Hlavní navigace

Vzpomeňme na Amy

Jan Handl 30. 7. 2011

Ani mezinárodní technologický gigant se nevyhne v podstatě drobnému pochybení, které bude v očích veřejnosti považováno za botu. Autor jednoho tweetu si asi ani neuvědomil, co způsobí nešikovnou zmínkou o zesnulé zpěvačce Amy Winehouseové. Kromě ostudy a zmínky v BBC se totiž dostavil dost nepochopitelný nárůst počtu followerů.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

To, že nedávno zemřela zpěvačka Amy Winehouse, vědí asi všichni konzumenti médií a členové sociálních sítí. Někdo tvrdí, že byla talent, další že byla hrozná, najdou se i tací, kteří o ní nikdy neslyšeli. Každopádně média o tom informovala docela dost. Některým lidem se zdálo, že až příliš, vzhledem k tomu, že se tato událost kryla s tragédií v Norsku.

Zpět ke smrti zpěvačky. Bylo jasné, že se vyrojí ne moc pietní vtipy a komentáře. Ty jsem naštěstí nesledoval, ale zaznamenal jsem na BBC kauzičku, ve které se dost necitlivě projevilo PR oddělení britského Microsoftu. Na svém Twitter účtu k XBOXu zveřejnilo tweet Remember Amy Winehouse by downloading the ground-breaking ‘Back to Black’ over at Zune“ doplněný linkem směřujícím na nákup písničky. I když tento účet na Twitteru měl jenom něco přes 1 700 followerů, docela rychle se strhla lavina s komentáři typu „chcete vydělávat na její smrti“ nebo „koho tenhle tweet napadl“.

Následovala omluva a vyjádření, které by asi všichni followeři tohoto účtu čekali. Dá se říci, že tweety Apologies to everyone if our earlier Amy Winehouse ‘download’ tweet seemed purely commercially motivated. Far from the case, we assure you“ a „With Amy W’s passing, the world has lost a huge talent. Our thoughts are with Amy's family and friends at this very sad time“ věc docela dobře vysvětlily a omluvily. Je vidět, že i jeden hloupý tweet dokáže hodně. Pomůže kauzičce do BBC, kde se o ní dozví nepoměrně více lidí, než je těch, ke kterým tweet doputuje na Twitteru. Člověk, který tweet vymyslel a zveřejnil, by si teď asi nejradši urazil ruce. Kdyby se sebevíc snažil, aby se o účtu dozvědělo co nejvíce lidí, takový poprask by nevyvolal.

Pokud se podíváme na graf, ukazující vývoj počtu followerů, zůstává rozum stát. Followeři neubyli, naopak docela skokově přibyli. Následovníci sice nadávali a stěžovali si, někteří z nich se určitě pohoršili a odešli. Objevili se ale jiní, nahradili je a je jich víc. Počet followerů samozřejmě není všechno, ba naopak je to jenom zanedbatelný výsledek celé „akce“. PR oddělení si udělalo ostudu a poskytlo další „návod“, jak to nedělat. Přitom šlo o pouhou nešikovnost a možná dočasné pominutí mysli autora tweetu. Nebyl to tweet urážlivý nebo ze škatulky černého humoru. Nejlepší by určitě bylo zpěvačku raději vůbec nezmiňovat. Na druhou stranu ale nevím, kdo by si mohl myslet, že účelem tweetu bylo vydělat.

Našli jste v článku chybu?

30. 7. 2011 15:49

Nathaniel (neregistrovaný)

Nemůžu si pomoct, ale já si opravdu myslím, že účelem toho tweetu bylo vydělat. Už jenom samotná zmínka jedné události a možnosti utrácení peněz za něco, co s tím souvisí, je tak podezřelá kombinace, že nevěřím tomu, že to nebyl záměr. Navíc kdo tohle psal? PR oddělení? Věděli moc dobře, že na některé lidi to zapůsobí. Ta snaha zisku v tom prostě byla.

30. 7. 2011 12:00

Dokonalý příklad manipulativního využití grafu - 10 % nárůst vypadá, jako kdyby to narostlo bůhvíjak. Když ve zprávách zmíním tweet #z-prdu-kulička tak garantuju, že taky bude mít takový nárůst

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?