Hlavní navigace

Vybírají ženy, objednají muži

Martin Kopta 19. 1. 2004

Trendy internetového obchodu se nejlépe sledují před Vánocemi. Tehdy v krátké době proběhne nejvíce objednávek a vysledované chování se projeví i v dalších měsících. Zeptali jsme se internetových obchodníků, kdy lidé nakupují, zda jsou náročnější Pražané nebo jestli už online nakupování propadly i ženy.

Nechtěl jsem napsat článek o vánočních obchodech ve stylu zpravodajských deníků. Jestli obchodníci uvedou obraty a jejich růst podle pravdy, nebo si je vymyslí, to těžko někdo zjistí a nejspíš to není ani důležité. Proto jsem se provozovatelů online obchodů ptal především na trendy v předvánočním nakupování.

Z šesti oslovených odpověď do uzávěrky poslali tři: Ondřej Fryc za Internet Mall, Petr Král za InternetShops a Petr Šebek za Obchodní dům (v tomhle pořadí).

Oslovení obchodníci svorně uvedli, že letos začaly vánoční nákupy o něco dříve než v minulých letech.

Nevím, jestli lidé začínají pořizovat vánoční dárky, ale zvýšený obrat je znatelný už od začátku října. Zájem kulminuje někdy kolem konce listopadu a trvá v podstatě až do posledních dnů před Vánocemi, shrnuje letošní zkušenosti za všechny Petr Šebek.

Nikdo z oslovených si netroufl odhadovat, z jakých důvodů loni zákazníci vánoční dárky objednávali dříve, ale nevypadá to, že by více utráceli díky hromadnému zavedení plateb úvěrovými kartami: Drtivá většina zákazníků platí hotově při doručení zboží, říká Ondřej Fryc. U InternetShops podíl plateb kartou předem dosahuje již 20 procent: Naši zákazníci si zvykají i na tento druh platby, tvrdí Petr Král. Tento trend ovšem nepotvrzuje Ondřej Fryc, podle něhož vzrostl počet hotových plateb. Dle Krále se také rozmáhá doručování kurýrní službou na úkor dobírky České pošty.

Loni se také poprvé výrazně projevila internetizace domácností. „V současné době zákazníci objednávají již celý den, tedy včetně večera i noci. Velké procento objednávek se postupem několika let přesunulo ze všedního dne do víkendu, tedy na sobotu a neděli,“ říká Petr Šebek. I tak je ale nejvíce objednávek stále pořizováno během pracovní doby odpoledne.

Zajímalo mě i, jak se liší zákazníci z Prahy od zákazníků v ostatních regionech. Zajímavé jsou odpovědi mimopražských obchodníků: Pražští zákazníci jsou náročnější. Mají požadavek na kratší dobu dodání, závoz domů bývá později večer, uvádí Petr Šebek. A Petr Král k tomu dodává: Dražší zboží (například značková elektronika) se prodává lépe v Čechách než na Moravě.

Trochu pod vlivem článku Alfreda Hermidy Women put off by gadget shopping z BBC jsem se obchodníků zeptal i na podíl žen mezi zákazníky. Všichni se shodli: Zvyšuje se. Zároveň ale Ondřej Fryc dodává: Většinou to ale bývá tak, že ženy vyberou a pak zadají svému manželovi, aby to koupil. Potvrzuje to i Petr Šebek: „Vaše manželka udělá objednávku, ale do objednávky uvede vaše jméno, protože s vámi budeme řešit jednak placení a jednak dovoz zboží. Stává se to zcela běžně.“ Petr Král: Jsou to pak většinou manželky a partnerky zákazníků, které se na objednávku ptají.

Pánové mě shodně vyvedli z omylu. Myslel jsem si, že před Vánocemi jde lépe na odbyt dražší zboží. Před Vánocemi se kupují spíše levnější věci, které mohou lépe sloužit jako dárek, říká Ondřej Fryc. Jedná se o relativně malé, tedy stokorunové částky, ale nabíhají počty prodaných kusů, dodává Petr Šebek.

A které že komodity šly nejvíce na odbyt? Naším hitem byly dva modely discmanů značky Hyundai a kuchyňský robot od Bosche, to platí pro Obchodní dům. V obchodech sítě Internet Mall to bylo podobné: Nejvíce se zřejmě prodávaly MP3-přehrávače. Je to ideální dárek a navíc trh MP3-přehrávačů dramaticky roste. Totéž se týká všeho kolem technologie DVD. Foťáky, zejména digitální, a kamery také zaznamenaly velký vzrůst. A pak pochopitelně již zmiňované ‚dárkové‘ zboží jako kávovary, kuchyňské roboty, mobilní telefony apod.

Petr Král doplnil artikl z Vltavy: Z knih patřily mezi bestesellery životopis Madeleine Albrightové, Umění klamu Kevina Mitnicka nebo knihy Paula Coelha. Z hudby se čím dál více prodávají čeští interpreti, jejichž CD jsou o poznání levnější, než je tomu u zahraničních. Jaromír Nohavica, Kabát, Radůza a bratři Ebenové prodali dohromady na Vltavě přes 5.000 kusů CD.

Z odpovědí provozovatelů obchodů mně vychází pro letošní rok několik důležitých poznatků: Na Vánoce se obchodníci musejí připravit již před koncem října. Prodávat budou lépe drobné zboží, i když Petr Šebek by možná úplně nesouhlasil. Obchody bude třeba připravit na uživatele s připojením z domácnosti. Pro Pražany (ale trend je neúprosný a nejspíš se zhýčkanost rozšíří i do dalších částí země) je třeba připravit možnost volby času doručení i ve večerních hodinách a o víkendu. Je nutné prodávat (a doručovat) až do Štědrého dne a myslet na to, že za mužskými jmény se často skrývají vládci domácích rozpočtů v sukni. Několikanásobné zvýšení odbytu za válečné přípravy stojí.

Anketa

Koupili jste vánoční dárky na Internetu?

Našli jste v článku chybu?

27. 1. 2004 9:07

ST (neregistrovaný)
Ve velké části internetových obchodů již 13.12. nedokázali doručit zboží před štědrým dnem.

To je smutná realita, která mne před vánocemi potkala...

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Lupa.cz: České internetové uzly vtrhly na Slovensko

České internetové uzly vtrhly na Slovensko

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte