Hlavní navigace

Vyhledávání v „grafu“ od Facebooku jenom ukazuje jeho bezradnost

 Autor: Facebook
Daniel Dočekal 18. 1. 2013

Dlouhodobá bezradnost Facebooku v otázce dalšího rozvoje má další výsledek. Mnoho měsíců po uvedení sociálního vyhledávání v Google i Bingu přichází Facebook s vyhledáváním v „grafu“.

Facebook Graph Search vypadá skoro bombasticky, místo klasického vyhledávání budete sestavovat dotazovací fráze ve stylu „friends who live in my city“. A postupně budete dotaz více a více zužovat. Třeba o „who like things i like“ a ještě navíc „play games played by friends of my friends“. A dostanete výsledky z neustále rostoucích databází Facebooku. Samozřejmě jen ty výsledky, na které máte nárok s ohledem na nastavení soukromí.

V předchozím příkladu je záměrně použita angličtina – bylo by samozřejmě hezké, pokud bychom mohli použít „přátelé, kteří žijí v mém městě, a kterým se líbí to, co mě, a kteří hrají hry, které hrají přátelé mých přátel“. Graph Search je ale zatím pro jiné jazyky jenom hudbou budoucnosti. Ostatně ona je to vůbec hudba budoucnosti – Facebook ohlásil pouze „betu“, do které se stejně zatím nemůžete dostat.

Sociální vyhledávání založené na znalostech „grafu“ definujícího nějakým způsobem spojení mezi objekty je zaklínadlem z loňského roku. Ale mluví se o něm už několik let a nějak se předpokládá, že by mohl vyřešit některé problémy klasického vyhledávání. Něco podobného nasadil Google a stále pracuje na něčem „ještě lepším“. O něco podobného se pokoušel Microsoft v rámci Bing.com (v rámci možnosti přístupu k datům z Facebooku a Twitteru). A teď přichází Facebook a na čtyřech základních oblastech – lidé, fotografie, místa a zájmy - se pokouší postavit něco použitelného.

Bohužel, jak už to tak zhruba dva roky u Facebooku platí, moc si s tím neví rady. Facebook Graph Search nejenom že zatím neexistuje, ale hlavně nepřináší službu, kterou by uživatelé skutečně potřebovali. A pouze zpřístupní již nyní dostupné informace – respektive lépe umožní prohlížet ty informace, které na Facebooku již existují – pomocí dodatečné filtrace. A ve zdání něčeho lepšího, nějakého lepšího vyhledávání.

Graph Search by se asi nejvíce hodil inzerentům a marketérům, ale v této oblasti panuje velká nejistota – představený „produkt“ má sloužit pouze uživatelům a pro marketéry podle dostupných informací zjevně není. Prozatím, protože z jejich pohledu jde o ideální a dobře využitelný nástroj. Ale pro uživatele samotné? Komplikované, nepřehledné a s malou přidanou hodnotou.

Ohrožuje Graph Search Google? Ani omylem

Komplikovanost posiluje i fakt, že Graph Search bude existovat vedle klasického vyhledávání – bez toho se totiž nedá dost dobře obejít. Prostě pokud na Facebooku budete hledat stránku konkrétní firmy, tak nic jiného než klasické hledání použitelné není. A asi je vhodné připomenout, že právě vyhledávání na Facebooku dlouhodobě kulhá na všechny nohy a je jednou z jeho problematických funkcí.

Odpovídá tomu nakonec i to, že pokud se Graph Search nedokáže dobrat k výsledkům, zastoupí ho Bing. Také menší ukázka toho, jak je Facebook ve vyhledávání bezradný. Potřebuje někoho dalšího, aby byl schopen alespoň hledat. A schopnostmi vyhledávání se stále pohybuje někde v minulém století. Nebo prostě na úrovni omezeného fulltextového hledání.

Open Graph Search je navíc hodně bezzubý. Pro základní představu to  nejzásadnější – nevyhledává v příspěvcích. Dokonce neumí vyhledávat ani v záplavě dat, které Facebook nashromáždil (a stále shromažďuje) v rámci Open Graph aktivit jako takových. Pamatujete na „frictionless sharing“, které Facebook někdy předloni označoval za budoucnost? Tedy že ať budeme dělat cokoli, na Facebooku se o tom budou objevovat zmínky? Automatické sdílení informace o tom, že na Yahoo čtete článek?

Co to vlastně Facebook oznámil?

Pokud se nad tím zamyslím, tak Facebook v roce 2013 s velkou slávou a řečmi o revolučních změnách ohlásil zcela základní možnosti filtrace výsledků vyhledávání podle vlastností omezené množiny objektů. Tedy něco, co by bylo revoluční možná tak před pěti lety. Vše je možné „ovládat“ zdánlivě pomocí dotazů pokládaných v reálném jazyce a v doposud nepřístupné betě je možné toto vše teoreticky vyzkoušet pouze v angličtině.

Pokud snad někdy někde zazněly hlasy kritizující Apple Siri pro nedokonalost, tak v porovnání s oznámeným vyhledáváním v „grafu“ je Siri zázrak technologie. Protože, je mi to líto, vyhledávání v „grafu“ je snáze pochopitelné pouze jako série několika formulářů, které umožňují postupně budovat dotaz s pomocí několika předem předdefinovaných kritérií.

MIF16

Co dodat? Budeme muset počkat pár týdnů či měsíců, než vůbec Graph Search uvolní k používání. A pak se zcela pochopitelně objeví zásadní problémy týkající se ochrany soukromí. Možnost prohledávání Open Graph dat totiž zákonitě povede k nalezení nových cest, jak zjišťovat o lidech v podstatě i to, co o sobě nevědí ani oni sami.

Velkou otázkou zůstává ale i to, jakým způsobem dokáže Facebook novou funkci proměnit v peníze. Zatím totiž o ničem takovém nemluví. A případné zpřístupnění marketérům a reklamě? Tam už začíná problém se soukromím být podstatně vážnější. 

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Sat novinky: promo Sky 1 HD

Sat novinky: promo Sky 1 HD

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...