Hlavní navigace

Vyhození ze školy za signaturu v mailu?

Michal Valášek 15. 11. 1999

Původně neadresný článek o tom, zda je čtení cízích e-mailů trestné, vyvolal poměrně značnou diskusi, kterou si na sebe vztáhli zejména členové akademické obce různých vysokých škol. Se svým příběhem do mlýna se rozhodl přispět i Michal Valášek, bývalý student Masarykovy univerzity, který měl velké oplétačky kvůli signatuře svého mailu.

Se zájmem sleduji diskusi k článku o monitorování elektronické pošty na vysokých školách. Já jsem ten student, který minulý rok dobrovolně odešel z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně, kde mu byly zablokovány účty za komerční zneužití TEN-34 CZ – podle mého soudu neoprávněně – a nikdo se toto komerční zneužití ani nepokusil prokázat. Tenkráte i v současné diskusi se vedení fakulty schovává za akademické a nekomerční využití sítě FI, potažmo TEN-34 CZ.

Souhlasím s tím, že TEN je akademická síť a měla by se takovým způsobem též využívat. Jenomže hranice mezi komerčním a nekomerčním využitím jsou dost obtížně definovatelné a pokud daný student nebo pedagog navíc nějakou podnikatelskou činnost vyvíjí (což je prakticky jediný způsob, jak na vysoké škole přežít), téměř jistě jí překročí. Tudíž je nutno rozlišit případ, kdy student rozesílá komerční spamy, a když mailem dostane pokyny k práci na projektu pro komerční firmu. První případ je bezesporu zavrženíhodný a venkoncem negativní. Druhý případ je možná komerční činnost, nicméně jeho „společenská nebezpečnost“ je prakticky zanedbatelná.

Já jsem byl konkrétně popotahován za to, že jsem do vnitřní mailové konference školy odeslal zcela nevinný mail, jehož jedinou závadnou částí byla signatura. Ta obsahovala moje telefonní čislo a hlavně kontaktní e-mailovou adresu valasek@cpress.cz. Za to mi byly zablokovány účty. Dobrá, beru tedy na vědomí, že na FI platí taková přísná pravidla. Pro všechny. Pro všechny?

Podívejme se tedy, jak se síť TEN-34 skutečně využívá. Nebudu se bavit o tom, že největší warezové a MP3 servery jsou na TEN. Nebudu rozebírat složení tabulky padesáti nejnavštěvova­nějších serverů podle cache engine TEN. Tohle všechno jsou těžko podchytitelné věci a těžko z toho můžeme obviňovat vedení libovolné vysoké školy.

Místo toho se podíváme na adresu http://www.fi­.muni.cz/usr/bran­dejs/. Skví se tam stránka Ing. Michala Brandejse, CSc. Tento pán je vedoucím Centra výpočetní techniky na Fakultě informatiky. Po praktické stránce to znamená, že se jedná o jednu z nejdůležitějších osob na škole. Mimo jiné je soudcem prohřešků studentů proti akademické povaze sítí (na FI se účty blokují okamžitě, bez možnosti účinného odvolání a v řadě případů byť jenom vědomí studenta, což mohu na požádání dokázat). Je to tatáž osoba, která komerčním zneužitím sítě rozumí i podpis v mailu. Pan Brandejs je kromě jiného spisovatel – sepsal několik odborných knih (o Linuxu a architektuře procesorů Intel). A na jeho stránkách nenajdeme nic jiného, než errata ke knize. Ke knize, která byla vydána komerčním vydavatelstvím a za kterou pan Brandejs nepochybně dostal patřičný honorář. Ať žije akademická čistota sítí TEN všeobecně a na FI zejména!

Nestačí? Máme i zábavnější věci. CESNET v Brně zastupuje Masarykova univerzita (přesněji ICS – Institut výpočetní techniky, nezaměňovat s CVT). Živím se poskytováním služeb v oblasti Internetu, měl jsem pro jistou brněnskou firmu zajišťovat připojení k Internetu a tudíž jsem se informoval u rozličných poskytovatelů na podmínky. Jednou z oslovených firem byl i brněnský CESNET. Odeslal jsem tedy mail a vzápětí obdržel kompletní cenovou nabídku. Jaké bylo moje překvapení, že adresa v záhlaví dopisu je pistek@ics.muni.cz a že zmíněný mail započal svou cestu na počítači aragorn.ics.mu­ni.cz. Aragorn je zcela nepochybně připojen k akademické síti a uvedení adresy @ics.muni.cz je očividně jejím zneužitím, a to často opakovaným – viz případy různých firem připojených na CESNET v Brně.

Oba uvedené případy se týkají nikoliv studentů, ale placených zaměstnanců Masarykovy univerzity. A to nikoliv v nízké funkci. Oba dva uvedené případy jsou podle mne celkem málo závažné. Nebo jinak: Jednalo by se o zcela triviální případy, pokud by i při posuzování prohřešků studentů byla používána stejná měřítka. Ale v současné situaci je považuji za nanejvýš závažné.

O praktikách, které Fakulta informatiky používá vůči svým studentům by se dalo napsat hodně. Řada z nich odporuje elementárním pravidlům chování civilizované společnosti (jestli ne i zákonům tohoto státu by musel rozhodnout nezávislý soud). Jak je vidět, pod svícnem bývá tma i na akademické půdě. Při jakýchkoliv protestech a námitkách se „problémový student“ dozví, že ho nikdo nenutí studovat a že ho na fakultě nikdo nedrží.

Já jsem se rozhodl a ve druhém ročníku z uvedené školy odešel. S odstupem roku bych vedení FI MU v Brně (jmenovitě pánům Brandejsovi, Staudkovi a Matyskovi) chtěl poděkovat, že mi otevřeli oči a pomohli učinit rozhodnutí, kterého jsem od té doby ještě nezalitoval.

Michal A. Valášek
Programátor, web designér a bývalý student Fakulty informatiky.


Související články a odkazy:

Našli jste v článku chybu?

26. 11. 1999 16:23

RePo (neregistrovaný)
Prehanim nebo neprehanim, ja jsem jenom vyjadril svuj nazor na zaklade svych zkusenosti. Nesouhlasim s temito nazory, ktere prezentuji administratory FI ve svetle "nemaji na tyto blbiny cas, jelikoz se stale venuji pouze dulezite praci" atd., protoze timhle image se taky omlouva jejich prezirave a arogantni chovani k uzivatelum vcetne nesmyslne striktiniho blokovani uctu a podobne, viz pripad Valasek.

Pro me jsou rozhodne zajimavejsi indicii zkusenosti, ktere jsem popsal ve svem prispevku …

23. 11. 1999 23:10

Sahib (neregistrovaný)
Komunistické myšlení zcela nevymizelo, pár let po převratu se se studenty jednalo jako s lidmi, nyní se už pár let otáčí kormidlo zpět, studenti jsou opět nesmyslně buzerováni jako otravný hmyz, který musí profesoři a učitelé snášet za mrzký peníz. Místo toho aby škola byla ráda, že studenti jsou aktivní a zapojují se do komerčních aktivit ve svém oboru, je ještě potírá.

Typický příklad je přístup do sítě FF MUNI, kde po hacknutí správce zakázal přístup z jiné než akademické sítě - čímž totálně p…

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá