Hlavní navigace

Vyhození ze školy za signaturu v mailu?

Michal Valášek 15. 11. 1999

Původně neadresný článek o tom, zda je čtení cízích e-mailů trestné, vyvolal poměrně značnou diskusi, kterou si na sebe vztáhli zejména členové akademické obce různých vysokých škol. Se svým příběhem do mlýna se rozhodl přispět i Michal Valášek, bývalý student Masarykovy univerzity, který měl velké oplétačky kvůli signatuře svého mailu.

Se zájmem sleduji diskusi k článku o monitorování elektronické pošty na vysokých školách. Já jsem ten student, který minulý rok dobrovolně odešel z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně, kde mu byly zablokovány účty za komerční zneužití TEN-34 CZ – podle mého soudu neoprávněně – a nikdo se toto komerční zneužití ani nepokusil prokázat. Tenkráte i v současné diskusi se vedení fakulty schovává za akademické a nekomerční využití sítě FI, potažmo TEN-34 CZ.

Souhlasím s tím, že TEN je akademická síť a měla by se takovým způsobem též využívat. Jenomže hranice mezi komerčním a nekomerčním využitím jsou dost obtížně definovatelné a pokud daný student nebo pedagog navíc nějakou podnikatelskou činnost vyvíjí (což je prakticky jediný způsob, jak na vysoké škole přežít), téměř jistě jí překročí. Tudíž je nutno rozlišit případ, kdy student rozesílá komerční spamy, a když mailem dostane pokyny k práci na projektu pro komerční firmu. První případ je bezesporu zavrženíhodný a venkoncem negativní. Druhý případ je možná komerční činnost, nicméně jeho „společenská nebezpečnost“ je prakticky zanedbatelná.

Já jsem byl konkrétně popotahován za to, že jsem do vnitřní mailové konference školy odeslal zcela nevinný mail, jehož jedinou závadnou částí byla signatura. Ta obsahovala moje telefonní čislo a hlavně kontaktní e-mailovou adresu valasek@cpress.cz. Za to mi byly zablokovány účty. Dobrá, beru tedy na vědomí, že na FI platí taková přísná pravidla. Pro všechny. Pro všechny?

Podívejme se tedy, jak se síť TEN-34 skutečně využívá. Nebudu se bavit o tom, že největší warezové a MP3 servery jsou na TEN. Nebudu rozebírat složení tabulky padesáti nejnavštěvova­nějších serverů podle cache engine TEN. Tohle všechno jsou těžko podchytitelné věci a těžko z toho můžeme obviňovat vedení libovolné vysoké školy.

Místo toho se podíváme na adresu http://www.fi­.muni.cz/usr/bran­dejs/. Skví se tam stránka Ing. Michala Brandejse, CSc. Tento pán je vedoucím Centra výpočetní techniky na Fakultě informatiky. Po praktické stránce to znamená, že se jedná o jednu z nejdůležitějších osob na škole. Mimo jiné je soudcem prohřešků studentů proti akademické povaze sítí (na FI se účty blokují okamžitě, bez možnosti účinného odvolání a v řadě případů byť jenom vědomí studenta, což mohu na požádání dokázat). Je to tatáž osoba, která komerčním zneužitím sítě rozumí i podpis v mailu. Pan Brandejs je kromě jiného spisovatel – sepsal několik odborných knih (o Linuxu a architektuře procesorů Intel). A na jeho stránkách nenajdeme nic jiného, než errata ke knize. Ke knize, která byla vydána komerčním vydavatelstvím a za kterou pan Brandejs nepochybně dostal patřičný honorář. Ať žije akademická čistota sítí TEN všeobecně a na FI zejména!

Nestačí? Máme i zábavnější věci. CESNET v Brně zastupuje Masarykova univerzita (přesněji ICS – Institut výpočetní techniky, nezaměňovat s CVT). Živím se poskytováním služeb v oblasti Internetu, měl jsem pro jistou brněnskou firmu zajišťovat připojení k Internetu a tudíž jsem se informoval u rozličných poskytovatelů na podmínky. Jednou z oslovených firem byl i brněnský CESNET. Odeslal jsem tedy mail a vzápětí obdržel kompletní cenovou nabídku. Jaké bylo moje překvapení, že adresa v záhlaví dopisu je pistek@ics.muni.cz a že zmíněný mail započal svou cestu na počítači aragorn.ics.mu­ni.cz. Aragorn je zcela nepochybně připojen k akademické síti a uvedení adresy @ics.muni.cz je očividně jejím zneužitím, a to často opakovaným – viz případy různých firem připojených na CESNET v Brně.

Oba uvedené případy se týkají nikoliv studentů, ale placených zaměstnanců Masarykovy univerzity. A to nikoliv v nízké funkci. Oba dva uvedené případy jsou podle mne celkem málo závažné. Nebo jinak: Jednalo by se o zcela triviální případy, pokud by i při posuzování prohřešků studentů byla používána stejná měřítka. Ale v současné situaci je považuji za nanejvýš závažné.

O praktikách, které Fakulta informatiky používá vůči svým studentům by se dalo napsat hodně. Řada z nich odporuje elementárním pravidlům chování civilizované společnosti (jestli ne i zákonům tohoto státu by musel rozhodnout nezávislý soud). Jak je vidět, pod svícnem bývá tma i na akademické půdě. Při jakýchkoliv protestech a námitkách se „problémový student“ dozví, že ho nikdo nenutí studovat a že ho na fakultě nikdo nedrží.

Já jsem se rozhodl a ve druhém ročníku z uvedené školy odešel. S odstupem roku bych vedení FI MU v Brně (jmenovitě pánům Brandejsovi, Staudkovi a Matyskovi) chtěl poděkovat, že mi otevřeli oči a pomohli učinit rozhodnutí, kterého jsem od té doby ještě nezalitoval.

MIF16

Michal A. Valášek
Programátor, web designér a bývalý student Fakulty informatiky.


Související články a odkazy:

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: E-liga na FTV Prima: je tu Hearthstone

E-liga na FTV Prima: je tu Hearthstone

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?