Hlavní navigace

Vůbec první chyba v Ubuntu uzavřena

Daniel Dočekal

Před devíti lety stanovený velký cíl, porazit Microsoft, sesadit ho z jedničky mezi operačními systémy, se nepodařil. Ubuntu a lidé okolo něj si přesto zaslouží úctu.

Microsoft has a majority market share je vůbec první chyba v Ubuntu. Nahlášena byla osobně Markem Shuttleworthem v srpnu 2004 a je to samozřejmě symbolická chyba. Měla vyjadřovat smysl Ubuntu, pokusit se odstranit Microsoft (Windows) z pozice jedničky mezi operačními systémy, pomoci prosadit  Open Source. Určitým způsobem to také byl nesplnitelný cíl, ale i takové cíle je nutné si dávat. Dávají možnost za něčím velmi vzdáleným, velkým a důležitým jít.

UX17_pulpitel2

30. května 2013 byla tato chyba označena jako „fixed“. Opraveno, vyřešeno, uzavřeno. Jakkoliv k tomu samozřejmě nedošlo a Ubuntu se Windows nepodařilo nijak výrazně ohrozit, je možná dobře, že Shuttleworth tuhle „chybu“ uzavřel. Brzy by slavila desetileté výročí a doprovázel by ji mírně hořký pocit.

Svět se mění, sesadit Windows se možná ve skutečnosti podařilo Androidu  a iOSu, ale je to pravda jenom na tabletech a mobilních telefonech. Byť právě tablety začínají nabývat na stále větším významu. Mark Shuttleworth k radikálním změnám vcelku skromně a odpovědně dodal, že (s Ubuntu) „hráli jenom malou roli v tomto posunu“. A má pravdu, Ubuntu, ani dalším variantám Linuxu, se nepodařilo prorazit mezi masy. Byť nepochybně právě Ubuntu (i další Linuxy) výrazně přispělo k rozvoji operačních systémů i osobních počítačů.

Našli jste v článku chybu?
2. 6. 2013 14:40
anakin (neregistrovaný)

S linuxem jsem koketoval již dříve, někdy v době, kdy se etablovalo Ubuntu, to u mne (sice ve varianátch Xubuntu a Lubuntu na notebooku) MS definitivně prohrál a posledních několik let PC s windows spouštím tak jednou, dvakrát do měsíce (kvůli Adobe Acrobatu), jinak vše zvládám na Xubuntu.

2. 6. 2013 11:32

Čte, ale jak známo, právě překlepy v titulcích unikají pozornosti bezkonkurenčně nejlépe. Díky, opraveno.