Hlavní navigace

Vypni s Petrem Bašem převážně nikoliv o smažení kuřat

Adam Hazdra

Dneska se vypneme v rozhovoru s Petrem Bašem, spoluzakladatelem pražského coworkingového centra The Hub. Hub není jen místo k sezení a přístup k Internetu, má hlavně propojovat lidi, inspirovat…

„Místo, kde pracujeme, ovlivňuje kvalitu naší práce, kreativitu, ale i celkovou spokojenost.“ DeskMag

Je jim mezi pětadvaceti a čtyřiceti, většina z nich je na volné noze v marketingu, PR, web designu nebo grafice. Dvě třetiny jsou muži, nejčastěji začínají v září po letních prázdninách, polovina se do toho dala před méně než rokem a k práci využívají některé z osmi set míst na světě. Řeč je o co-workingu, neboli práci formou sdílení společných prostor, a statistiky pocházejí z prvního ucelenějšího průzkumu na toto téma z počátku letošního roku Global Coworking Survey.

I v Čechách je hrstka co-workingových center, jak už dříve Lupa podotkla. Přední lokalitou je pak pražský Hub, který vznikl loni na jaře. A právě Petr Baše stál u jeho zrodu.

Petr je zajímavý člověk. Začínal jako projekťák v Kosovu, pak přesídlil do Iráku, na Srí Lanku, Jordánska, Afghánistánu, Súdánu. Pracoval pro Člověka v tísni, UNOPS, Fórum dárců. Pak se rozhodl naplno věnovat inovacím (Innovation Tank) a nakonec Praze spoluzaložil Hub, na který se teď v rámci dalšího Vypni podíváme podrobněji.

Mnozí v Hubu jistě byli, ale co přesně je to za místo? A proč by mělo lidi zajímat?

Hub je prostor pro setkávání, inovace a rozvoj podnikání. Je to ideální prostředí pro rozjezd vlastního projektu, nabízí kvalitní a levné kancelářské zázemí, ale hlavně možnost potkávat zajímavé lidi a třeba s nimi i spolupracovat. Posláním celosvětové sítě Hubu je pomáhat budovat radikálně lepší svět, snažíme se tedy nabízet nejen zázemí, ale přinášet podněty a informace a propojovat lidi a kapitál.

Teď ta těžká otázka. Proč platit za místo u vás, když můžeme využít nejbližší KFC s wifi?

Hub není jen místo k sezení a přístup k Internetu. Má za cíl vytvářet otevřenou a inspirativní atmosféru pro práci a spolupráci, propojovat lidi a být místem, kde vznikají inovace a spolupráce. To je hodně odlišná mise od smažení kuřat.

Z oslavy prvních narozenin Hubu. Kdo první pozná Petra, ten má u mě Hub Connection na měsíc zdarma (pište do diskuse).

Z oslavy prvních narozenin Hubu. Kdo první pozná Petra, ten má u mě Hub Connection na měsíc zdarma (pište do diskuse).

Jak vypadá běžný den člověka, který provozuje co-workingový prostor? Z tvého twitteru / facebooku to vypadá, že máš jeden mítink za druhým…

Provoz Hubu zajišťuje tým lidí, kteří se starají o to, aby vše dobře fungovalo, lidi byli spokojení, prostor byl příjemný, akce zajímavý a kafe dobrý. Já se teď zaměřuji na rozvoj, a to hned několika směry. Chceme nabídnout více zajímavých akcí v oblasti inovací, technologií, společenských trendů ve spolupráci s různými organizacemi a firmami. Dále se snažíme najít financování pro otevření Hubů v Brně a Ostravě, abychom přinesli hodnotu tohoto konceptu více lidem na větším území.

Kde se myšlenka co-workingu vlastně zrodila a proč se rozvíjí zrovna dnes?

Nevím, nejsem odborník, co-working je jen součást konceptu Hubu, využíváme ho jako silný nástroj a podporujeme jeho šíření v ČR jako jednu z řady společenských inovací. Dalšími, o jejichž rozšíření se snažíme, jsou crowsdourcing, včetně crowdfundingu, strategická společenská odpovědnost jako nástroj inovace firem a obecně postupy založené na transparentnosti a spolupráci.

Bylo obtížné pro váš záměr získat investora?

Žádného investora nemáme, peníze na investici jsme složili z několika zdrojů. Milion jsme dali my čtyři zakladatelé dohromady sami, dva miliony jsme si půjčili od kamarádů a známých a zbývající milion nám půjčila Nadace České spořitelny.

S čím dalším jste se při realizaci potýkali a potýkáte?

Těch věcí bylo spousta, prostor, finance, rekonstrukce, cash flow a negativismus, který dle mého názoru drží spoustu lidí v ČR zpátky.

Hub má jednu skvělou vlastnost, která je pro startupy klíčová – zaměřuje se na setkávání a propojování komunity od podnikatelů po investory. Jaké z vašich akcí se v tomto ohledu nejvíce osvědčily?

Dle mého názoru, aby propojování fungovalo, je potřeba mít neformální prostředí a autenticitu. Myslím, že nejvíc hodnoty vzniklo v Hubu na baru po skončení večerního programu při povídání mezi lidmi.

Komunikace okolo Hubu je česko-anglická. Jaké máte ambice po stránce mezinárodní spolupráce?

V mezinárodním rozsahu Hubu je síla, z hlediska přenosu zkušeností funguje síť Hubů skvěle. Co se týče lidí, kteří Hub využívají, byli bychom rádi kdyby expati tvořili podstatnou část a přinášeli jiný pohled na věc, kulturu a zahraniční kontakty. Obecně bych velmi uvítal, kdyby Česká republika začala aktivně lákat podnikavé a schopné lidi z celého světa, jako to například dělá Chile, viz www.startupchi­le.org.  Snažíme se tímto programem inspirovat CzechInvest  a MPO, za málo peněz by se zdejší podnikatelské prostředí mohlo podstatně víc našlápnout.

Na začátku se také hodně hovořilo o podpoře sociálních inovací a sociálního podnikání? Co si pod tím máme představit?

Tato témata jsou integrální součástí Hubu. Inovace vnímám jako všechny nové věci a myšlenky uvedené do reality, sociální, neboli společenské odkazují na nové strategie, koncepce, myšlenky, způsoby organizace a spolupráce, které naplňují společenské potřeby všeho druhu, od vzdělávání přes zdraví až po komunitní rozvoj a přinášejí hodnoty pro společnost. Jako příklady lze uvést mikrofinance, car sharing, eHealth, veřejně prospěšné práce, wikipedie nebo coworking. Zajímavým příkladem nedávno zavedeným v Británii a USA jsou tzv. Social impact bond, nebo Pay for success bond USA, soukromí investoři investují do programů snížení recidivy a stát jim vyplácí dividendy dle úspěchu programů a na základě kalkulace, kolik ušetřili státu za jednotlivého „napraveného“ po výkonu trestu.

Co se týče sociálního, neboli společensky prospěšného, podnikání, jedná se o jednu ze společenských inovací. Hlavním rozdílem od běžného podnikání je, že primárním cílem je generovat společenský přínos a zisk používat pouze jako nástroj pro dosažení tohoto cíle. S tím, jak se ve spoustě zemí snižují veřejné rozpočty na pokrytí různých společenských služeb, začíná být sociální podnikání stále více zvažováno jako jedno z řešení. 

Co se chystá? Na co se můžeme na podzim a v zimě těšit?

Na podzim v Hubu proběhnou desítky akcí, takže doporučuji sledovat náš Facebook. Pokud mám něco zdůraznit, rád bych všechny pozval na Mashup. Je to akce, na které se v rychlém sledu představuje přes deset zajímavých nápadů, startupů a iniciativ z různých oblastí. Cílem je inspirovat a zároveň pomoci projektům získat, co potřebují, spolupracovníky, investory, mediální podporu.

A konečně, už minule jsem říkal, že Vypni je sloupek víkendový, čili jaké máš plány na nadcházející víkend?

Tip Content Machovec

Odpočívat, pracovat a číst si.

Děkuji za rozhovor.

Našli jste v článku chybu?
27. 7. 2011 13:13
vlabra (neregistrovaný)

Živého mne nedostanou! Už dneska mi to připadá "o hubu", jak se furt někdo snaží upoutat mou pozornost. Reklama tu, reklama tam, na ulici samý vlezlý vnucovač telefonních tarifů a předražených parfémů. Fuj!

26. 7. 2011 20:58

Nebylo eCity taky ukázkou, jak pomocí hry získat u lidí důvěru v elektronické transakce?