Hlavní navigace

Vzniká registr zákazníků e-shopů nepřebírajících zásilky

Jiří Macich ml. 12. 11. 2008

Sdružení na ochranu internetových společností zakládá dobrovolný registr SODIS, ve kterém by si provozovatelé e-shopu mohli vyměňovat informace o problémových klientech, kteří nepřebírají objednané zásilky. Že tím obchodníkům vzniká nemalá škoda od nás víte už díky článku Neodebrané zboží stojí e-shopy statisíce. Registr SODIS by podle našich informací měl být spuštěn do konce listopadu. Zatím běží jen ukázkový provoz. Přístup k registru má být zdarma, ovšem nikoliv jen pasivní. Dostupnost…

Sdružení na ochranu internetových společností zakládá dobrovolný registr SODIS, ve kterém by si provozovatelé e-shopu mohli vyměňovat informace o problémových klientech, kteří nepřebírají objednané zásilky. Že tím obchodníkům vzniká nemalá škoda od nás víte už díky článku Neodebrané zboží stojí e-shopy statisíce. Registr SODIS by podle našich informací měl být spuštěn do konce listopadu. Zatím běží jen ukázkový provoz. Přístup k registru má být zdarma, ovšem nikoliv jen pasivní. Dostupnost informací o potenciálně problémových klientech SODIS nabídne jen obchodníkům, kteří budou registr aktivně doplňovat, respektive dodají do něj alespoň tři adresy, z nichž se balíky vrátily jako nevyzvednuté.

Limit je stanoven zejména proto, aby prodejci nepoužívali registr jen při vyhledávání, ale aby se i sami podíleli na rozšiřování databáze pro jiné členy, uvedl pro Lupu Petr Kopřiva, předseda sdružení SODIS. Menší obchodníci, pro které jsou ztráty za poštovné u vrácených zásilek logicky nejbolestivější, tím prý ale omezeni nejsou. Hranice na tři záznamy byla podle Petra Kopřivy stanovena po konzultaci s oslovenými provozovateli e-shopu. Dle získaných informací má střední internetový prodejce průměrně deset nevyzvednutých zásilek měsíčně, tvrdí Petr Kopřiva. Otázkou je, v kolika případech je na vině nespolehlivost přepravce a kdy jde o neseriózního zákazníka.

MIF16

Samozřejmě nás zajímalo i jak chce SODIS řešit neoprávněné zanesení některého klienta do registru, který se stal obětí třeba rádobyžertíku a někdo poslal objednávku jeho jménem. Pokud někdo do objednacího formuláře uvede údaje o jiné osobě, uvede tím prodejce v omyl, díky kterému mu vznikne škoda na poštovném a balném. Z toho důvodu tyto údaje uvede do našeho registru. Je tedy věcí osoby, které přijde na poštu nechtěná zásilka, aby se k problému postavila čelem a řešila ho. Možnosti jsou následující: Kontaktovat prodejce dle údajů sdělených na poště a domluvit se, popř. podat podnět k prošetření na policii, říká Petr Kopřiva, který přiznává, že konkrétně toto téma bylo při přípravách projektu nejprobíranější. Bohužel jiná smírnější cesta, která by byla v souladu se zákonem a zároveň by umožnila naplnit účel registru neexistuje tvrdí Petr Kopřiva.

Zeptali jsme se, jak se k myšlence registru SODIS staví Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která sdružuje více než 150 firem podnikajících v elektronickém obchodu a (nejen) její členové by tedy mohli být budoucími uživateli registru. „Nemyslím si, že by vznik tohoto registru byl potřebný. Za potřebné bych považoval spíše, aby orgány financované z veřejných rozpočtů vynakládaly úsilí nejen na informování spotřebitele o jeho právech, ale i povinnostech. Ze zkušenosti vím, že mnohdy zákazníkům nedochází, že uzavřením kupní smlouvy na Internetu se také k něčemu zavazují a podobně,“ uvedl pro Lupu Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci, který se k projektu staví spíše skepticky: Co se zapojení e-shopu v tomto projektu týče: nepředpokládám nijaké masivní využití na první pohled ‚nedodělku‘ od neznámého subjektu. Ale rád se nechám přesvědčit o opaku, až se o produktu dozvím více. Osobně musím dodat, že již to, že s námi tento produkt nekonzultovali, ve mně nevzbuzuje největší důvěru.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

DigiZone.cz: Jsou tu předobjednávky na Chromecast Ultra

Jsou tu předobjednávky na Chromecast Ultra

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Měšec.cz: Elektrokolo. Výhodná koupě, která šlape sama?

Elektrokolo. Výhodná koupě, která šlape sama?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA