Hlavní navigace

Vývojáři milují Swift, BlackBerry na odpis a kyberválečník Sobotka

 Autor: Vláda.cz
Jan Sedlák 18. 3. 2016

Google do svého cloudu získal Apple. Microsoft otevírá Xbox Live. Oraclu klesá vše kromě cloudu. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Stack Overflow nabízí rozsáhlý průzkum mezi 56 tisíci vývojáři z celého světa, včetně Česka. Jsou to zajímavá čísla a grafy. Hodně stále exceluje JavaScript, oblibu si ale získal třeba Swift od Applu či React od Facebooku.

Google po nástupu nové cloudové šéfky a zakladatelky VMwaru Diane Greene začíná pro cloud získávat zajímavé zákazníky. Nejdříve se přidalo Spotify a nyní také Apple. Má to být obchod za stovky milionů dolarů. Apple část svého provozu alokuje také v rámci Amazon Web Services, podle Morgan Stanley za něj ročně utratí až miliardu dolarů. Uvidíme, jestli se Greene podaří zlákat i tradiční enterprise klientelu.

Business Insider si všímá jednoho z důvodů, proč Amazon za miliardu dolarů koupil herní streamovací službu Twitch, proč buduje vlastní herní engine a komunitu okolo. Ano, je to možnost nahnat další vývojáře do cloudu AWS.

Premiér Bohuslav Sobotka v Národním centru kybernetické bezpečnosti v Brně.
Autor: Vláda.cz

Premiér Bohuslav Sobotka v Národním centru kybernetické bezpečnosti v Brně.

Hry jsou důležité také pro Microsoft. Ten teď dělá zajímavé kolotoče kolem spojování Xboxu One a Windows 10, do herního byznysu by ale mohla přijít zajímavá možnost. Redmond totiž otevřel Xbox Live a hráči z Xboxu by mohli hrát stejné hry proti hráčům z PlayStationu. Teď uvidíme, jak se s tím v reálu popere Sony.

Krátce poté, co WhatsApp oznámil brzký konec podpory pro BlackBerry 10, se podobná věc děje i u Facebooku. Ten BlackBerry nezpřístupnil nové „privátní API“ a k 31. březnu tak na BlackBerry přestane fungovat aplikace Facebooku včetně posílání zpráv. To už je opravdu poslední hřebíček do rakve. Uvidíme, zda BlackBerry přijde s novými modely s Androidem, nebo s hardwarem zcela skončí.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pondělí navštívil Národní centrum kybernetické bezpečnosti v Brně a také Kybernetický polygon (KYPO) na Masarykově univerzitě, kde startovalo druhé cvičení Cyber Czech. To první v loňském roce otestovalo státní složky při fiktivním útoku na elektrárnu, Národní bezpečnostní úřad nyní stejný model rozšiřuje i pro další sektory. Česko má už vlastní kyberbezpečnostní zákon a připravuje se i na hlášení incidentů do Bruselu.

Adobe se daří překlápět zákazníky na cloud. V posledním kvartálu narostly tržby z Creative Cloudu o 44 procent na 733 milionů dolarů, Marketing Cloud poskočil o 21 procent na 377 milionů. Pomohlo to i k celkovým čtvrtletním rostoucím tržbám v hodnotě 1,38 miliardy dolarů.

EBF16

Oraclu v posledním kvartálu meziročně klesly tržby o tři procenta na devět miliard dolarů. Cloud nicméně nadále roste, konkrétně SaaS a PaaS si připsaly růst 57 procent a tržby 583 milionů dolarů. IaaS, který Oracle považuje za komoditu a nutný podklad, spadl o dvě procenta na 152 milionů. Tradiční licence nadále ztrácejí, tentokrát čtyři procenta. Stále ale s 6,3 miliardy dolarů tvoří obří část celkových čísel. Hardware utržil 1,1 miliardy dolarů, to je pokles 13 procent. Služby spadly o sedm procent.

Vypadá to trochu depresivně, zvlášť když v cloudu je obří konkurence a Microsoft chce s novým SQL Serverem jít mnohem více právě proti Oraclu. Firma rozjela odkup akcií za 10 miliard dolarů. V Oraclu se také chystají další výrazné změny, jak zaznělo na hovoru s analytiky. Podle všeho půjde o prodej cloudových služeb bez prostředníka v podobě obchoďáků.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Podnikatel.cz: Vrcholový řídící zaměstnanec za 75 tisíc

Vrcholový řídící zaměstnanec za 75 tisíc

Měšec.cz: „Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

„Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

Vitalia.cz: Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

DigiZone.cz: Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?