Hlavní navigace

Vývojáři milují Swift, BlackBerry na odpis a kyberválečník Sobotka

 Autor: Vláda.cz
Jan Sedlák 18. 3. 2016

Google do svého cloudu získal Apple. Microsoft otevírá Xbox Live. Oraclu klesá vše kromě cloudu. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Stack Overflow nabízí rozsáhlý průzkum mezi 56 tisíci vývojáři z celého světa, včetně Česka. Jsou to zajímavá čísla a grafy. Hodně stále exceluje JavaScript, oblibu si ale získal třeba Swift od Applu či React od Facebooku.

Google po nástupu nové cloudové šéfky a zakladatelky VMwaru Diane Greene začíná pro cloud získávat zajímavé zákazníky. Nejdříve se přidalo Spotify a nyní také Apple. Má to být obchod za stovky milionů dolarů. Apple část svého provozu alokuje také v rámci Amazon Web Services, podle Morgan Stanley za něj ročně utratí až miliardu dolarů. Uvidíme, jestli se Greene podaří zlákat i tradiční enterprise klientelu.

Business Insider si všímá jednoho z důvodů, proč Amazon za miliardu dolarů koupil herní streamovací službu Twitch, proč buduje vlastní herní engine a komunitu okolo. Ano, je to možnost nahnat další vývojáře do cloudu AWS.

Premiér Bohuslav Sobotka v Národním centru kybernetické bezpečnosti v Brně.
Autor: Vláda.cz

Premiér Bohuslav Sobotka v Národním centru kybernetické bezpečnosti v Brně.

Hry jsou důležité také pro Microsoft. Ten teď dělá zajímavé kolotoče kolem spojování Xboxu One a Windows 10, do herního byznysu by ale mohla přijít zajímavá možnost. Redmond totiž otevřel Xbox Live a hráči z Xboxu by mohli hrát stejné hry proti hráčům z PlayStationu. Teď uvidíme, jak se s tím v reálu popere Sony.

Krátce poté, co WhatsApp oznámil brzký konec podpory pro BlackBerry 10, se podobná věc děje i u Facebooku. Ten BlackBerry nezpřístupnil nové „privátní API“ a k 31. březnu tak na BlackBerry přestane fungovat aplikace Facebooku včetně posílání zpráv. To už je opravdu poslední hřebíček do rakve. Uvidíme, zda BlackBerry přijde s novými modely s Androidem, nebo s hardwarem zcela skončí.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pondělí navštívil Národní centrum kybernetické bezpečnosti v Brně a také Kybernetický polygon (KYPO) na Masarykově univerzitě, kde startovalo druhé cvičení Cyber Czech. To první v loňském roce otestovalo státní složky při fiktivním útoku na elektrárnu, Národní bezpečnostní úřad nyní stejný model rozšiřuje i pro další sektory. Česko má už vlastní kyberbezpečnostní zákon a připravuje se i na hlášení incidentů do Bruselu.

Adobe se daří překlápět zákazníky na cloud. V posledním kvartálu narostly tržby z Creative Cloudu o 44 procent na 733 milionů dolarů, Marketing Cloud poskočil o 21 procent na 377 milionů. Pomohlo to i k celkovým čtvrtletním rostoucím tržbám v hodnotě 1,38 miliardy dolarů.

Oraclu v posledním kvartálu meziročně klesly tržby o tři procenta na devět miliard dolarů. Cloud nicméně nadále roste, konkrétně SaaS a PaaS si připsaly růst 57 procent a tržby 583 milionů dolarů. IaaS, který Oracle považuje za komoditu a nutný podklad, spadl o dvě procenta na 152 milionů. Tradiční licence nadále ztrácejí, tentokrát čtyři procenta. Stále ale s 6,3 miliardy dolarů tvoří obří část celkových čísel. Hardware utržil 1,1 miliardy dolarů, to je pokles 13 procent. Služby spadly o sedm procent.

Vypadá to trochu depresivně, zvlášť když v cloudu je obří konkurence a Microsoft chce s novým SQL Serverem jít mnohem více právě proti Oraclu. Firma rozjela odkup akcií za 10 miliard dolarů. V Oraclu se také chystají další výrazné změny, jak zaznělo na hovoru s analytiky. Podle všeho půjde o prodej cloudových služeb bez prostředníka v podobě obchoďáků.

Našli jste v článku chybu?

18. 3. 2016 10:47

Utok zvnejsku na elektrarnu zpusobi v ceskem prostredi asi takovou skodu jako utok mouchy na celni sklo rychle jedouciho auta. Proc neukazali radsi panu Sobotkovi jak se utoci na email bezneho internetoveho joudy? To by ho mohlo konecne inspirovat k rozumnym navrhum a opatrenim v kyberneticke bezpecnosti.

28. 3. 2016 12:43

Za Passport bych dal neomezene mnozstvi penez, uz ma druhy. Q10 jsem mel taky dve (kdyz pocitam DAC verzi). BB10 je uzasny system, stejne jako byl Harmattan od Nokie, ze ktereho vychazi... Bohuzel oboje je mrtve. A nepodpore 3rd party vyvojaru se nejde divit, kdyz samotne BlackBerry na system hodilo bobek uz minimalne pred rokem a pul. Passport porad mam, neexistuje zarizeni, ktere by ho dokazalo nahradit, ale je cas dat papa. Porad jede slusne bez podpory, ale proste nedokazu zkousnout ty lzi o…

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí