Hlavní navigace

Všechno nejlepší k devátým narozeninám Firefoxu

Daniel Dočekal 9. 11. 2013

Internetový prohlížeč Firefox slaví deváté narozeniny. Jeho oficiální verze se objevila 9. listopadu 2004. Málokdo si dnes už vzpomene, že se měl původně jmenovat úplně jinak.

Před devíti lety se narodil internetový prohlížeč, který má stále podstatný podíl na trhu. První oficiální verze prohlížeče  Firefox se objevila 9. listopadu 2004. Tehdy šlo o prohlížeč, který měl ambici sesadit Microsoft Internet Explorer.

Mozilla Firefox 1

Mozilla Firefox 1

Dnes má (Mozilla) Firefox někde mezi 15 až 20 procenty podílu na celosvětovém trhu prohlížečů (značně závisí na tom, kdo tato čísla vydává a mohou se hodně lišit). Samotná Mozilla udává, že Firefox používá přes 450 milionů uživatelů. Své kořeny má v experimentální branchi původního Mozilla projektu, který byl vyvolán zejména snahou osamostatnit se od závislosti na Netscape a vyřešit problém s velikostí a komplikovaností tehdejšího balíku známého jako Mozilla Suite.

V dubnu 2003 to vedlo ke změně zaměření. Mozilla Suite měla být opuštěna a Mozilla Organization se začala věnovat dvěma samostatným produktům – Firefoxu a Thunderbirdu. Prvně jmenovaný se mimochodem určitou dobu jmenoval Phoenix, ale jméno nevydrželo dlouho s ohledem na konflikt se společností Phoenix Technologies. 

Mozilla Firefox 3.0

Mozilla Firefox 3.0

Druhé jméno, Firebird, také narazilo – nelíbilo se totiž autorům databáze nesoucí stejné jméno. Až třetí, nebo možná spíše čtvrtý (Mozilla Foundation chtěla používat kombinace Mozilla Firebird), pokus přinesl jméno, které vydrželo dodnes. Vedle Firefoxu se ještě můžete setkat s Aurorou, názvem používaným pro alfa verze, tedy hodně „nehotové“ vývojové fáze, Nightfly (používaným pro „noční“ sestavení) a Minefield (předchůdce Nightfly).

Dnešní trh prohlížečů už nemá jednoho zásadního „nepřítele“ s majoritním podílem. Podíl Internet Exploreru se dnes dostal zhruba ke třiceti (mírně nad, občas i pod) procentům, Mozilla Firefox k dvaceti (i více, ale opět i méně) procentům. Jedničkou je (například podle výsledku společnosti StatCounter) Google Chrome. Ten ale Internet Explorer předstihuje pouze o pár procent (má okolo 35 %, u StatCounter aktuálně dokonce těsně přes 40 %). Prohlížeče s větším podílem na trhu pak doplňuje ještě Safari se sedmi až osmiprocentním podílem.

Aktuální Firefox (který chce Mozilla vidět zkracován do podoby Fx, nikoliv FF jak to všichni dělají) je jak desktopovým, tak mobilním prohlížečem. Na desktopu přitom stále nabízí možnost použití ve Windows, MAC i Linuxu. Na mobilních zařízeních ho můžete mít na Androidu, jak v mobilní, tak tabletové podobě.

MIF16

Hodně zajímavě vypadá snaha o Firefox OS – mobilní operační systém. Samotná Mozilla uvádí, že dnešní Firefox je rychlejší než kdy předtím – což je samo o sobě dost důležité, protože zhruba před dvěma roky měl Firefox velké problémy s rychlostí i stabilitou.

Mozilla Firefox 4.0

Mozilla Firefox 4.0

Poznámka: Historické fotografie Firefoxu pocházejí z Arhun.com, pokud byste chtěli vědět ještě starší kousek historie, tak zkuste A Visual Browser History, from Netscape 4 to Mozilla Firefox. Bylo by hezké mít screenshoty všech verzí Firefoxu, ale za devět let se dostal k číslu dvacet pět. Což byl mimochodem ještě nedávno jeden z problémů Firefoxu  – příliš rychlé vydávání nových změn. Svět prohlížečů to prostě nemá jednoduché.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?