Hlavní navigace

Vydírán online aplikacemi

František Fuka

Obecně se očekává, že v budoucnosti se toho bude na domácí počítače instalovat méně a méně a na všech poběží pouze "thin client" (milovníci češtiny prominou, ale z hlediska vyššího principu mravního odmítám psát "tenký/hubený/úzký klient"), který bude komunikovat se serverem toho, kdo vám program prodal. Výhody jsou zřejmé - snadnější upgrade a oprava chyb, snadnější přizpůsobení různým hardwarovým konfiguracím, nebo dokonce různým operačním systémům.

Online multiplayer hra „World of Warcraft“ (principem něco trochu jiného než populární „Warcraft“) je úspěšná. Tak úspěšná, že – věřte tomu nebo ne – je vyprodaná a je obtížné ji koupit. A tak úspěšná, že existující online servery (bez kterých se hra nedá hrát) jsou přetíženy a mají výpadky. Situaci příliš nepomáhá to, že trpasličí bojovníci protestují a tím zatěžují servery ještě víc. Firma Blizzard se omlouvá a slibuje, že problémy bude řešit. Ale zajímají nějaké omluvy někoho, kdo si za peníze koupil hru, platí měsíčně za to, že ji může hrát, ale hrát ji nemůže, protože „server je přetížen“? Podobné problémy má také online distribuční a autentizační systém „Steam“ od Valve, tvůrců populárního „Half-Life“. A pokud server nejede, nemůžete hrát ani ty hry od Valve, které jsou určeny pro offline hru.

Ale nejde jenom o hry (i když jejich majitelé jsou nejhlasitější). Quicken od Intuitu je velmi populární program pro vedení účetnictví a daní, pomocí kterého mohou Američané mimo jiné přímo převádět peníze ze svých účtů – program se spojí se serverem Intuitu a ten pak se serverem patřičné banky. Teď Intuit oznámil, že přestanou podporovat verze Quickenu starší než čtyři roky, a vyzývá uživatele, aby si zakoupili novější verzi (se slevou!). Tedy: máte ve svém počítači, v programu, za který jste zaplatili, své veškeré účetnictví, a najednou se dozvíte, že – aby vám nadále k něčemu bylo – musíte za ten program zaplatit znovu. Tady Intuit tuto činnost označuje slovy „sunsetting“ nebo „retiring“ (místo správného „screwing customers“) a vysvětluje, že „Sunsetting older versions of Quicken allows us to focus resources on enhancing our products and providing support for more current versions, which are used by the vast majority of Quicken customers. The result: a better customer experience for millions of Quicken users.“ Což je tak kouzelný newspeak, že se to fakt nedá přeložit.

To všechno jsou první vlaštovky toho, jaká úskalí s sebou nese obchodní model „software si vlastně nekupuji, ale pouze si pronajímám jeho online provoz“. Samozřejmě, jde o úskalí pouze pro spotřebitele. Tvůrci těch programů z toho mohou mít pouze radost. Rozhodně nevyžaduji, aby koupě programu automaticky znamenala jeho bezplatné doživotní aktualizace. Ale s modelem „program, který jsem si koupil, najednou přestane dělat to, kvůli čemu jsem ho kupoval“ se nějak pořád nedokážu vyrovnat.

Našli jste v článku chybu?

3. 2. 2005 19:25

detergent (neregistrovaný)
Zrušení podpory AVG 6 je podvod na zákazníky, který má za úkol přinutit je k zaplacení dalších peněz.

Jak to? Jednoduché: virová databáze je - prostě databáze. Pokud je jednotný formát uspořádání dat v té databázi, potom je úplně jedno, v jaké verzi je program, jehož databázi chci aktualizovat. Čili... není vůbec žádný důvod, aby byla ukončena aktualizace virové databáze! Je to podvod na zákazníky! AVG7 může přidat nové funkce do samotného programu (třeba vylepšení heuristiky a podobně), ale …

2. 2. 2005 19:14

Miroslav Suchy (neregistrovaný)
No jo, jenze vyrobce auta, vam taky *garantuje* ze nahradni dily bude dodavat jenom 15 let po skonceni prodeje (tim cislem si nejsem presne jist, ale nejak tak to je) a stejne tak vam vetsina sw firem garantuje nejaky timeline, kdy se firma stara o aktualizace sw (obvykle 3-5 let). Jasne to auto je pri trose stesti pojizdne a funkcni delsi dobu. Ale i to ucetnictvi, jestli jsem dobre pochopil je stale funkcni, jenom ho prestali aktualizovat a nelze z nej realizovat prime platby do banky (coz urc…
Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče