trh. Pokud regulujete trh na vstupu (koncesi vlastní jen velmi malý počet subjektů), musíte ho regulovat i na straně poskytování služeb a jejich ceny.

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph