Hlavní navigace

Vyplatí se platit na diskusních serverech?

Martin Pírko 28. 1. 2005

Je to již nějakou dobu, co byly na dvou českých diskusních serverech zavedeny pro zájemce speciální placené služby. Začal Hofyland.cz a pak se k němu připojil i Nyx.cz, oba patří k největším diskusním serverům v Čechách. Pojďme zkusit porovnat, co ten který nabízí pro platící zákazníky, a zjistit, zda se případná investice vůbec vyplatí.

Snad to většina z vás ví, ale raději… Diskusní servery (DS) jsou v podstatě rozsáhlé kartotéky fór na rozličná témata, funguje tam interní pošta mezi jednotlivými uživateli a mnoho dalších „zpříjemňovačů“ komunikace. Nejranější DS povětšinou už neexistují (Průvodce, Cyberspace), nebo se aspoň přelily do jiné podoby, přičemž mnoho lidí z nich odešlo (např. nový Cyberspace.cz). Relikvií dávnověku DS scény zůstává prakticky nezměněné Mageo.cz.

Naprogramování bývá většinou spojeno s počátečním zápalem tvořícího umělce, ale na druhou stranu – spravovat takový diskusní server stojí mnoho času, úsilí a často i peněz. Musí se zařídit hardware, hosting nebo housing, platí se za doménu apod. Prostoru pro reklamu na DS taky příliš nebývá, není o ni velký zájem. Po pár letech se z nadšeného tvůrce (často člověka okolo dvaceti let) stane pragmatik, a tak vidí, že potřebuje nějakou tu dotaci od uživatelů, aby kvůli projektu, který už pro něj stejně ztratil počáteční kouzlo, nemusel vybírat své kapsy do dna. Naštěstí pro komunitu uživatelů v něm zbude trocha toho prvotního zápalu, a proto se snaží všechno držet dál v chodu (i když zrušení by bylo jednodušší).

Myšlenka placeného DS se objevila už na starém Cyberspace, naneštěstí nebyla realizována, a v té době nejslavnější „diskuzák“ skončil. Po dlouhé době se objevila sbírka na Nyxu, přičemž se vybrané peníze použily na upgrade hardwaru (viz související články). Pavel „Hofy“ Hofner nedlouho poté založil tzv. V.I.P. účty – uživatelé získají za platbu přístup k určitým novým funkcím systému (rozvedeme dále). Marek Janda alias Nyx reagoval zavedením podobné služby i na svém serveru.

Hofyland.cz – V. I. P. účet

Na Hofylandu se toho od dob psaní článků o DS nic moc převratného nestalo. Zaregistrování nového uživatele není problematické, nemusíte psát žádné texty apod., tím pádem je i přístup ke speciálnímu V. I. P. velmi jednoduchý. Splacením určité částky na účet (6 měsíců – 200 korun; 12 měsíců – 400 korun; 24 měsíců – 600 korun) či zasláním SMS (15 dní – 30 korun; 30 dní – 50 korun) se vám aktivují speciální služby, z nichž nejviditelnější je zobrazení „zlatých cihliček“ pod ikonkou uživatele – ukazatel prestiže (doba předplacení). Zároveň získáte 150MB webhosting na adrese jmeno_nicku.ho­fyland.cz (avšak chybí podpora tolik oblíbeného PHP a MySQL). Další služby a rozšířené funkce pro V.I.P. uživatele jsou stručně a výstižně popsány v Helpu na Hofylandu:

 • Viditelná tlačítka na liště – díky tomuto nastavení si každý V.I.P. uživatel může navolit, která tlačítka na hlavní liště chce mít viditelná a která skrytá.
 • Aktivace fast lišty – po zaškrtnutí této volby se bude zobrazovat select okno s nabídkou odkazů, které jsou běžně na hlavní liště. Tuto volbu je vhodné aktivovat, pokud máte povypínána veškerá tlačítka na hlavní liště, a lišta je tak úplně deaktivována.
 • Deaktivace user fastswitch – po zaškrtnutí této volby zneviditelníte select okno, kde se zobrazuje placená reklama od uživatelů na jimi inzerované internetové stránky.
 • Deaktivace V.I.P. indikátoru – po zaškrtnutí této volby se zneviditelní indikace V.I.P. levelu uživatelů na celém serveru (lišty pod ikonkou).
 • Aktivace V.I.P. invisible – po zaškrtnutí této volby se budete pro ostatní uživatele tvářit jako uživatel bez V.I.P. účtu.
 • Hidden list – touto volbou můžete nastavit, od kterých uživatelů nemáte zájem číst příspěvky, a proto se vám ani nezobrazí.
 • 100+ NEW – každý V.I.P. uživatel při vstupu do klubu uvidí již veškeré nové příspěvky až do nového příspěvku číslo 500.

Z pozorování vyplývá, že je těch cca 100 V. I. P. uživatelů spokojeno – proč by jinak byl jejich počet tak stabilní?

Nyx.cz – Prémium Nyx

Každá informace o Nyxu je sporná, nikdo pořádně nezná fakta, naopak drby a dohady se šíří poměrně snadno. Do jisté míry to způsobuje uzavřenost serveru a hlavně obtížná registrace. Mnoho lidí se také domnívá, že je Nyx „pod absolutní vládou svého tvůrce a jeho poskoků“ (takovéto i horší texty lze najít po celé české DS scéně). Asi poslední zajímavou akcí na Nyxu se stala „velká říjnová nyxová revoluce“ spojená s vyhozením nejprve pěti a pak ještě tří uživatelů (své dojmy popsali např. zde nebo zde). Pokud byste se chtěli dostat k Prémium Nyxu, musíte se nejprve zaregistrovat (pokud už nejste), což s ohledem na výše zmíněné problémy nebude často zas až tak jednoduché. Jinak doporučuji (zájemcům) přečíst si důkladně podmínky registrace obohacené o specifickou aplikaci Netikety.

Peníze nelze posílat přes SMS, ale pouze a jedině převodem na účet (30 dní – 50 korun; 90 dní – 150 korun; 180 dní – 250 korun; 360 dní – 500 korun). Prémium Nyx obsahuje (citace z úvodní stránky interní části serveru + komentáře autora v závorkách):

CIF16

 • fulltextové hledání v příspěvcích,
 • šifrované připojení přes https (vyšší zabezpečení),
 • možnost přikládat soubory k příspěvkům (uživatel má 10 MB prostoru),
 • více uživatelských módů (tři místo jednoho),
 • skrývání přátel a sledovaných osob ve vašem infu,
 • neviditelný mód (dříve přístupný zcela zdarma),
 • možnost ignorovat poslední příspěvky z určitých kategorií,
 • vypnutí ikonek (dříve šel použít bezikonkový skin – zdarma),
 • přeposílání zpráv od lidí, kterým jste nedávno sami psali,
 • speciální typy příspěvků,
 • možnost nastavit si jiný počet příspěvků na stránce než 10 (jako defaultní možnost),
 • (vypnutí reklam).

Kdo s koho

Dle nejjednoduššího metru (finanční náročnost) vyhrává vcelku o dost levnější V.I.P. od Hofylandu, avšak musíme se zaměřit přímo na porovnání služeb. V.I.P. útočí těžkým kalibrem – 150MB webhostingem proti 10 MB od Nyxu, naopak Prémium zasazuje úder mnoha užitečnými funkcemi odvozenými od dobře napsaného systému DS Nyx. Celkově tedy nejspíše remíza. Někdo nevyužije 150 MB, jiný naopak nepotřebuje luxus neviditelnosti, ignorování, fulltextové vyhledávání aj. Každému, co jeho jest.

Dnes už máte možnost podpořit svůj oblíbený DS a získat při tom nějakou tu „vychytávku“ navíc, což se mi zdá jako jasný krok vpřed. Dokud nebudou omezováni neplatící uživatelé, je vše v pořádku. Nemyslím si, že k tomu vzhledem k vcelku nízkému počtu platících dojde – naštěstí. Ale uvidíme, zda budoucnost změní bašty volného Internetu v uzavřené placené komunity… kéž by na to nedošlo.

Anketa

Využíváte DS Nyx.cz a Hofyland.cz?

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Vitalia.cz: Koho budete volit, tak budete očkovat

Koho budete volit, tak budete očkovat

DigiZone.cz: Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: 5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Vitalia.cz: Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

DigiZone.cz: ČT začne vysílat z Hradce Králové

ČT začne vysílat z Hradce Králové

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny