Hlavní navigace

Wayra hlásí investice. Přes pět a půl milionu pro slovenský Orderlord

Jan Beránek 16. 9. 2014

Po půl roce druhého ročníku korporátního akcelerátoru se začínají objevovat první investice. Stejně jako v prvním kole jsou zase úspěšní Slováci.

Ve Wayře získavají investice především Slováci. A od Slováků. Vyrazit z Bratislavy do Prahy a tam získat peníze od slovenského investora je model, který jako první otestovalo Datamolino z prvního kola akcelerátoru. Do fakturačního startupu nasypal na jaře půl milionu eur slovenský fond FIT

Tentokrát do startupu z korporátního akcelerátoru zainvestovali finančníci z fondu Neulogy Ventures, který už má podíl v dalších úspěšných slovenských projektech jako je třeba platební systém pro média Piano nebo agenturní InHiro Michala Trubana. InHiro získalo na jaře investici ve výši 300 tisíc eur.  „S Neulogy se známe dlouho, věděli, co děláme, a hned jak to začalo dávat smysl, tak jsme se během pár týdnů dohodli na spolupráci,“ vysvětluje spoluzakladatel startupu Orderlord Dušan Koutný

Fondy spravované Neulogy vznikly v rámci iniciativy JEREMIE na Slovensku. Jde o společnou aktivitu Evropské komise a Evropského investičního fondu, která má malým a středním firmám zlepšit přístup k financování.

Orderlord se zaměřuje na optimalizaci rozvozu jídla z restaurací. „Na rozdíl od rozvážkových služeb řešíme proces v restauracích jako takových. Celý provoz od okamžiku, kdy elektronická objednávka přijde do systému, až do chvíle, kdy kurýr doveze jídlo zákazníkovi, je v naší režii,“ vysvětluje Koutný s tím, že jejich systém už teď zvládá většinu objednávkových systémů, které restaurace používají. „Jednoduše pomáháme restauracím sjednotit workflow, aby, když přijde nový zaměstnanec, do toho jednoduše zapadl. Díky naší službě může rozvoz koordinovat jeden operátor i pro více restaurací,“ dodává. 

Služba je v ostré betě a zatím ji používá vídeňský McDonald's a bratislavský Sushitime. „Ve Vídni jsme to rozjeli v červnu během mistrovství světa. McDonald začínal s rozvážkou a domluvil se s námi. Sushitime je náš oblíbený klient, protože nám dává velké množství podnětů a zpětné vazby,“ tvrdí Koutný a dodává, že momentálně už je jeden ze spoluzakladatelů ve Spojených státech, kde už rozhazuje sítě a oslovuje první restaurace. „Investici bychom totiž chtěli použít hlavně na expanzi. Spojené státy jsou na řadě jako první, pak by měly přijít německy mluvící země a nakonec i Británie,“ vypočítává země, kde by chtěl mít Orderlord své zástupce. 

„Trh objednávek jídla roste o dvacet procent ročně. Orderlord přináší do prostředí odbavování objednávek jasný systém a zjednodušuje procesy. Zaujal nás především globální potenciál a pokrok, který za čtyři měsíce ve Wayře udělali,“ zní z Neulogy.

Dnes pětičlenný tým hledá, stejně jako většina rozjíždějících se firem, posily. „Vzhledem k tomu, že od konce září budeme mít hotový produkt, tak se musíme zaměřit na marketing a prodej. Budeme muset vybudovat celý tým,“ říká Koutný. 

To bude pro bratislavskou partu, která původně fungovala jen jako klasický software house, novinka. Zatím nemají ani vymyšlenou cenovou strategii a ceny určují dohodou podle požadavků klienta. Na podzim už by ale měli do Ameriky vyrazit s hotovým balíkem. 

Orderlord ale nejsou jediní. Úterní večer přinesl do Wayry oznámení i o další investici. Přes sto tisíc dolarů získali polští Telemedi.co. Jejich služba propojuje pacienty s lékaři a snaží se proniknout na trh, kde se má za čtyři roky točit kolem pěti miliard dolarů. Do jejich pokladny ale zatím nateklo sto tisíc dolarů z fondu VGP

Akcelerátory posilují

Investice ve Wayře není jedinou novinkou, kterou přinesla dnešní sešlost. Akcelerátor španělské Telefóniky v Praze začal totiž stejně jako StartupYard spolupracovat s IBM, které si pro startupy připravilo speciální program IBM Global Entrepreneur.   

MIF16

Stejně tak novinku ohlásil i smíchovský StartupYard, který získal nové peníze od Evropské komise. V rámci projektu CEED Tech bude moci pět akcelerátorů z prostředí východního bloku rozdělit mezi stovku akcelerovaných projektů pět milionů eur. 

Úplně nový modus operandi chystá i brněnský Starcube. Nové vedení chystá kromě zpřísnění přijímacích podmínek i vytvoření speciálního fondu, kterým by mohli podporovat rozjezdy především hardwarových startupů. 

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Podnikatel.cz: 5 věcí, které o EET ještě nevíte

5 věcí, které o EET ještě nevíte

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

DigiZone.cz: ČT začne vysílat z Hradce Králové

ČT začne vysílat z Hradce Králové

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase