Hlavní navigace

Vypálené jablko

Vojtěch Bednář 24. 5. 2010

Jste-li fanoušky Apple, pak takřka určitě znáte jeho produkt Apple TV. Jste-li skutečnými maniaky, možná ho i vlastníte. Jste-li doopravdy šílení, vyhovuje vám. Pro všechny ostatní je tady Google.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Apple TV je krabička určená k připojení k televizoru a obsahující velmi zjednodušený počítač s Mac OS X. Má síťové rozhraní, harddisk, a slouží takřka výlučně k přehrávání médií. Média se berou z počítače na síti vybaveného iTunes, z oficiálního obchodu a řady dalších zdrojů, jako je Youtube. Na první pohled vypadá přehled těchto zdrojů i možností impresivně, na druhý ovšem zjistíte, že reálné možnosti jsou, zejména v České republice, docela omezené. Přesto se krabička prodává a to asi tak za 10 000 Kč včetně daně. Asi nejrozšířenější použití je hack firmwaru, po kterém možnosti zařízení exponenciálně stoupnou, případně neoficiální upgrade na sice nevýkonný, ale „plnohodnotný“ počítač Mac. Jiné rozumné využití to nemá – což jsou hlasy, které zaznívají nejenom v Česku, ale i v zemi, kde přístroj vznikl a čemuž odpovídají prodeje onoho aparátu.

Google TV, byť názvem naprosto jasně asociuje produkt výše uvedený, není ani tak krabička, jako spíše softwarová platforma založená na Androidu. Dá se (s příslušným hardwarem nutným k provozu) integrovat do televizoru, nebo prodávat jako set-top-box ne nepodobný tomu od Apple. Podobné bude zřejmě i uživatelské rozhraní a v základu i funkce – se zásadním rozdílem.

Zatímco Apple TV používá síťové rozhraní – hlavní a prakticky jediný to vstup multimédií – ke komunikaci s několika málo autorizovanými zdroji, Google slibuje, že do vyhledávání a následného přehrávání médií zapojí zdrojů naopak co nejvíce. Vypadá to, že cílem krabičky bude na základě zadaných klíčových slov nebo asociací vyhledat všechna multimédia (v lokální síti, na Internetu, v obchodech, kdekoli) a ty pak nabídnout k přehrání.  – S Apple jí spojuje podobný název, vzhled, podobné funkce, podobné rozhraní, a dělí je totálně odlišný přístup k věci. Podobně, jako je tomu u telefonů a přístrojů s OS Android vs. s Mac OS (chcete-li iPhone OS).

MIF16

Oproti telefonům a tabletům je tu ale v případě Apple/Google TV jeden markantní rozdíl. Troufám si tvrdit, že po reálném uvedení produktu od Google se tento rozdíl projeví, a dá mu oproti Apple na poli domácích set-top-boxů jednu velkou výhodu. Výhodu, kterou v ostatních segmentech nemá. Do Apple TV byly v počátcích před uvedením, někdy v roce 2007, vkládány obrovské naděje. Vzpomínám si na vzrušenou debatu s jistým jablečným hyperoptimistou, který tvrdil, že „v té krabičce budou všechna média na Internetu na dosah dálkového ovladače“. Brzy se ukázalo, že „všechna média“ jsou reálně trailery k filmům, a že bez zásahu do softwaru to jinak nebude. Ani pak ovšem TV neuměla nic, co by moderní herní konzole nedokázala a pro mnoho svých nadšených kupců se po zásluze stala další zbytečnou krabicí v obýváku.

Příchod Google TV toto může změnit. Krabička s upraveným Androidem uvnitř by mohla být (= neznamená, že bude) skutečně revolučním, a ani náhodou ne zbytečným přijímačem dálkového ovládání. Její idea vypaluje Apple TV rybník, a může přinést skutečnou kvalitu tam, kde uživatelé očekávají otevřenost a ohromující množství zdrojů – na rozdíl od uzavřenosti a jistot iTunes Store. Paradoxně, právě toto vypálení rybníku by mohlo nakonec přinutit Apple upravit svůj špatně se prodávající produkt tak, aby odpovídal původním představám o tom, jak by měl fungovat. Dlužno dodat, že ve prospěch uživatelů.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: Mňam a Mňau odejdou z DVB-T vysílání

Mňam a Mňau odejdou z DVB-T vysílání

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy