Hlavní navigace

Vyšetřování projektu Tojecool.cz stále není u konce, na tahu je krajský úřad

Martin Vyleťal

Ani téměř 2 roky po vypuknutí aféry kolem webu Tojecool.cz není jasné, zdali bude v souvislosti s komunikačním kanálem pro mladé Středočechy někdo obviněn. Na tahu je Středočeský kraj.

Policie stále neuzavřela vyšetřování kontroverzního webu Tojecool.cz, který vznikl za éry středočeského hejtmana Davida Ratha. Středočeský kraj spustil speciální internetovou stránku pro žáky a studenty v září 2011. V březnu následujícího roku se web dostal do hledáčku médií. Už tehdy jsme se pozastavovali nad cenou, kterou se Středočeský kraj za vytvoření a provoz webu zavázal zaplatit. Celkem se mělo jednat o částku 1,95 milionu Kč bez DPH.

Kraj nevypsal na web otevřené výběrové řízení, ale místo toho oslovil napřímo tři firmy. Dvě ze tří oslovených společností, u kterých Středočeský kraj web poptával, byly založeny měsíc a půl před vypsáním veřejné zakázky.

Záhy po medializaci případu v březnu loňského roku bylo v souvislosti se zakázkou podáno několik trestních oznámení na neznámého pachatele. V červenci 2012 zahájili kriminalisté úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Ani po roce a půl vyšetřování ale policie nedospěla k žádnému konkrétnímu závěru.

Podle informací Lupy je pro další osud vyšetřování klíčové, jak se k projektu Tojecool.cz postaví současné vedení hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD). Rada Středočeského kraje složená ze zástupců ČSSD a KSČM by totiž měla rozhodnout, zdali kraji vznikla v souvislosti s kontroverzním projektem nějaká škoda. Pokud by se radní shodli na tom, že škoda nevznikla, vyšumělo by vyšetřování do ztracena.

Předchozí vedení kraje v čele s tehdejší hejtmankou Zuzanou Moravčíkovou, která nastoupila do úřadu po zatčení bývalého hejtmana Davida Ratha, přitom projekt Tojecool.cz na konci května 2012 zastavilo s tím, že byl předražený, sporně vysoutěžený a pro Středočeský kraj ne zcela potřebný.

Připomeňme, že zakázku získala společnost Koch&Koch, v jejímž čele stojí Adam Černý, jeden z právníků, kteří nyní zastupují u soudu Davida Ratha. Měsíc poté, co 21. března 2012 vyšel na Lupě článek Daniela DočekalaToJeCool.cz za dva miliony ale vůbec není cool“, podal Černý jako soukromá osoba na vydavatelství Internet Info a Daniela Dočekala žalobu na ochranu osobnosti. Žádal v ní stažení inkriminovaných článků na serverech Lupa.cz a Pooh.cz, zveřejnění omluvy a zaplacení částky jeden milion korun Kč.

UX17

Městský soud v Praze ale žalobu na ochranu osobnosti letos v dubnu v plném rozsahu zamítl. Adam Černý se proti rozhodnutí soudu odvolal. Případem se tak budou zabývat soudy vyšší instance.

Vývoj v kauze Tojecool:

Našli jste v článku chybu?
17. 1. 2014 15:05
Garik (neregistrovaný)

Podle Vasi logiky by se nemeli resit pripady kdy nekdo ukradne 20 tisic, protoze existuji pripady, kdy nekdo ukradne milion. Kradez jako kradez. Nelze to omlouvat tim, ze se nekdo obohatil min nez nekdo jiny. Ja jsem naopak rad, ze se Tojecool.cz na Lupe pripomina. Rath ma na Stredoceskem kraji stale sve lidi. Nechci, aby se to nakonec zametlo pod koberec.

17. 1. 2014 20:10
MM (neregistrovaný)

Teď jsem dočetl žalobu od pana Č. a takhle sem se již dlouho nezasmál. Chudák se cítí ohrožen na zdraví a životě :DDD Mega na účtu jako odškodné by to asi podle něj spravila....:D OMG